Spis treści
Wiele kobiet marzy o pięknych i długich kosmykach. Proces zapuszczania jednak trwa i wymaga zastosowania kilku trików. Jak przyspieszyć porost włosów? Co można zrobić? Koniecznie sprawdź 15 naszych sprawdzonych sposobów!
Zapuszczanie włosów – etapy wzrostu włosów
Tak naprawdę wzrost włosów jest bardziej skomplikowany niż się poniektórym wydaje. Mamy tu kilka etapów, a dokładnie 3. To będzie:
- anagen – intensywny wzrost
Ta faza może trwać 2-7 lat. Komórki dzielą się intensywnie, aby wyprodukować zupełnie nowy włos.
- katagen – okres przejściowy mieszka włosowego
To jest proces przebudowy, wtedy dochodzi do zatrzymania procesów rozrodczych włosa aż do zaniku jego macierzy. Ta faza trwa 14-21 dni.
- telogen – okres spoczynkowy mieszka włosowego
Włosy obumierają powoli, wypadają wraz z cebulką z mieszków włosowych. Czasem są wypychane przez zupełnie nowy kosmyk, choć nie zawsze. 30-90 dni tyle wynosi etap, w którym cebulka staje się słabsza.
Jakiekolwiek zaburzenia w fazach mogą zdecydowanie utrudnić zapuszczanie włosów. Prawidłowy cykl włosa jest kluczowy. Wpływa na niego, między innymi pielęgnacja. Stymulacja mieszków włosów pozwala zdecydowanie przedłużyć poszczególne etapy, zwłaszcza ten aktywnego wzrostu.
Jak długo zapuszcza się włosy?
Nie da się ukryć, że zapuszczanie włosów to proces, który trwa. Z dnia na dzień nie uda się osiągnąć wymarzonych efektów, bowiem tu potrzebne są miesiące, a nawet i lata. To kwestia indywidualna, bo u każdego czas będzie się znacznie różnić.
Jak długo zapuszcza się włosy? To zależy na jakiej długości nam zależy, a także w jaki sposób wspieramy ten proces. Zniszczone, suche i uszkodzone kosmyki na początku wymagają wzmocnienia, w innym wypadku wzrost będzie trwał naprawdę długo, poza tym sam ich wygląd nie będzie najlepszy. Przy zdrowszych upragniony wynik przyjdzie zdecydowanie szybciej.
Nie ma jednej recepty na zapuszczanie włosów, tak samo jak nie istnieje określony czas, w którym uda się osiągnąć cel. Będzie to trwać i wymagać sporo zaparcia oraz przemyślanego planu. Zapomnij wtedy o noszeniu doczepów, dlatego że one mogą obciążać, a poprzez to osłabiać kosmyki. Daj im czas na naturalne odrośnięcie i odbudowanie.
Zapuszczanie włosów – jaki efekt po jakim czasie?
Zapuszczanie włosów wymaga od nas cierpliwości i działania na wielu polach jednocześnie. Łatwo nie będzie, ale wynik jest tego wart. W przeciągu dnia włosy rosną około 0,35 mm. Za to po całym miesiącu będzie to już około 1 cm. Jednak na tempo wzrostu ma wpływ wiele czynników, od diety, po kondycję kosmyków. Wobec tego u jednych cały proces przebiega szybciej, a u innych znacznie dłużej. Czasami włosy są w naprawdę złej kondycji i trzeba radykalnie je skrócić, aby przyspieszyć wzrost. Odbudowa jest niezwykle ważna! Poleca się różne zabiegi fryzjerskie, które mają na celu wzmocnienie, odżywienie i zminimalizowanie zniszczeń. Wzmocnisz je od środka, a w ten sposób zapuszczanie będzie szło sprawniej.
Jak dbać o włosy podczas ich zapuszczania?
Zapuszczanie włosów to proces, który składa się z wielu mniejszych oraz większych elementów. Mimo wszystko musisz zadbać o kilka fundamentalnych kwestii, między innymi o:
- właściwą pielęgnację
- zbilansowaną dietę
- suplementację.
