Spis treści
Jeśli chcesz zrobić keratynowe prostowanie włosów nie musisz iść od razu do salonu fryzjerskiego i stawiać na profesjonalną usługę. Na runku istnieje bowiem wiele zestawów, które możesz zaaplikować zupełnie samodzielnie. Jak wygląda keratynowe prostowanie w domu? Jak wykonać taki zabieg? Co trzeba wiedzieć? W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje. Sprawdź koniecznie instrukcję krok po kroku, w jaki sposób wykonać keratynowe prostowanie włosów w domu!
Keratynowe prostowanie włosów w domu – na czym polega?
Duża dostępność profesjonalnych kosmetyków pozwala nam wykonywać liczne zabiegi pielęgnacyjne bez wizyt w salonach fryzjerskich. Keratynowe prostowanie włosów w domu wygląda bardzo podobnie do tego przeprowadzanego u fryzjera. Chodzi o „wtłaczanie” w kosmyki keratyny, czyli jednego z podstawowych budulców kosmyków. Sama procedura jest w obu przypadkach prawie identyczna. Specjalny specyfik aplikuje się na włosy i co ciekawe używa się tu oprócz preparatu urządzenis w postaci prostownicy, która poprzez swoje ciepło wspomaga wnikanie odżywczych składników, poza tym domyka łuski.
Prostowanie włosów w domu za pomocą keratyny to stosunkowo tani patent na to, aby zapomnieć o codziennym korzystaniu z „żelazka” i mozolnej stylizacji. Kierowanie się ścisłymi zaleceniami producenta, a potem unikanie mycia głowy przez 2-3 dni i noszenie rozpuszczonej fryzury – to pozwoli zachować wygładzenie nawet przez kilka kolejnych tygodni. Dodatkowo poprawisz stan swoich kosmyków, więc plusów takiej domowej kuracji jest całkiem sporo. Nic dziwnego, że coraz więcej pań testuje to rozwiązanie.
Jak przygotować się do prostowania włosów keratyną w domu?
Domowe keratynowe prostowanie włosów, podobnie jak to w salonie nie wymaga jakiś szczególnych procedur przygotowawczych. Przez około tydzień nie decyduj się na jakieś znaczne, radykalne ingerencje w strukturę kosmyków to wystarczy.
Prostowanie włosów keratyną wymaga głównie skutecznego oczyszczenia skóry, jak i samych włosów. Robi się to tuż przed samą aplikacją środka wygładzającego. Dlaczego? To pozwoli lepiej wnikać kosmetykowi w głąb. Stosuj dobrze oczyszczający szampon, choć zazwyczaj masz go w zestawie do samodzielnego keratynowego prostowania, więc nie musisz w niego dodatkowo inwestować. Ważne jest, aby dokładnie usunął zanieczyszczenia, resztki kosmetyków, a także obumarły naskórek. Bez tego preparat na bazie keratyny będzie miał problemy z wniknięciem!
Zestaw do prostowania włosów w domu – jaki wybrać?
Keratynowanie włosów w domu rozpoczynamy od zakupu preparatu najlepiej w sprawdzonej hurtowni fryzjerskiej, a więc w pewnym źródle. Przy dłuższych kosmykach wiadomo, że będzie potrzebne dużo więcej kosmetyków niż przy krótkich, więc weź to pod uwagę, tak samo jak gęstość włosów. Do średnich zaleca się 75-100 ml, wobec tego do dłuższych niekiedy trzeba zakupić aż dwa zestawy, aby pokryć kosmyki w całości. Dobrze wszystko przelicz, aby obyło się bez nieprzyjemnych niespodzianek.
W domowych warunkach trzeba zacząć od doboru odpowiedniej keratyny do prostowania włosów. Na rynku jest aż kilka odmian, między innymi pojawia się:
- Keratyna diamentowa ma w sobie wiele witamin oraz mikroelementów, w tym kwas hialuronowy, do tego glicerynę. Mocno odżywia i to na długo!
