Spis treści
Gencjana na włosy to stary petent naszych babć, który znów cieszy się ogromną popularnością. Co to takiego? Jak jej używać? Jaki ma wpływ na różne kolory włosów? W naszym artykule znajdziesz wszystkie szczegóły dotyczące stosowania gencjany na kosmyki!
Gencjana na włosy – co to jest?
Pod nazwą gencjana na włosy skrywa się naturalny szampon koloryzujący. W preparacie mamy wodny roztwór fioletu gencjanowego. W składzie jest z reguły 1% fioletu i woda oczyszczona, a także 96% etanolu. Co ciekawe ten preparat ma pierwotnie zupełnie inne zastosowanie niż farbowanie kosmyków, bo wykazuje działanie osuszające oraz odkażające. To substancja stosowana jest miejscowo na zmienione chorobowo fragmenty skóry.
Kolor włosów a farbowanie gencjaną – jakie daje efekty?
Niestety, ale gencjany nie mogą stosować osoby, które są uczulone na ten konkretny produkt, albo zawarte w nim substancje. W przypadku otwartych rany nie wskazane jest jej używanie. Trzeba dobrze ochronić oczy! Farbowanie włosów za pomocą tego aptecznego środka nie jest szkodliwe dla kosmyków. Charakterystyczny fioletowy kolor pozytywnie wpływa nie tylko na blond, gdzie neutralizuje żółte tony, ale również na ciemniejsze odcienie.
Fiolet gencjanowy w zależności od koloru kosmyków daje nieco inny efekt. Ochładzamy i przygaszamy ton, a jednak nie zmieniamy poziomu jasności tylko odcień z cieplejszego na naturalny. Można kontrolować stopień jaki uzyskamy dozując odpowiednią dawkę fioletowego środka koloryzującego.
Pamiętaj, że piochtanina na włosy daje krótkotrwały rezultat, który wytrzymuje jedynie kilka myć. Z czasem fiolet wypłucze się całkowicie samoistnie. Chcesz go usunąć szybciej? Postaw na specjalny oczyszczający szampon, który przyspieszy ten proces. Można skorzystać ponadto z domowych trików, a więc z:
- soku z cytryny
- kwasku cytrynowego
- proszku do pieczenia
- mieszanki wody utlenionej z dodatkiem octu.
Te składniki okażą się pomocne, gdy ubrudzimy skórę, albo ubranie. Warto jednak zabezpieczyć się przed aplikacją barwiącej gencjany na włosy. Stosuj rękawiczki, ręcznik na ramiona, a także ochroń kabinę bądź wannę wykładając jej wnętrze przezroczystą folią.
Gencjana na brązowe włosy
Gencjana na włosy brązowe jest chętnie wybierana, ponieważ działa tak, że powoduje neutralizowanie miedzianych i rudych przebłysków. To nie wszystko, bo za sprawą fioletu gencjanowego ochładzamy kolor. Kasztanowe kosmyki od razu stają się ciemniejsze oraz błyszczące!
Gencjana na rude włosy
Piochtanina na włosy w przypadku rudych daje delikatny rudawy poblask, a żółte refleksy znikają. Pamiętaj, że przy większym stężeniu preparatu efekt będzie bardziej widoczny. Jedno jest pewne, gencjana aplikowana na rude włosy nada im głębszy odcień.
Gencjana na włosy blond
Ochłodzenie koloru włosów gencjaną jest najbardziej widoczne w przypadku blondynek. Fioletowy roztwór pomaga zlikwidować brzydko wyglądający żółty ton, ponadto można uzyskać zdecydowanie naturalniejszy kolor. Takie domowe tonowanie jest ciekawą alternatywą dla chemicznych płukanek.
Gencjana na siwe włosy
Piochtanina do włosów siwych to stary trik naszych babć. Kosmyki zyskują, dzięki gencjanie refleksy niwelując ciepłe tony. Ten fioletowy preparat pozwala na całkiem dobre wyniki na włosach naturalnych, jak i na farbowanych. Zapewnione mamy podkreślenie siwizny!
Farbowanie włosów gencjaną – krok po kroku
Tak naprawdę farbowanie włosów gencjaną może wyglądać różnie w zależności od metody, na jaką postawimy. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na tanią koloryzację w domowych warunkach:
Maska z gencjaną to miks drogeryjnej maseczki i aptecznego środka. W zależności od długości kosmyków dodajesz mniej lub więcej maski nawilżającej. Do 2 łyżek stołowych wrzuć 1 łyżkę olejku, a na na końcu kroplę fioletowego barwnika, czyli piochtaniny. Wszystko dokładnie mieszamy. Aplikujemy całość na suche bądź na wilgotne kosmyki. Dobrze rozszczesujemy, aby domowa farba dobrze pokryła wszystkie włosy. Nakładamy czepek oraz ręcznik, a po pół godzinie myjemy głowę, tak jak zwykle.
Wiele pań decyduje się na połączenie gencjany z szamponem. Należy tu wybrać łagodny środek myjący i dodać do niego 1-2 krople fioletowego barwnika. Nie zaleca się rozcieńczania kosmetyku z wodą, bo to osłabia wynik domowej koloryzacji. Nakładamy szampon z dodatkiem fioletu na wilgotne kosmyki, które powinny być wcześniej umyte w tradycyjny sposób.
Po dokładnym rozprowadzeniu zostawiamy na 1-2 minuty i dokładnie spłukujemy. Koniecznie do domowych środków farbujących wykorzystuj jasne kosmetyki z drogerii! W inny wypadku uzyskamy zupełnie inny odcień niż chcemy, a zatem nie fioletowy.
Płukanka z gencjany jest kolejnym hitem. W tym wypadku do litra przegotowanej wody dodajemy 1 kroplę, wtedy płyn zafarbuje się na fioletowo. Trzeba dokładnie wymieszać całość i dopiero można przejść do używania. Za blada, jak i za intensywna płukanka nie da dobrych wyników.
Jak ją stosować? Na wilgotne kosmyki, co ważne tylko i wyłącznie świeżo umyte! Najlepiej zanurzyć włosy w przygotowanym roztworze, a nie je przelewać. Nadmiar odsączamy ręcznikiem, potem zostawiamy kosmyki do wyschnięcia. Nie płuczemy!
Mocniejszy efekt da zastosowanie jednocześnie aż dwóch kosmetyków z gencjaną, na przykład szamponu i płukanki. Warto jednak na początku stopniowo dodawać fiolet oraz obserwować reakcję włosów.
Co ważne dolne partie kosmyków są mocniej podatne na gencjanę z racji tego, że są najstarsze, mało tego często zniszczone. W niektórych wypadkach mogą się odbarwiać na fiolet, dlatego dobrze zaczynać od mniejszej dawki „barwnika” i sprawdzać działanie.
Gdzie kupić gencjanę na włosy?
Gencjana na włosy jest wciąż łatwo dostępna ze względu na bardzo szerokie zastosowanie. Do kosmyków poleca się typ, który ma w składzie roztwór wodny, a nie ten spirytusowy. Bez problemu dostaniemy ten środek w każdej aptece za około 2-7 złotych. Sprzedaje się go w niewielkiej butelce o pojemności 10 ml, jednak starcza na bardzo długi okres z racji tego, że używa się jednorazowo tylko 1-2 krople.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.