kobieta z bardzo dlugimi wlosami

Jak szybko zapuścić włosy? 15 wskazówek na zapuszczanie włosów

Długie włosy uznawane są za synonim kobiecości. Bujne fryzury to marzenie sporej części pań. Proces zapuszczania jednak trwa i wymaga zastosowania kilku trików. Jak przyspieszyć porost włosów? Co można zrobić? Koniecznie sprawdź 15 naszych wskazówek na zapuszczanie włosów!

Jak szybko zapuścić włosy?

W przeciągu dnia włosy rosną około 0,35 mm. Za to po całym miesiącu będzie to już około 1 cm. Nie jest to dużo, a więc na bardzo długie kosmyki niekiedy będą potrzebne nawet lata „hodowania”. Jak szybko zapuścić włosy? Nie ma na to jednego uniwersalnego przepisu, bowiem każdy zaczyna z inną długością i odmiennymi, ewentualnymi problemami. Potrzebny jest tu przede wszystkim czas, cierpliwość oraz korzystanie z kilku, a nawet kilkunastu wyżej opisanych metod. Nie ma co się poddawać, a zatem trzeba czekać, a rezultaty z pewnością przyjdą prędzej, czy później.

15 sprawdzonych wskazówek na szybkie zapuszczanie włosów

1. Mycie włosów

Mycie włosów to obowiązkowy etap i podstawa w pielęgnacji kosmyków. Staraj się jednak ograniczyć tę czynność do absolutnego minimum. Nie rób tego częściej niż 3 razy w tygodniu! Stosuj zawsze delikatne środki myjące. Powoli, subtelnie masuj skórę głowy przez dłuższą chwilę. Używaj do spłukania, jak najchłodniejszej wody. Za to do osuszania wykorzystaj bawełnianą koszulkę lub tą wykonaną z mikrofibry. Delikatnie odciskaj nadmiar wody, nigdy nie pocieraj mocno kosmyków, bo im zaszkodzisz.

2. Suszenie włosów

Naturalne suszenie jest dużo zdrowsze od tego z pomocą sprzętu, choć nie zawsze jest możliwe. Spieszysz się? Masz pilne wyjście? Kiedy nie możesz zrezygnować z urządzenia, a więc z suszarki to postaw na chłodny nawiew powietrza, poza tym pamiętaj o zabezpieczeniu kosmyków środkiem chroniącym przed wysokimi temperaturami.

3. Szczotkowanie

Do szczotkowania włosów wybierz szczotki, które mają ząbki zakończone kuleczkami. To powinien być odpowiedni typ dopasowany do rodzaju kosmyków, na przykład z naturalnym włosiem (dodaje blaski, wygładza, nie łamie ani nie wyrywa kosmyków), albo z syntetycznym. Dobrym pomysłem są również grzebienie z szeroko rozstawionymi ząbkami. Zawsze szczotkowanie kosmyków zaczynaj od ich końcówek. Czasem konieczne jest użycie środków ułatwiających rozczesywanie! Dzięki szczotkowaniu włosów pobudzamy mieszki włosowe, a to przyczynia się do szybszego wzrostu kosmyków.

4. Codzienna pielęgnacja skóry głowy

Jak szybko zapuścić włosy? Zadbaj o skórę głowy. Łupież, łojotok, świąd, albo inne problemy mogą negatywnie wpłynąć na porost. Trzeba zatem wyeliminować ewentualne kłopoty. Raz w tygodniu zrób peeling skóry głowy, dzięki temu odblokujesz mieszki włosowe, usuniesz skutecznie bród oraz resztki kosmetyków. Pomocny okaże się ponadto masaż wykonywany w trakcie mycia głowy. Zobaczysz, że poprzez te proste czynności skóra głowy będzie lepiej dotleniona i odżywiona. To przyczyni się w dużym stopniu do poprawy wyglądu włosów oraz do szybkości ich wzrostu.

5. Stosuj właściwe kosmetyki

Przy zapuszczaniu bardzo ważne jest to jakich kosmetyków używamy.  Zdecyduj się w tym okresie na naturalne szampony bez SLS lub SLES, które są łagodne i mimo to bardzo skuteczne. Nie zapomnij o odżywkach i maskach wzmacniających, a także o tych odżywiających. Hitem są wcierki wspierające porost włosów, które pobudzają cebulki włosowe. Ważny jest również peeling oczyszczający skórę głowy. Zawsze dopasuj preparaty do rodzaju włosów oraz problemów z jakimi się borykasz.  Myśl nie tylko o potrzebach kosmyków, ale i o skóry głowy!

  Jak przyspieszyć porost włosów? Tylko najlepsze i sprawdzone sposoby

6. Profesjonalne preparaty

Nie można zapomnieć, że fryzjerskie specyfiki mają zdecydowanie lepsze działanie niż te, które pochodzą z drogerii. To skoncentrowane środki, które naprawdę działają. Pracują na nich fachowcy, aczkolwiek spokojnie większość z nich można nabyć, na przykład online. Już po pierwszym użyciu widać zmiany! Zainwestuj w całą linię, a więc w gamę kilku preparatów, które będą się wzajemnie uzupełniać. To droższe kosmetyki, ale stosuje się je w niewielkiej ilości, więc wystarczają na bardzo długo.