- Keratyna Encanto to numer jeden na rynku, dlatego że działa 2-4 miesiące, poza tym przyspiesza porost kosmyków.
- Keratyna Inoar ma dodatkowe składniki, takie jak oleje roślinne i glinkę białą. W ten sposób mocno wnika w głąb kosmyków dogłębnie je nawilżając.
Unikaj wersji zawierających alkohol, które mogą niszczyć kosmyki. Kosmetyki prostujące zawierające formaldehyd działają z pewnością mocniej, ale mają specyficzny, silny, drażniący zapach. Dokładnie sprawdź skład, a także ewentualne przeciwwskazania.
Niezbędne akcesoria do prostowania keratynowego włosów w domu
Prostowanie włosów w domu za pomocą zestawu ułatwia wykonanie zabiegu. W opakowaniu zazwyczaj mamy szampon oczyszczający, do tego preparat keratynowy oraz odżywkę bądź maskę, które aplikuje się po zabiegu w celu przedłużenia efektu. W zależności od marki w komplecie mogą być inne kosmetyki w różnej wielkości. Konieczna jest oczywiście również prostownica. Sprzęt powinien mieć regulację temperatury, a także jonizacje. Nie może to być wobec tego tanie „żelazko” bez dodatkowych opcji.
Prostowanie keratynowe w domu wymaga przygotowania sobie kilku niezbędnych akcesoriów, między innymi:
- ręcznika, a nawet kilku sztuk, bo myjemy głowę wiele razy
- pędzelka do aplikacji środka, dzięki temu będziemy dokładniejsze, a całość przebiegnie szybciej
- grzebienia do rozczesania kosmyków – najlepiej o szeroko rozstawionych ząbkach
- prostownicy z regulacją temperatury
- rękawiczek ochronnych i maseczki (jeśli ktoś Ci pomaga to również musisz mieć dla niego osobny komplet)
- miseczki, do której nalejemy środek – najlepiej, aby była plastikowa bądź porcelanowa
- zestawu kosmetyków do keratynowego prostowania
- okrągłej szczotki, która będzie pomocna w czasie stylizacji podczas suszenia
- suszarki do włosów dobrze, aby posiadała jonizację i zimny strumień powietrza.
Trzymaj wszystko na wyciągnięcie ręki. Pamiętaj o zachowaniu niezbędnych procedur bezpieczeństwa. Zawsze przed zapoznaj się z instrukcją, poza tym nie zapomnij o wykonaniu testu uczuleniowego na co najmniej 24 godziny przed planowanym zabiegiem prostowania włosów za pomocą keratyny. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnych reakcji alergicznych.
Keratynowe prostowanie włosów w domu – jak to zrobić? Krok po kroku
Keratyna na włosy w domu składa się z kilku etapów zabiegu. W zestawie mamy, od 3, do 4 kosmetyków, ale procedura jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Samodzielne keratynowe prostowanie włosów wymaga nieco czasu oraz cierpliwości. Jak wykonać taki zabieg w domowym zaciszu? Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku ze wszystkimi dokładnymi wskazówkami:
- zaczynamy klasycznie, a więc od dokładnego umycia włosów – stosuj dobrze oczyszczający szampon z zestawu
- osuszamy kosmyki ręcznikiem i delikatnie rozczesujemy
- przystępujemy do podsuszania włosów, kolejny raz je rozczesujemy
- po przygotowaniu kosmyków rozdzielamy je na partie
- pasmo po paśmie rozprowadzamy dokładnie keratynę (czasem aplikacja następuje na wilgotne kosmyki, dlatego dobrze zapoznaj się z instrukcją!), można to zrobić, na przykład pędzelkiem do farby
- po wyznaczonym czasie, zazwyczaj to 30 minut następuje kolejne suszenie włosów
- kolejny raz dzielimy włosy na partie i przystępujemy do najważniejszego, a więc do prostowania
- nagrzewamy prostownicę do 230 stopni, choć dużo zależy od rodzaju włosów oraz od samego preparatu
- pasmo po paśmie prostujemy 5-7 razy, w trakcie dobrze naciągamy aby jeszcze utrwalić efekt
- po upływie 30 minut myjemy głowę ponownie szamponem pochodzącym z zestawu
- na wilgotne, lekko podsuszone kosmyki nakładamy odżywkę bądź maskę z zestawu i postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta
- suszymy ponownie głowę
- następuje ostatnie, finalne prostowanie kosmyków.
