Spis treści
Zabiegów kosmetycznych dedykowanych kosmykom jest cała masa. Na czym polega keratynowe prostowanie włosów? Czy jest bezpieczne dla każdego? W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o kreatynowym prostowaniu włosów!
Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?
Prostowanie włosów keratyną to zabieg polegający na „wtłaczaniu” w kosmyki keratyny, a więc jednego z podstawowych budulców kosmyków. W mieszance znajdziemy również nośnik białka, czyli formaldehyd. Specyfik aplikuje się na włosy i co ciekawe używa się tu prostownicy, która poprzez swoje ciepło wspomaga wnikanie odżywczych składników, poza tym domyka łuski.
Jak przygotować się do zabiegu?
Nie musisz specjalnie przygotowywać się do keratynowania włosów. Przez około tydzień nie decyduj się na jakieś znaczne, radykalne ingerencje w strukturę kosmyków. Prostowanie włosów keratyną wymaga głównie skutecznego oczyszczenia skóry, jak i samych włosów. Robi się to tuż przed samą aplikacją środka. Dlaczego? To pozwoli lepiej wnikać kosmetykowi na bazie keratyny. Bardzo istotne jest 48 godzin po zabiegu, bo ono tak naprawdę decyduje o trwałości efektu.
Keratynowe prostowanie włosów – jak to zrobić? Krok po kroku
W domowych warunkach trzeba zacząć od doboru odpowiedniej keratyny do prostowania włosów. Na rynku jest aż kilka odmian, między innymi jest to:
- Keratyna diamentowa ma w sobie wiele witamin oraz mikroelementów, w tym kwas hialuronowy, do tego glicerynę. Mocno odżywia i to na długo!
- Keratyna Encanto to numer jeden na rynku, dlatego że działa 2-4 miesiące, poza tym przyspiesza porost kosmyków.
- Keratyna Inoar ma dodatkowe składniki, takie jak oleje roślinne i glinkę białą. W ten sposób mocno wnika w głąb kosmyków dogłębnie je nawilżając.
Unikaj wersji zawierających alkohol, które mogą niszczyć kosmyki. Kosmetyki prostujące zawierające formaldehyd działają z pewnością mocniej, ale mają specyficzny, silny, drażniący zapach. Nie tylko wybór środka do domowego zabiegu jest ważny, ale i sprzęt jakim dysponujemy. Czy zwykła prostownica się sprawdzi? Jeśli ma regulację temperatury to spokojnie można ją wykorzystać, choć zaleca się tu model z funkcją jonizacji.
Samodzielne keratynowe prostowanie włosów wymaga nieco czasu oraz cierpliwości. Jak wykonać taki zabieg w domowym zaciszu? Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku:
- zaczynamy klasycznie, a więc od dokładnego umycia włosów – stosuj dobrze oczyszczający szampon
- osuszamy kosmyki ręcznikiem i delikatnie rozczesujemy
- przystępujemy do podsuszania włosów, kolejny raz je rozczesujemy
- po przygotowaniu kosmyków rozdzielamy je na partie
- pasmo po paśmie rozprowadzamy dokładnie keratynę, można to zrobić, na przykład pędzelkiem do farby
- po wyznaczonym czasie, zazwyczaj to 30 minut następuje kolejne suszenie włosów
- kolejny raz dzielimy włosy na partie i przystępujemy do finału, a więc prostowania
- nagrzewamy prostownicę do 230 stopni
- pasmo po paśmie prostujemy 5-6 razy, w trakcie dobrze naciągamy aby jeszcze utrwalić efekt.
Już po podsuszeniu włosów da się zauważyć ich wygładzenie, a po prostowaniu jest to naprawdę imponujący wynik. W zależności od długości kosmyków zajmie nam to mniej bądź więcej, jednak z czasem zyskamy wprawę i każdy kolejny zabieg pójdzie nam sprawniej.
Keratynowe prostowanie włosów w domu wymaga otwarcia okna, albo założenia maseczki, bo zapach jest dość mocny. Pamiętaj, że preparat nie powinien mieć kontaktu ze skórą głowy!
Jak wygląda profesjonalny zabieg u fryzjera?
