Spis treści
Nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna organizmu może zdarzyć się w każdym wieku. Jej podłożem są alergeny pokarmowe, oddechowe i skórne. Dlaczego alergię nazywa się chorobą czystych rąk? Jaki wpływ na wydzielanie histaminy mają postęp cywilizacyjny i higiena? Sprawdź!
Dlaczego dochodzi do reakcji alergicznych?
Najprościej rzecz ujmując, niespodziewane reakcje układu immunologicznego powstają na skutek kontaktu z alergenami. To substancje, których w pełni zdrowy organizm nie interpretuje jako zagrożenie i nie podejmuje się produkcji histaminy. Ta natomiast odpowiada za objawy alergiczne, takie jak katar sienny, duszności czy pojawienie się przebarwień i swędzenia skórnego.
Jakie substancje mogą stać się alergenami?
Istnieje mnóstwo alergenów, które wywołują niepożądane odpowiedzi immunologiczne. Może chodzić o:
- pyłki;
- sierść zwierząt;
- kurz;
- dym tytoniowy;
- jaja kurze;
- białko zwierzęce;
- gluten;
- medykamenty;
- barwniki syntetyczne.
Kiedy i dlaczego człowiek nabywa alergii?
Zdecydowana większość alergii ujawnia się już w początkowych latach życia. Zdarza się jednak, że osoby dorosłe spostrzegają pewne objawy nietolerancji pokarmowych lub pierwsze oznaki alergii wziewnych. Tutaj pojawia się sedno sprawy związanej z występowaniem alergii jako choroby czystych rąk. Organizm uczy się interpretować substancje jako zagrożenie od momentu przyjścia na świat. Im bardziej sterylne warunki życiowe ma w niemowlęctwie i podczas dzieciństwa, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia alergii.
Jaki wpływ na alergię mają „czyste ręce”?
Zadaniem układu immunologicznego jest reagowanie w sytuacji zetknięcia się z alergenem. W momencie, gdy prawdziwych zagrożeń nie ma, system obronny pozostaje w pełnej gotowości mimo braku ryzyka. Stara się jednak interpretować pewne substancje jako rzeczywiste zagrożenie. Dlaczego organizmowi zaczyna brakować kontaktu z zagrożeniem? Większy dostęp do substancji czyszczących, detergentów, szczepień czy lekarstw na powszechne choroby sprawiają, że mnóstwo alergenów jest eliminowanych z otoczenia. Organizm od najmłodszych lat nie ma więc możliwości prawidłowo interpretować alergenów i zamiast tego walczy z tym, co w rzeczywistości nie jest zagrożeniem.
Higiena a alergie – co widać na świecie?
Od wielu lat zauważa się wpływ higieny na jakość życia. Nie da się zaprzeczyć, że rozwój cywilizacyjny spowodował przedłużenie ludzkiego życia czy uratowanie wielu istnień przez zapobieganie chorobom lub skuteczne ich leczenie. Jednak w kontekście alergii sytuacja jest nieco inna. W tych częściach świata, gdzie niemowlęta od samego początku spotykają się ze sterylnymi warunkami życia, widoczny jest znaczny udział alergii wśród jednostek chorobowych. Natomiast w miejscach mniej sterylnych, zwykle ludzie nie mają tak dużego problemu z alergiami.
Nie da się ukryć, że jednym z powodów powstawania niepożądanych reakcji alergicznych jest właśnie zjawisko „czystych rąk”. Oczywiście nie można mu przypisać całej odpowiedzialności za wydzielanie histaminy w nieodpowiednich momentach.