Już po podsuszeniu włosów da się zauważyć ich wygładzenie, a po prostowaniu jest to naprawdę imponujący wynik. W zależności od długości kosmyków zajmie nam to mniej bądź więcej, jednak z czasem zyskamy wprawę i każdy kolejny zabieg pójdzie nam sprawniej. Pomoc drugiej osoby okaże się dla wielu niezbędna.
Keratynowe prostowanie włosów w domu wymaga otwarcia okna, albo założenia maseczki ochronnej na twarz, bo zapach jest dość intensywny i mocny, bywa drażniący. Pamiętaj, że preparat nie powinien mieć kontaktu ze skórą głowy! Jeśli się tam dostanie to szybko go zmyj ciepłą wodą z dodatkiem mydła.
Jakich efektów się spodziewać po zabiegu w domu?
Keratyna na włosy w domu nie działa identycznie, jak ta z salonu, bo stężenie poszczególnych składników jest dużo mniejsze, bo to przecież metoda ekspresowa do samodzielnego użytku. Co ważne zestaw preparatów może podtrzymywać efekt wcześniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Powtarza się tę metodę w zależności od indywidualnych potrzeb. Czasem wytrzyma nawet 4-5 miesięcy, co jest naprawdę sporym plusem.
Keratynowanie włosów ma za zadanie głównie wpłynąć pozytywnie na kondycję kosmyków. Ten zabieg uzupełnia białko, dlatego zyskujemy od razu:
- poprawę elastyczności oraz sprężystości
- łatwiejsze rozczesywanie
- lepsze możliwości stylizacyjne
- lepszą objętość
- wzmocnienie
Poza tym są jeszcze inne korzyści, bo:
- włosy mniej się puszą i elektryzują
- zapominamy o rozdwojonych końcówkach
- włos jest mniej podatny na stosowanie urządzeń elektrycznych i na inne niekorzystne warunki pogodowe.
Ciekawostką jest to, że keratynowe prostowanie daje efekt prostych, lśniących kosmyków, a tak naprawdę jest to pewnego rodzaju tylko skutek uboczny. Wygładzenie struktury powoduje niezwykły połysk, ale przede wszystkim zdrowy wygląd. Keratyna wnika zarówno w głąb, jak i działa na zewnątrz.
Keratynowanie włosów w domu działa podobnie do wariantu z salonu, jednak efekt finalny w dużym stopniu zależy od struktury naszych kosmyków oraz od dokładności przeprowadzanego zabiegu. Warto zwłaszcza do prostowania poprosić kogoś o pomoc, tak samo jak do samej aplikacji środka.
Keratynowe prostowanie włosów w domu – ile kosztuje?
Prostowanie keratynowe w domu jest dużo tańsze od wizyty w salonie, bowiem u fryzjera zapłacimy w zależności od lokalizacji zakładu, jak i od długości kosmyków około 350-700 złotych. Samodzielne wykonanie pozwoli nam zdecydowanie obniżyć koszty i to nawet o 3/4. Cena zestawu kosmetyków waha się w granicach 70-150 złotych, dużo zależy od ilości sztuk preparatów oraz od ich pojemności. Mimo wszystko różnica będzie widoczna w portfelu.
Musisz przygotować się na to, że keratynowe prostowanie w domu zajmie Ci kilkanaście godzin. Dużo zależy od długości włosów, a także od Twojej sprawności przy samej aplikacji, jak i przy kilkukrotnym prostowaniu. Mimo wszystko warto spróbować, bo można bardzo mocno zmniejszyć koszty zabiegu, w tym wypadku głównie poświęcimy tu swój wolny czas. U niektórych osób cała procedura zajmuje nawet do 6 godzin!
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.