Spis treści
Bolesne miesiączki to problem z którym boryka się wiele kobiet. Tylko nieliczne kobiety nie odczuwają dyskomfortu związanego z miesiączkowaniem. Bardzo silne bóle miesiączkowe mogą być objawem choroby. Dlaczego miesiączki bywają bolesne? Jakie są tego przyczyny?
Prawdziwa zmora kobiet, która uprzykrza życie większości z nas. Zazwyczaj bóle brzucha oznaczają zbliżające się krwawienie. Ból narasta wraz ze zbliżającym się okresem menstruacyjnym i osiąga swój szczyt w dzień rozpoczęcia krwawienia. Bolesne miesiączki trwają nawet kilka dni, a ból ogarnia całe ciało – promieniuje od podbrzusza na okoliczne części ciała.
Bolesne miesiączki – rodzaje
Bolesne miesiączkowanie dzieli się na dwie podgrupy – pierwotne i wtórne. Pierwotne występuje do około 3 lat od pierwszego krwawienia, czyli dotyczy kobiet w wieku od 16-20 lat. Po tym czasie następuje utrwalenie rytmu miesiączkowania i wyregulowanie procesu. Najwięcej dolegliwości odczuwają kobiety od 25-30 roku życia, gdyż w tym czasie bolesne miesiączki potrafią dać się we znaki. Jednocześnie jest to największa grupa kobiet, która uskarża się na problem bolesnych miesiączek.
Bóle wywołane są przez buzujące hormony i nadprodukcją prostaglandyn. Jest to substancja, która powstaje w macicy i powoduje łuszczenie się błony śluzowej macicy i jej bardzo mocne skurcze. Prostaglandyny wpływają na zwiększenie wrażliwości na bodźce. Nie tylko emocjonalne, ale również bólowe.
Bolesne miesiączki wtórne
Wtórna bolesność związana z miesiączkowaniem, której efektem jest stan chorobowy poza obrębem macicy.
Najczęściej zdarza się, że jest ona skutkiem przewlekłego stanu zapalnego. Przyczyn bóle jest bardzo wiele, jednym z nich endometrioza. Jest to stan chorobowy, kiedy endometrium (błona śluzowa macicy), nie jest całkowicie wydalane z organizmu wraz z krwawieniem menstruacyjnym. Bolesne miesiączki mogą wynikać z postępów choroby. Części endometrium mogą przyłączyć się do organów wewnętrznych np. jelit i tworzyć bolesne zrosty i guzy, które dają się we znaki, szczególnie przy skurczach macicy.
Drugim częstym powodem bolesnych miesiączek jest choroba Hashimoto lub niedoczynność tarczycy. Jej niska aktywność powoduje deregulację czasu miesiączkowania, jej zaburzenia i ból. Niedobór hormonów tarczycy działa na aktywność przysadki mózgowej, która z kolei zwiększa produkcję estrogenu. A zwiększony poziom estrogenu, niekorzystnie wpływa na przeżywanie miesiączkowania. Zwiększa poziom odczuwanego bólu i pogłębia problemu związane np. z endometriozą.
Bolesne miesiączki w wieku dojrzałym należą do rzadkości. Im bliżej menopauzy tym objawy miesiączki są łagodniejsze. Jednak na kilka lat przed menopauzą, mogą pojawiać się dolegliwości związane z miesiączkowanie. Nieregularne miesiączki i towarzyszące temu ból, to jeden z objawów zbliżającej się menopauzy, po której wszystkie dolegliwości znikną.
Bolesne miesiączki – objawy
Bóle miesiączkowe powoduję, że oprócz samych dolegliwości związanych z okolicami podbrzusza, towarzyszą im poboczne dolegliwości.
- wymioty;
- nudności;
- biegunka;
- częstomocz;
- znużenie;
- drażliwość;
- hiperemocjonalność;
- duszności;
- obniżenie koncentracji;
- omdlenia;
W tracie „tych dni” spada ogólna odporność organizmu, przez co organizm słabiej broni się przez bakteriami i wirusami.
Jakie objawy powinny zaniepokoić?
Miesiączka bywa bolesna, ale pewne objawy sugerują, że powinnyście udać się do lekarza ginekologa.
- miesiączki występują częściej niż co 21 dni;
- ból w podbrzuszu, którego objawy nie są związane z menstruacją;
- ból pojawia się na tydzień przed miesiączką i jego objawy nie ustępują po jej zakończeniu;
- bardzo obfite krwawienie;
- przedłużająca się miesiączka 10+ dni;
- menstruacji towarzyszą wymioty, biegunki, wysypki i inne poboczne dolegliwości;
- ból całkowicie wyłącza z życia codziennego;
- ból pojawił się niespodziewanie, mimo tego, że poprzednie miesiączki były bezbolesne.
Bolesne miesiączki – jak zaradzić problemowi?
Na pomoc przychodzą podstawowe, apteczne leki przeciwbólowe, które w większości przypadków łagodzą objawy. Profilaktycznie można zacząć zażywać je na kilka dni przed miesiączką. Pozwoli to zmniejszyć intensywność i siłę skurczów macicy, ograniczając bolesność miesiączki.
Pomocne będą naturalne, ziołowe środki rozkurczowe i uspokajające na bazie:
- melisy
- dziurawca
- rumianku
- szyszek chmielu
Pojedynczo działają bardzo dobrze, ale w połączeniu mogą zdziałać cuda. Zapytajcie w aptece o mieszanki, które zawierają 4 powyższe zioła.
Czego unikać?
- W trakcie miesiączki powinno się unikać picia kawy i coca-coli, które nasilają skurcze macicy.
- Spożywajcie lekkie i nieprzyprawione potrawy, gdyż wzdęcia wzmagają ból podbrzusza.
- Nie korzystajcie z sauny ani solarium, wysoka temperatura może wywołać mocnego krwotoku.
Ostatecznie ginekolog zapisze Wam leki hormonalne, które pomogą zmniejszyć nasilenie skurczów macicy.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.