kobiete boli brzuch

Erecepty – jak radzić sobie z problemami menstruacyjnymi?

Cykle miesiączkowe często powodują różne nieprzyjemne objawy, w tym najczęściej zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Jednak mogą również wystąpić inne, poważniejsze problemy menstruacyjne. Miesiączka, która jest zbyt obfita, zbyt lekka lub występuje całkowity brak cyklu, może sugerować nieprawidłowości cyklu miesiączkowego. Nierzadko obędzie się bez leków przepisanych na podstawie erecepty.

Jak wygląda diagnozowanie problemów menstruacyjnych?

Pierwszym krokiem w diagnozowaniu problemów menstruacyjnych, jest wizyta u lekarza specjalisty, którym jest lekarz ginekolog. Ginekolog będzie chciał wiedzieć o objawach oraz jak długo ich doświadczasz. Pomocne może być przygotowanie najważniejszych informacji na temat cyklu miesiączkowego, jego regularności i wszelkich objawów, które miewasz.

Oprócz badania fizykalnego lekarz prawdopodobnie przeprowadzi badanie miednicy. Pozwali mu to ocenić narządy rozrodcze i ustalić, czy pochwa lub szyjka macicy są w stanie zapalnym. Zostanie również przeprowadzony wymaz, aby wykluczyć możliwość raka lub innych schorzeń.

Badanie krwi może również pomóc ustalić, czy brak równowagi hormonalnej powoduje problemy menstruacyjne. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, ginekolog zleci wykonanie testu ciążowego z krwi lub moczu podczas wizyty. Na podstawie otrzymanych wyników, lekarz online wprowadzi odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Jakie inne opcje może zastosować lekarz w celu zdiagnozowania źródła problemów menstruacyjnych?

  • Biopsja endometrium (stosowana do pobrania próbki wyściółki macicy, którą można przesłać do dalszej analizy),
  • Histeroskopia (mała kamera, która jest wprowadzana do macicy, aby pomóc lekarzowi znaleźć wszelkie nieprawidłowości),
  • USG (stosowane do uzyskania obrazu macicy).

Jak wygląda leczenie problemów menstruacyjnych?

Rodzaj leczenia będzie zależał od przyczyny oraz problemów związanym z cyklem miesiączkowym. Tabletki antykoncepcyjne, które lekarz może przepisać na podstawie erecepty, mogą złagodzić objawy PMS, a także uregulować obfite krwawienia. Jeśli cięższe lub lżejsze niż zwykle krwawienie są związane z tarczycą albo innym zaburzeniem hormonalnym, to po rozpoczęciu zastępowania hormonów możesz doświadczyć większej regularności.

  Jakie promocje i rabaty oferuje aplikacja Amano?

Bolesne miesiączkowanie może być związane z hormonami, ale możesz również wymagać dalszego leczenia, aby rozwiązać problem. Na przykład antybiotyki, które również możemy uzyskać za pośrednictwem przepisanej przez lekarza erecepty, są stosowane w leczeniu zapalenia narządów miednicy mniejszej.

Perspektywa długoterminowa

Nieregularności między miesiączkami są normalne, więc okazjonalne lekkie, lub bardziej obfite krwawienia nie są powodem do zmartwień. Jeśli jednak wystąpi silny ból lub miesiączka z zakrzepami krwi, należy natychmiast skontaktować się z ginekologiem. Zaleca się również skorzystanie z pomocy medycznej, jeśli okres występuje w odstępie krótszym niż 21 dni lub w dłuższym niż 35 dni.

Nie należy się bać kuracji lekami. Lekarz z pewnością wytłumaczy wszystko pacjentce i odpowiednio dobierze metodę leczenia. Erecepty są możliwe do wykupienia w każdej aptece na terenie całego kraju.

Pamiętaj, że „normalny” cykl miesiączkowy oznacza dla każdej kobiety coś innego. Cykl, który jest regularny dla Ciebie, może być nieregularny dla kogoś innego. Ważne jest, aby pozostać w zgodzie ze swoim ciałem i porozmawiać z lekarzem, jeśli zauważysz jakiekolwiek znaczące zmiany w cyklu miesiączkowym. W razie bardziej złożonych problemów zawsze możesz poprosić ginekologa o przepisanie erecepty z odpowiednimi lekami, tylko miej świadomość, że lekarz może wymagać posiadania aktualnych wyników badań. Ich brak może spowodować wystawienie e-Skierowania na badania, na podstawie których mogą być wystawione erecepty na leki.