Staraj się ograniczyć mycie włosów do minimum. Nie rób tego częściej niż 3 razy w tygodniu! Stosuj zawsze delikatne środki myjące. Powoli, subtelnie masuj skórę głowy. Używaj do spłukania, jak najchłodniejszej wody. Do osuszania wykorzystaj bawełnianą koszulkę lub tą wykonaną z mikrofibry. Delikatnie odciskaj nadmiar wody, nigdy nie pocieraj mocno kosmyków, bo im zaszkodzisz.
Do szczotkowania włosów wybierz szczotki, które mają ząbki zakończone kuleczkami. To powinien być odpowiedni typ dopasowany do rodzaju kosmyków, na przykład z naturalnym włosiem (dodaje blaski, wygładza, nie łamie ani nie wyrywa kosmyków), albo z syntetycznym. Zawsze szczotkowanie kosmyków zaczynaj od ich końcówek. Czasem konieczne jest użycie środków ułatwiających rozczesywanie!
Przy upięciach kosmyków stosuj gumki i spinki, które nie ciągnął. Warto spinać włosy na noc, dzięki temu będą mniej podatne na zniszczenia. Unikaj ciasnych upięć, które powodują ucisk oraz dyskomfort. Dobrze zainwestować w jedwabną pościel, albo chociaż poszewkę na poduszkę, a kosmyki tylko zyskają.
W trakcie zapuszczania włosów dobrze zrezygnować z ich rozjaśniania. To jest bardzo inwazyjny zabieg, który niestety, ale może pogorszyć ich stan. Wtedy będzie dużo trudniej pobudzić ich wzrost. Warto po takiej koloryzacji zrobić zabieg odbudowujący, na przykład botoks, albo zdecydować się na użycie w trakcie kosmetyków zabezpieczających. Zadbaj ponadto o późniejszą pielęgnację w domu, aby odbudować osłabione, jasne włosy.
Jeśli chodzi o stylizacje włosów, staraj się, jak najrzadziej korzystać z prostownicy oraz z lokówki. Zminimalizujesz, w ten sposób ryzyko powstawania zniszczeń. Suszarki również lepiej unikać. Naturalne suszenie jest dużo zdrowsze, choć nie zawsze możliwe. Kiedy nie możesz zrezygnować z urządzenia to postaw na chłodny nawiew powietrza, poza tym pamiętaj o zabezpieczeniu kosmyków środkiem chroniącym przed wysokimi temperaturami.
Zadbaj o zdrową, zróżnicowaną dietę. Sięgaj zatem po składniki, które są bogate w cynk, miedź, krzem, aminokwasy i witaminy, czyli składniki, które kochają włosy. Zdecyduj się na:
- orzechy
- warzywa strączkowe
- chude mięso
- ryby
- jajka
- nasiona
- warzywa, zwłaszcza te zielone
- podroby
- pełnoziarniste produkty, takie jak pieczywo, kasze, makaron.
Pij dużo wody, poza tym koniecznie do swojej diety włącz zioła. Jakie wybrać? Pokrzywa poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci. Reguluje wydzielanie sebum, ponadto ma sporo witamin z grupy B. Dobrym pomysłem jest również skrzyp, czyli bogactwo krzemionki. Takie napary pij regularnie przez dłuższy czas, tylko tak zadziałają. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie tych dwóch roślin do domowych płukanek. To cudowny środek wspomagający porost.
Czasami z samej żywności nie jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wtedy z pomocą przychodzą suplementy. Na rynku jest wiele środków dedykowanych włosom. Wybieraj naturalne warianty, na przykład z cynkiem, biotyną, niacyną, a także z witaminą A i tymi z grupy B. Znajdziesz tabletki, proszki do rozpuszczania, żelki, a nawet lizaki. Ważne jest, aby stosować suplementację przez co najmniej 3 miesiące. Wzmocnisz włosy od środka, a dzięki temu wspomożesz ich porost. Gołym okiem zauważysz, że są zdrowsze i piękniejsze, a z każdym kolejnym miesiącem dłuższe.
Jak często trzeba podcinać włosy przy zapuszczaniu?
