kobieta prostuje wlosy

Jak wyprostować włosy bez prostownicy? 10 sprawdzonych sposobów

Niestety, ale nie każdy z natury ma proste kosmyki. Używanie prostownicy to jeden z najszybszych i najskuteczniejszych patentów na wygładzenie. Czy można go czymś zastąpić? Czy to możliwe? Zobacz 10 sprawdzonych trików, dzięki którym zyskasz proste włosy bez używania prostownicy!

Jak wyprostować włosy bez prostownicy?

Tak naprawdę niewielki odsetek społeczeństwa ma zupełnie proste włosy. Pozostała część populacji próbuje wygładzić kosmyki i poprzez to zmienić ich wygląd. Numerem jeden od lat pozostaje, tak zwane „żelazko”, czyli popularna prostownica. Taki sprzęt stylizacyjny jest wykonany z różnych materiałów. Droższe modele posiadają, między innymi regulację temperatury, jonizację, czy ceramiczne płytki, dlatego nie powodują aż takiej szkody, jak te tanie nagrzewające się nierównomiernie. Bezapelacyjnie to urządzenie jest bardzo skuteczne jednak używanie go często może powodować liczne problemy, między innymi rozdwojone końcówki, czy przesuszenie. „Żelazko do włosów” przy dłuższym używaniu może „spalić” włosy.

Chemiczne prostowanie w salonie daje spektakularne efekty jednak używa się tu silnych preparatów. Przy kosmykach zniszczonych, farbowanych bądź tych łamliwych mogą pojawić się widoczne uszkodzenia. Zaleca się, dlatego w pierwszej kolejności regeneracje, która je wzmocni i odżywi. Przy zdrowych oraz gęstych włosach nie ma aż takiego ryzyka, gdy mowa o ewentualnych zniszczeniach. Po zabiegu można cieszyć się wygładzonymi włosami nawet przez 2-3 miesiące.

Jednak to kosztowne rozwiązanie, które wymaga kilkugodzinnej wizyty u fryzjera, potem trzeba stosować odpowiednią pielęgnację, między innymi szampony z keratyną. Co więcej keratynowe prostowanie nie jest korzystne dla wszystkich, wobec tego warto skonsultować to z fryzjerem, który dobierze dla nas odpowiedni środek lub metodę.

10 sprawdzonych sposób na proste włosy bez prostownicy

Prostowanie włosów bez prostownicy jest możliwe. Istnieje sporo alternatyw dla tego urządzenia, które dają bardzo podobne efekty. Co tak działa? W jaki sposób wygładzić kosmyki? Poniżej znajdziesz 10 trików na proste włosy bez prostownicy:

1. Suszenie na szczotkę

Okrągła szczotka w połączeniu z nawiewem z suszarki powoduje, że „wyciągamy” kosmyki, dzięki temu są gładsze. Należy jednak pamiętać, aby przesuwać oba przedmioty równomiernie od góry do końcówek stosując ruch posuwisty. Zajmie to trochę czasu, ale warto przetestować. Dobrze, aby suszarka miała zimny nawiew, w ten sposób domknie łuski włosów i doda im jeszcze blasku.

  Farbowanie włosów na blond - jak to robić? Praktyczny poradnik

2. Kosmetyki

Warto przed wysuszeniem zaaplikować na włosy preparat prostujący i termoochronny.  Do wyboru masz mleczka, formy w sprayu, poza tym kremy. Naturalne wygładzenie zyska się również poprzez specjalne maski oraz płukanki, bowiem z ich pomocą „dociążysz” kosmyki. Już po pierwszym użyciu widać zmiany w fryzurze, ale większość preparatów potrzebuje serii kilku zabiegów. Polecane są przede wszystkim profesjonalne kosmetyki prostujące włosy bez prostownicy.

3. Zapuść włosy

Wbrew pozorom właścicielki krótkich fryzur miewają często kłopoty z okiełznaniem kosmyków, gdy mowa o ich wygładzeniu. Dlaczego? Długie włosy stają się ciężkie, dlatego też dużo trudniej jest im się unieść, czy pokręcić. Zasada grawitacji działa tu skutecznie, aczkolwiek nie u każdego efekt będzie oszałamiający, dlatego że dużo zależy od struktury. Mimo to można spróbować zmienić nieco długość, bo to być może spowoduje  zadowalające nas wygładzenie.