Zabieg keratynowy na włosy w salonie wygląda dość podobnie, jak ten wykonywany w domu. Preparaty są zdecydowanie bardziej profesjonalne, dlatego działają mocniej. Poniżej znajdziesz szczegóły procedury keratynowania włosów:
- zaczynamy tradycyjnie od oczyszczenia włosów oraz skóry głowy
- po podsuszeniu kosmyków następuje aplikacja keratyny
- po odczekaniu zalecanego czasu około 30 minut następuje kolejne suszenie włosów
- ostatni etap to kilkukrotne prostowanie kosmyków.
Po kilku godzinach uda się uzyskać efekt tafli wody, czyli proste oraz lśniące kosmyki. Zmiana będzie zauważalna gołym okiem!
Ile trwa zabieg keratynowego prostowania włosów?
Prostowanie włosów keratyną w zależności od długości, jak i od gęstości kosmyków trwa 2-6 godzin. Procedura podzielona jest na kilka etapów, które są czasochłonne. Wobec tego przy dłuższej fryzurze czas będzie dłuższy niż przy włosach do ramion. Podczas samodzielnego zabiegu zmarnujemy niekiedy ponad 6 godzin, dlatego warto poprosić kogoś o pomoc, na przykład przy prostowaniu.
Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy?
W sytuacji, gdy keratynowe prostowanie włosów jest przeprowadzone zgodnie z wytycznymi jest to całkowicie bezpieczny zabieg. Aczkolwiek nie można w 100% przewidzieć, jak zachowają się kosmyki, dlatego najlepiej oddać się w ręce fachowca, który dobiera dla nas odpowiedni wariant środka. Trzymanie się instrukcji oraz zaleceń jest najważniejsze bez względu na to, czy robisz keratynowe prostowanie włosów w domu, czy w salonie.
W sytuacji, gdy nasze kosmyki są bardzo zniszczone i osłabione to zabieg keratynowy na włosy może zaszkodzić. Wstrzymaj się z decyzją! Rozjaśnianie, ciągła stylizacja, czy częsta koloryzacja – te czynniki nie wpływają na nie pozytywnie, dlatego zacznij od naprawy zniszczeń, a dopiero potem zdecyduj się na bardziej zaawansowane rozwiązanie w postaci keratynowania włosów.
Keratynowe prostowanie włosów – jakie daje efekty?
Keratynowanie włosów ma za zadanie wpłynąć pozytywnie na kondycję kosmyków. Ten zabieg uzupełnia białko, dlatego zyskujemy:
- poprawę elastyczności oraz sprężystości
- łatwiejsze rozczesywanie
- lepsze możliwości stylizacyjne
- lepszą objętość
- wzmocnienie
poza tym:
- włosy mniej się puszą i elektryzują
- zapominamy o rozdwojonych końcówkach
- włos jest mniej podatny na stosowanie urządzeń elektrycznych i na inne niekorzystne warunki pogodowe.
Ciekawostką jest to, że keratynowe prostowanie daje efekt prostych, lśniących kosmyków, a tak naprawdę jest to pewnego rodzaju tylko skutek uboczny. Wygładzenie struktury powoduje niezwykły połysk, ale przede wszystkim zdrowy wygląd. Keratyna wnika zarówno w głąb, jak i działa na zewnątrz.
Jak dbać o włosy po keratynowym prostowaniu?
Włosy po keratynowym prostowaniu nieco się zmienią, dlatego mają inne potrzeby. Na co zwrócić uwagę? Włosy po keratynie nie lubią wysokiej temperatury, dlatego też unikaj prostownicy, poza tym nie susz włosów naturalnie. Nigdy również nie chodź spać w mokrych kosmykach. Wstrzymaj się również z koloryzacją, czy też z trwałą ondulacją. Dobrze dopytaj fryzjera o wszystkie zalecenia w innym wypadku efekt keratynowego prostowania włosów nie będzie cieszył długo.
Kluczową informacją jest to, że przez 2-3 dni po zabiegu nie powinno się myć głowy. Ta zasada jest bardzo ważna, bo w innym wypadku dojdzie do wypłukania środka nim dobrze wniknie. Nie należy również upinać kosmyków, najlepiej aby były luźno rozpuszczone. Po tych kilku dniach przestrzegamy pielęgnacyjnych zaleceń fryzjera.