Wiele pań podczas zapuszczania włosów rezygnuje z jakiegokolwiek ich obcinania. Niestety, ale to spory błąd. Końce są mocno narażone na uszkodzenia mechaniczne. Warto wobec tego je podcinać, aby nie dopuścić do większych zniszczeń. Jak często to robić? Bądź systematyczna co 2-3 miesiące skróć końcówki. Warto również aplikować na nie różne serum i masełka, które zapobiegną nieestetycznemu ich rozdwajaniu.
Aby zapuścić włosy trzeba ścinać końcówki, bo uszkodzone mogą osłabiać kosmyki. Nie musisz pozbywać się dużej ilości wystarczy minimum, aby wzmocnić włosy! Alternatywą może być metoda hair dusting, która polega na obcinaniu samych końcówek bez większej straty w długości. Mamy tu dodatkowo polerowanie specjalnym urządzeniem nazywanym Split Ender.
Pielęgnacja skóry głowy przy zapuszczaniu włosów
Przy zapuszczaniu włosów liczy się nie tylko pielęgnacja kosmyków, ale i skóry głowy. Dlaczego? Łupież, łojotok, świąd, albo inne problemy mogą negatywnie wpłynąć na porost. Trzeba zatem wyeliminować ewentualne kłopoty i skupić się na wprowadzeniu zmian. Zatem:
- raz w tygodniu zrób peeling skóry głowy, dzięki temu odblokujesz mieszki włosowe, usuniesz skutecznie bród oraz resztki kosmetyków
- w czasie mycia włosów wykonuj masaż skóry głowy, w ten sposób poprawisz krążenie.
Stosowanie się do tych wytycznych spowoduje, że skóra głowy będzie lepiej dotleniona i odżywiona. To przyczyni się w dużym stopniu do poprawy wyglądu włosów oraz ich szybkości wzrostu.
Jakie kosmetyki sprawdzą się przy zapuszczaniu włosów?
Jak zapuścić włosy? Wybieraj odpowiednie kosmetyki. Skup się mocno na ich składzie. Postaw na:
- naturalne szampony bez SLS lub SLES, które są łagodne i mimo to bardzo skuteczne
- wzmacniające maski do włosów, które zapobiegną wypadaniu kosmyków – aplikuj co któreś mycie
- odżywki odbudowujące – możesz stosować za każdym razem po umyciu
- wcierki wspierające porost włosów – wykonuj kilka godzin przed myciem włosów
- peeling oczyszczający skórę głowy – wykonuj raz w tygodniu, albo rzadziej w zależności od potrzeb.
Szukaj również specjalistycznych preparatów, które wesprą zapuszczanie. Na rynku jest sporo produktów zwiększających gęstość, jak i sam wzrost. Najlepiej zdecydować się na linie, w których jest kilka kosmetyków, które się wzajemnie uzupełniają. Nie można zapomnieć, że nie ma środków stricte na zapuszczanie włosów. One jedynie odżywiają, nawilżają i wzmacniają kosmyki, a w połączeniu z właściwą dietą oraz odpowiednią codzienną pielęgnacją przyczyniają się do szybszego wzrostu. Dzięki zahamowaniu wypadania, a także wzmocnieniu mieszków włosowych wydaje się, że włosy rosną szybciej.
Oprócz drogeryjnych preparatów lub tych pochodzących ze specjalistycznych sklepów fryzjerskich możesz próbować stosować domowe środki pielęgnacyjne. To tanie, a jakże skuteczne kosmetyki w walce o piękną fryzurę. Większość produktów znajdziesz w swojej kuchni, więc nie musisz specjalnie inwestować w zakupy. Zdecyduj się, na przykład na:
- odżywkę z banana i miodu – 100 gram rozgniecionego owocu łączysz z 2 łyżkami płynnego miody, całość aplikujesz na 30 minut i potem dokładnie spłukujesz letnią wodą
- maseczka aloesowa z sokiem z cytryny odżywia cebulki, nawilża, dodaje blasku, pomaga pozbyć się łupieżu i subtelnie rozjaśnia kosmyki. Do jej przygotowania użyj sok z połówki cytrusa oraz 3 łyżki naturalnego żelu z aloesu, dokładnie wymieszaj i nałóż na 30-45 minut, a potem spłucz.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.