kobieta trzyma sie za brzuch

Bóle menstruacyjne – objawy, leczenie i łagodzenie objawów

Mnóstwo pań w różnym wieku boryka się z silnymi bólami menstruacyjnymi. Mogą one być symptomem jakiejś choroby kobiecej, choć niekoniecznie. To czasami genetyczna przypadłość.

Bez względu na rodzaj bóle menstruacyjne utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nie da się ukryć, są dość kłopotliwe. Też je odczuwasz? Dowiedź się więcej o tej kobiecej przypadłości!

Objawy bólów menstruacyjnych

Bóle menstruacyjne pojawiają się krótko przed miesiączką, jak i w jej trakcie. Ta dolegliwość to rezultat skurczów macicy oraz zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety w czasie cyklu. Można wyróżnić aż dwa rodzaje tego bólu – pierwotny i wtórny.

Pierwszy odczuwany jest w podbrzuszu, ponadto w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. To objaw cyklu menstruacyjnego, towarzyszy mu zmęczenie, tudzież ogólne osłabienie organizmu. Natomiast wtórny wiąże się z narządami rodnymi. Ten typ bólu to niekiedy objawy poważnych kobiecych chorób, czy powstałych stanów zapalnych. W ten sposób ciało alarmuje o nieprawidłowościach!

Inne czynniki zwiększające bóle menstruacyjne u kobiet

Dziewczyny, które dość wcześnie rozpoczęły miesiączkowanie, albo mają nadwagę zazwyczaj mocniej czują kobiece dolegliwości podczas okresu. Dieta bogata w tłuszcze, sól, ostre przyprawy, cukier, a także napoje gazowane, mocna kawa – to wszystko również zwiększa intensywność odczuwania bólu. Podobnie, jak stres i inne stany emocjonalne, zwłaszcza te długotrwałe.

Poprzez ból organizm informuje nas o kłopotach. Bóle menstruacyjne mogą być oznaką przewlekłej choroby. Ten objaw nierzadko oznacza burzę hormonów, a co za tym idzie w ciele pojawia się nadprodukcja progesteronu. To właśnie on zwiększa wrażliwość na ból.

Bolesne miesiączki mogą także oznaczać stany zapalne bądź mięśniaki. W niektórych przypadkach ból sugeruje, że pacjentka cierpi na anomalie rozwojowe macicy. Częściej jednak jest to endometrioza. Co to takiego? To występowanie komórek endometrium poza wnętrzem macicy.

  Ile ważna jest recepta na tabletkę dzień po? Czy lekarz może ją przedłużyć?

Nigdy one nie powinny się tam znaleźć! Przy tej chorobie kobiecej pojawiają się silne bóle menstruacyjne (związane ze stanem zapalnym oraz naciekami), czasami dyskomfort odczuwany jest również podczas stosunku, czy oddawaniu moczu i stolca.

W przypadku pań po 45 roku życia silne bóle to zapowiedź nadchodzącej menopauzy.

Leczenie bólu menstruacyjnego

Gdy odczuwasz bolesne miesiączki koniecznie udaj się do lekarza ginekologa. On wykona badania i wykluczy ewentualne choroby kobiece. W razie konieczności wdroży leczenie lub zaleci domowe sposoby walki z bólem menstruacyjnym.

Bóle menstruacyjne zmniejszy stosowanie leków przeciwbólowych lub rozkurczowych. W aptece znajdziesz mnóstwo środków dostępnych bez recepty, w tym także ziołowe specyfiki. Leki zawierające paracetamol lub ibuprofen blokują produkcję prostagladynu. Pomocny okaże się też olejek z wiesiołka, czy syrop z krwawnika. Wszystkie produkty kosztują mniej niż 20 złotych. Stosuj według zaleceń producenta i nigdy nie zwiększaj samodzielnie dawki, ani tym bardziej nie łącz kilku środków ze sobą.

W przypadku, gdy ból wiąże się z kobiecymi chorobami będzie potrzebne specjalistyczne leczenie farmakologiczne. W zależności od przypadłości mogą być podawane – blokery, leki hormonalne, a nawet uspakajające.

Domowe sposoby na walkę z bólem menstruacyjnym

Pij w czasie miesiączki i 2-3 dni przed nią zioła. Dlaczego? Ponieważ wiele z nich działa  rozkurczowo, zupełnie tak samo jak tabletki. Ukojenie przyniesie napar z rumianku, mięty, liści malin i szyszki chmielu. Nie przesadzaj jednak z ilością, bo zamiast pomóc możesz sobie zaszkodzić.

Ponadto, rób ciepłe okłady – skutecznie zmniejszą bóle menstruacyjne. Pamiętaj, że nie mogą być one jednak za gorące, ponieważ nasiliłyby objawy oraz znacznie zwiększyły krwawienie. Wykonuj delikatny masaż podbrzusza z pomocą olejków eterycznych. Doskonale sprawdzi się tutaj produkt z lawendy, majeranku bądź eukaliptusa.