7. Podcinaj regularnie końcówki

W czasie zapuszczania włosów zaleca się systematyczne podcinanie końcówek. Rób to co 2-3 miesiące, a przyspieszysz ich porost, a jednocześnie zadbasz o ich kondycję. Stosuj dodatkowo serum oraz masełka, które zabezpieczą końce przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wbrew pozorom unikanie obcinania kosmyków wcale nie przyspiesza procesu ich zapuszczania!

dlugie kobiece wlosy

8. Związywanie włosów

Do snu spinaj kosmyki najlepiej jedwabną gumką, w ten sposób nie będą aż tak podatne na uszkodzenia. Poduszka z takiego samego materiału także pomoże zmniejszyć zniszczenia. Na co dzień używaj spinki oraz inne ozdoby, które nie wyrywają ani w żaden inny sposób nie wpływają negatywnie na stan włosów. Zapomnij o ciasnych upięciach, zamiast tego wybierz luźny warkocz.

9. Zrezygnuj z farbowania i stylizacji

Jak szybko zapuścić włosy? Zapomnij o stosowaniu prostownicy oraz lokówki, jak również wstrzymaj się z farbowaniem, zwłaszcza z rozjaśnianiem. Niestety, ale te zabiegi mogą osłabiać włosy, a nawet powodować że będą one rosły wolniej niż te zdrowe oraz lśniące. Chemiczne substancje oraz gorące urządzenia powodują, że są bardziej łamliwe oraz podatne na liczne uszkodzenia. Jeśli zapomnisz na chwilę o koloryzacji i stylizacji dasz im szansę „odpocząć”.

10. Zdrowa dieta

Jak zapuścić włosy i poprawić ich kondycję? Niezbędne jest zdrowe odżywianie, a więc działanie na kosmyki od środka. W menu powinny pojawić się produkty bogate w witaminę C, A i E, poza tym te z grupy B. Ważne jest ponadto białko, selen, kwasy omega-3, a także żelazo i cynk. W zbilansowanym menu jest miejsce na orzechy, nasiona, oleje roślinne, chude mięso, jajka, ryby, podroby, warzywa i owoce, poza tym na pełnoziarniste artykuły. Zadbaj o odpowiedni poziom nawodnienia, a więc pij około 1,5-2 litry na dobę. Stawiaj przede wszystkim na wodę i zioła. Pokrzywa oraz skrzyp cudownie wpływa na kondycję oraz wygląd włosów.

11. Suplementy

Zdrowa dieta to baza walki o gęste, długie włosy. Czasami jednak zdarza się tak, że samo jedzenie nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb organizmu. W celu uniknięcia niedoborów masa osób decyduje się na dodatkowe wsparcie w postaci suplementów. Na rynku jest sporo odmiennych propozycji. Szukaj produktów z naturalnym składem, na przykład na bazie skrzypu, czy tez biotyny. Ważne jest tu zachowanie regularności, czyli przyjmujemy środki przez co najmniej 3 miesiące. Warto zdecydować się na kompleksy z witaminami, które pozytywnie wpłyną na cały organizm.

  Paryski blond - gorący trend 2023 roku! Jak go uzyskać i komu pasuje?

12. Profesjonalne zabiegi fryzjerskie

Czasami nasze włosy są tak zniszczone, że wymagają profesjonalnego wsparcia. Wtedy dobrze pomyśleć o wizycie w salonie fryzjerskim. Zazwyczaj samo skrócenie włosów nie wystarcza i konieczne jest zastosowanie zabiegu, który wzmocni, nawilży i odbuduje kosmyki. Istnieje sporo takich metod! Fryzjer doradzi, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku. Niekiedy konieczne bywa wykonanie całej serii, a więc kilkunastu zabiegów. Pamiętaj, że zdrowe włosy rosną szybciej niż te suche, czy zniszczone. W domowych warunkach nie uda się odbudować poważnych uszkodzeń, ale w salonie już tak.

13. Ziołowe specyfiki

Moc ziół jest niezaprzeczalna. W walce o piękne, zdrowe włosy można wspomóc się naparami na bazie roślin. Co ważne pije się je, jak i używa jako płukanki, czy też wcierki. Oprócz wspomnianego wcześniej skrzypu oraz pokrzywy poleca się kozieradkę, rozmaryn oraz czarnuszkę. W drogeriach znajdziesz wiele preparatów na ich bazie, choć równie dobrze możesz samodzielnie przygotować domowe kosmetyki. To tanie, ekologiczne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się nie tylko przy zapuszczaniu włosów.

14. Środki wspierające porost włosów

Do kosmetyków, ziół można dodać substancje, które pozytywnie wpływają na porost włosów. Co wybrać? Olej kokosowy, rycynowy, oliwę z oliwek, olej lniany, sok z cebuli, ocet jabłkowy, białko jaja. Możesz z nich zrobić tanie i skuteczne maski, płukanki, albo domowe wcierki. Nie musisz specjalne inwestować w zakupy, ponieważ większość składników znajdzie się w każdej kuchni. Numerem jeden będą tu przede wszystkim wcierki oraz popularne olejowanie, a więc nakładanie oleju na włosy na kilka godzin, a nawet i na całą noc. Po kilkunastu tygodniach systematycznych działań dostrzeżesz szybszy przyrost włosów, poza tym kosmyki będą nawilżone, lśniące, wygładzone, a nawet zyskają objętość. Receptur jest wiele, więc właścicielka każdego rodzaju włosów znajdzie idealny wariant dla siebie.

15. Świadome działanie – klucz do sukcesu

Nie wiesz w chwytliwe reklamy kosmetyków oraz suplementów na porost włosów. Nie istnieją takie środki, masz tylko i wyłącznie „wspomagacze”, które pomagają, ale nie są odpowiedzialne za cały wzrost. Zapuszczanie to proces i trzeba działać jednocześnie aż na kilku polach tylko tak uda się osiągnąć wymarzone efekty. Dieta, właściwa pielęgnacja oraz kosmetyki – to baza, która jest konieczna, gdy pragniemy zyskać kilka centymetrów włosów.