4. Laminowanie włosów galaretką

Laminowanie galaretką w ciągu kilku ostatnich lat okazało się faworytem, gdy mowa o stworzeniu naturalnie prostych włosów. Ta metoda jest tania i co ważne skuteczna. Na czym polega?  Galaretkę z żelatyną (najlepiej w jasnym kolorze, czyli przede wszystkim smak cytrynowy) rozprowadzamy w niewielkiej ilości ciepłej wody, po kilku minutach łączymy ją z odżywką do włosów i po delikatnym przestygnięciu aplikujemy równomiernie, na przykład przy pomocy grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami.

Przykrywamy głowę czepkiem foliowym, czekamy miej więcej 40 minut następnie dokładnie usuwamy pozostałości. Od razu zauważysz, że kosmyki są błyszczące, gładkie, do tego wyglądają zdrowo.

5. Wałki do włosów

Nasze mamy i babcie w młodości korzystały przede wszystkim z wałków. Ten sprzęt mimo upływu lat można bez problemu kupić za kilka złotych. Ciekawostką jest, że można go używać nie tylko do kręcenia, bo równie dobrze radzą sobie z wygładzaniem. Nakładamy wałki na mokre włosy – czekamy aż wyschną same bądź korzystamy z suszarki. Działają one podobnie do techniki suszenia na okrągłą szczotkę.

6. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy używany jest nie tylko w kuchni, ale również podczas domowego spa. Ten produkt spożywczy działa przeciwbakteryjnie, poza tym stosowany na włosy skutecznie je wygładza. Płukankę przygotujesz z 2 łyżek octu jabłkowego i ze szklanki wody. Po użyciu zauważysz, że kosmyki są delikatne, lekkie oraz proste. Dodatkowo taki domowy preparat pomoże dobrze oczyścić włosy, zapobiegnie wypadaniu oraz pozbędziesz się łupieżu.

  Kolagen do włosów - co daje? Efekty stosowania

7. Skrobia ziemniaczana

W sklepie kupisz za kilka złotych skrobię ziemniaczaną, zamiast użyć ją w kuchni stwórz z niej domową maskę o właściwościach wygładzających. Dodaj do 2 łyżek pół rozgniecionego banana oraz pół szklanki mleka. Powstanie dość gęsta papka, którą aplikuje się na suche i co ważne umyte kosmyki. Nie należy nakładać u nasady, bo potem fryzura może być „chlapnięta”. Trzymamy maskę po zafoliowaniu przez 2-3 godziny, dokładnie spłukujemy, na koniec ponownie myjemy głowę szamponem.

8. Olejowanie

Kosmetyki prostujące włosy można zastąpić, na przykład olejowaniem. Olejek macadamia, czy arganowy nałóż na kilka minut, albo nawet godzin. Zyskasz odżywienie, nawilżenie, poza tym wygładzenie. Po zmyciu od razu widać zmianę w wyglądzie kosmyków. Nie ma wątpliwości, że oleje „obciążają” co sprzyja naturalnemu wyprostowaniu włosów.

9. Szałwia

Zioła mają w sobie wiele cennych składników, dlatego są popularne w medycynie oraz w kosmetologii. Szałwia pomaga w bólach gardła, ale równie skutecznie działa na wyprostowanie włosów. Z dwóch saszetek robi się napar, po wystudzeniu przelewa się nim umyte kosmyki. Po takim zabiegu będą one od razu sztywniejsze i gładsze.

10. Nafta

Prostowanie włosów bez prostownicy naftą to patent, który wzbudza mieszane uczucia, a nawet i kontrowersje. Chodzi tu o wtarcie kilku kropel w kosmyki. Zostawiamy środek na kilka godzin, potem dokładnie spłukujemy i myjemy. Ten sposób powoduje, że kosmyki są podatniejsze na prostowanie. Pamiętać trzeba, że nafta niestety, ale może podrażniać skórę głowy, dlatego przed użyciem zaleca się wykonać próbę uczuleniową i odczekać 24 godziny. Prostowanie z tym niecodziennym środkiem można robić maksymalnie 1-2 razy na tydzień!

Wiele trików można ze sobą łączyć, w ten sposób mocniej wpłyniesz na wyprostowanie. Pamiętaj, że „żelazko” dokładnie wygładza, a wyżej wymienione sposoby w zależności od struktury kosmyków dają mniej spektakularne wyniki, ale mimo wszystko warto je przetestować.