Jaki szampon wybrać po keratynowym prostowaniu włosów?
Niestety, ale wiele osób zapomina, że włosy po keratynowym prostowaniu potrzebują nowego podejścia do pielęgnacji. Dobry szampon to podstawa stawiaj na profesjonalne preparaty zalecane po tym zabiegu. Wiadomo, że ich cena jest wyższa niż specyfików z drogerii, ale wystarczają na długo. W ich składzie znajdziemy przede wszystkim keratynę. Można do tego dokupić odżywki, najlepiej aby pochodziły z tej samej serii co szampon.
Włosy po keratynowym prostowaniu nie powinny być myte agresywnymi szamponami, które mocno oczyszczają, mało tego takimi, które mają w składzie SLS i SLES. Uważać trzeba też na silikony, a także na alkohol, bo one nie służą kosmykom po takich zabiegach fryzjerskich. Dokładna analiza składu jest koniecznością!
Ile kosztuje keratynowe prostowanie włosów? Cena zabiegu
W zależności od salonu fryzjerskiego oraz od długości kosmyków zabieg keratynowego prostowania kosztuje w granicach 350-500 złotych, czasem jednak jest to droższa usługa sięgająca ponad 500-1000 złotych. Warto wobec tego porównać kilka cenników nim zdecydujemy się na usługę w danym miejscu.
Jeśli chcemy w domowych warunkach wykonać keratynowe prostowanie za pomocą specjalnego zestawu poniesiemy mniejsze koszty, bowiem jego cena wynosi około 100-150 złotych. Jednak wiadomo efekt nie będzie aż tak imponujący, jak po wyjściu z salonu. Kupuj tylko i wyłącznie kosmetyki ze sprawdzonych źródeł, bo możesz włosom bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Fakty i mity o keratynowym prostowaniu włosów
Krąży wiele faktów oraz mitów na temat keratynowego prostowania włosów. Czy są prawdziwe? Poniżej znajdziesz kilka z nich:
- Przy zniszczonych włosach lepiej zdecydować się na klasykę, a więc na tradycyjne odżywki, maski oraz na olejowanie, a nie na keratynowe prostowanie. To prawda, dlatego że częsta aplikacja środków na bazie keratyny pozwala osiągnąć lepsze wyniki niż jednorazowy zabieg.
- Efekt keratynowego prostowania trwa miej więcej 2-4 miesiące, choć dużo zależy od preparatu oraz od dokładności. Nie jest więc to krótki rezultat. Nie da się ukryć, że włosy z każdym dniem są mniej zdyscyplinowane, ale odpowiednia pielęgnacja pomoże zatrzymać piękną fryzurę na dłużej.
- Nie prawdą jest, że keratynowanie włosów pomaga z puszeniem w każdym wypadku. Rozjaśnione oraz kręcone kosmyki mają bardzo porowatą strukturę, którą łatwo naruszyć. To kwestia indywidualna, tak samo jak zachowanie włosów po tym zabiegu.
- Keratynowe prostowanie włosów pomoże nam zaoszczędzić czas, bowiem stylizacja po takim zabiegu jest szybsza oraz prostsza. To fakt!
- Prawdą jest, że kobiety w ciąży nie powinny decydować się na keratynowe prostowanie. W takim stanie mogą pojawić się reakcje alergiczne, poza tym kosmetyk musi być bezpieczny dla płodu, dlatego nie każda odmiana keratyny nadaje się do użycia.
- Keratyna mimo iż jest stosowana wraz z prostownicą nastawioną na dość wysoką temperaturę to nie niszczy kosmyków. Profesjonalnie przeprowadzony zabieg pozwala odbudować strukturę włosów oraz nadać im piękny wygląd.
Jeśli chcemy zmienić kolor włosów najlepiej tydzień przed zabiegiem keratyny postawić na farbowanie. W ten sposób zyskamy odbudowanie, ale przede wszystkim zdrowy blask. Wystarczy trzymać się tej kolejności i spokojnie można pozwolić sobie na koloryzacje.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.