Spis treści
Przebarwienia na zębach pod postacią zażółceń, brązowych lub czarnych plam mogą mieć różną przyczynę. Do tych najczęstszych powodów zaliczamy palenie papierosów, niektóre produkty spożywcza jak herbata, kawa czy czerwone wino oraz nieprawidłową higienę jamy ustnej. Przebarwienia na zębach mogą być również skutkiem przyjmowania niektórych leków oraz być symptomem choroby. Jak im skutecznie przeciwdziałać? Czy szczoteczka soniczna jest w stanie je usunąć i im zapobiegać?
Dlaczego na zębach powstają przebarwienia?
Jak już wcześniej wspomniano, przebarwienia na zębach mogą mieć różną przyczynę. Duży wpływ na kolor naszych zębów ma nasza dieta. Produkty spożywcze, które trafiają do naszej jamy ustnej posiadają barwniki. Te z kolei mają zdolność osadzania się na naszych zębach, zmieniając ich barwę. Jeśli nie dbamy systematycznie i wystarczająco dokładnie o higienę jamy ustnej, wówczas przebarwienia mogą się utrwalić. Warto wiedzieć, że do osłabionego i porowatego szkliwa dużo łatwiej będą przywierać barwniki z żywności, niż do szkliwa o gładkiej powierzchni. To dlatego niektóre osoby mogą mieć większą skłonność do tworzenia się przebarwień na zębach. Kondycję szkliwa może osłabić spożywanie dużej ilości słodyczy, słodkich napojów gazowanych oraz niepoprawna technika mycia zębów i stosowanie zbyt twardej szczoteczki. Nie bez znaczenia jest również to, jakie pasty do zębów używamy. Mocno ścierne pasty, zwłaszcza te intensywnie wybielające, również osłabiają strukturę szkliwa, co w konsekwencji sprzyja powstawaniu nowych barwnych osadów na zębach.
Jakie produkty spożywcze najbardziej przebarwiają zęby?
- Herbata, szczególnie jej czerwona odmiana.
- Kawa, ta z dodatkiem mleka będzie w mniejszym stopniu przebarwiać zęby.
- Czerwone wino.
- Słodkie napoje gazowane oraz słodycze będą osłabiać strukturę szkliwa przez co będzie ono bardziej podatne na powstawania przebarwień.
- Produkty spożywcze takie jak: ciemne owoce jagodowe, buraki, curry. Są to niezwykle zdrowe produkty spożywcze, których nie powinniśmy eliminować z diety. Dbając systematycznie i dokładnie o higienę jamy ustnej, wcale nie musimy się obawiać, że pozostawią one na zębach trwałe przebarwienia.
W jaki sposób szczoteczka soniczna może pomóc przeciwdziałać powstawaniu przebarwień?
O regularnym i dokładnym myciu zębów powinniśmy pamiętać każdego dnia. Jeśli zwykła szczoteczka manualna do zębów nie przynosi nam zadowalających efektów, to warto postawić na jej alternatywę, czyli szczoteczkę soniczną. Jeśli zmagasz się z przebarwieniami na zębach lub chcesz im skutecznie przeciwdziałać, to używanie szczoteczki sonicznej może Ci w tym pomóc. Szybkie wymiatające ruchy włókien dokładnie usuwają płytkę nazębną, bakterie oraz nieestetyczne przebarwienia. Ruch wymiatający szczoteczki jest delikatny dla dziąseł i dla szkliwa zębów. Dzięki szczoteczce sonicznej wolniej tworzy się nowa płytka nazębna, a szkliwo zębów staje się gładsze i wyraźnie jaśniejsze. Warto wspomnieć o pozytywnym działaniu samych fal dźwiękowych, które generuje szczoteczka soniczna. Dzięki nim skutecznie rozbijane są łańcuchy bakteryjne, co opóźnia namnażanie bakterii. Dzięki temu zęby są też dłużej czyste.
Im więcej ruchów szczoteczka soniczna wykonuje tym lepiej poradzi sobie z usuwaniem osadu nazębnego i redukcją przebarwień. Większość szczoteczek sonicznych dostępnych na rynku pracuje z prędkością około 62 000 ruchów na minutę. Szybsze modele w tym samym czasie wykonują od 82 000 do nawet 96 000 ruchów. Dzięki takiej prędkości usuwanie zanieczyszczeń z zębów jest o wiele bardziej efektywne, co bezpośrednio wpływa na wolniejsze odkładanie się płytki nazębnej oraz osadzanie się nowych przebarwień.
Dobra szczoteczka soniczna w połączeniu z odpowiednią pastą do zębów pomoże nam pozbyć się nieestetycznych przebarwień oraz będzie skutecznie im przeciwdziałać. W rezultacie nasze zęby odzyskają swój naturalny, jasny kolor. Poprawi się też ich wygląd – staną się zauważalnie gładsze i bardziej lśniące. Doskonałym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej jest też irygator do zębów. Dokładnie oczyszcza trudno dostępne obszary w jamie ustnej, do których utrudniony dostęp mają włókna szczoteczki. Jego regularne używanie poprawia kondycję dziąseł, ogranicza powstawanie płytki nazębnej oraz spowalnia odkładanie się kamienia nazębnego.