samotna kobieta

Samotność w związku i małżeństwie – jak sobie z nią poradzić?

Mimo iż dwie osoby są razem może pojawiać się samotność w związku i małżeństwie. Jak sobie z tym poradzić? Co można zrobić? Co powoduje ten stan? Sprawdź, jak pokonać uczucie samotności w związku. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, ponieważ znajdziesz w nim wiele cennych rad i wskazówek!

Samotność w związku – czy te dwie rzeczy nie powinny się wykluczać?

Według definicji samotność tosubiektywny, emocjonalny stan odczuwania izolacji społecznej i poczucia odcięcia od innych. Pojawia się i zanika, gdy zmienia się sytuacja życiowa”.

Samotność nie jest dobra, ponieważ ludzie są stworzeni do życia w stadzie, a więc w otoczeniu innych osób. Relacje społeczne są kluczowym aspektem życia każdego człowieka. Jednak będąc z kimś w związku i tak może pojawić się to nieprzyjemne uczucie samotności i to mimo obecności partnera.

Jest to osamotnienie, które wbrew pozorom bywa częstym zjawiskiem pomimo tworzenia głębszej relacji. Samotność to stan emocjonalny, bo brak nam kogoś, nawet jeśli jesteśmy w związku. Relacje są pozbawione uczuć, ciepła oraz innych ważnych cech, które powinny pojawić się w prawidłowym układzie zakochanych.

Samotność w związku brzmi trochę paradoksalnie, ponieważ w takim układzie nie jesteśmy przecież sami, ponieważ jest ktoś nam bliski. Dlaczego tak jest? Wynika to głównie z tego, że nie są zaspakajane nasze potrzeby w pełni. Jednak każdy człowiek jest w jakiś sposób samotny, a trzeba pamiętać, że małżeństwo niekoniecznie uleczy nas z tego uczucia.

Czym jest samotność w związku?

„Czuje się samotna w małżeństwie”, „Jestem samotna w związku” – takie zdania padają przede wszystkim z ust kobiet, bowiem ten problem dotyka je najmocniej. Takie odczucie jest spowodowane brakiem wsparcia, a także zrozumienia. Sama miłość nie wystarcza, bowiem ta więź dotyczy różnych sfer życia.

Relacja partnerka zakochanych pomimo wszystko może wywoływać uczucie osamotnienia. Co jest przyczyną? To poczucie braku czegoś, jakiejś pustki lub braku pełnej satysfakcji z tego układu. Co ważne uczucie samotności w związku pojawia się w zasadzie na każdym jego etapie!

Skąd bierze się samotność w związku?

Samotność w związku ma różne podłoża. Poniżej znajdziesz tylko kilka przyczyn występowania tego zjawiska. Niektóre są zaskakujące! To będzie, między innymi:

  • zmęczenie związkiem
  • zmiana sytuacji życiowej, na przykład pojawia się dziecko
  • zaabsorbowanie partnerem
  • niedopasowanie partnerów i to na wielu płaszczyznach
  • szara codzienność
  • brak komunikacji
  • wspólne życie po zdradzie.

Samotna w związku, tak jak samotny nie potrafią dogadać się z partnerem. Co więcej nie wiedzą, jak rozwiązywać konflikty, przekazywać emocje, mało tego dopadła ich rutyna dnia codziennego. Tempo życia również nie jest tu obojętne, podobnie jak zdrady, kłamstwa, czy złe doświadczenia z przeszłości. Nie można zapomnieć, że dzieciństwo i młodość mocno rzutują na nas, zdarzenia bowiem kształtują charakter oraz pewne wzorce.

  Jak poznać, że mężczyźnie na tobie zależy? 22 niewerbalnych oznak zainteresowania

Tak naprawdę na samotność w związku wpływa wiele mniejszych, jak i większych czynników. Nie każdy jest dojrzały, zdaje sobie sprawę z tego, że miłość to nie tylko namiętność i dobre rzeczy, ale i poświęcenie. Ponadto różne spojrzenia na świat powodują problemy, w tym osamotnienie.

Samotność w małżeństwie

Ślub jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu zakochanych. Z czasem jednak do miłosnej sielanki wkrada się szara codzienność, poza tym dopiero z czasem zaczynamy dostrzegać wady oraz słabości drugiej strony, a nie zawsze jest to dla nas do przyjęcia. Nie da się ukryć, że powoli gaśnie namiętność i pojawia się zwykłe życie – praca, dzieci, problemy, czy odmienne zdania, a nawet priorytety. Ciche dni są normą podobnie, jak coraz mniejsze kontakty seksualne.

Samotność w małżeństwie dotyka ludzi, którzy ciągle pragną czułości i bliskości, a nie mogą tego otrzymać. Bywa również tak, że para nie rozmawia, nie rozwiązuje konfliktów i szuka winy w drugiej osobie. Głównym winowajcom jest brak zrozumienia, empatii, do tego niedostrzeganie potrzeb, a także oczekiwań. Czas weryfikuje wiele, ponieważ pokazuje często nieznane oblicze partnera. Niekiedy okazuje się, że decyzja o ślubie była pochopna i bycie razem nie ma szans, a więc racji bytu.

Poczucie osamotnienia w małżeństwie jest powodowane również zbyt wygórowanymi oczekiwaniami względem drugiej osoby. Nikt nie potrafi czytać w myślach, poza tym spełniać wszystkich zachcianek. Złe podejście skutkuje rozczarowaniem, a przede wszystkim samotnością. Dobra będzie zmiana postawy, jak też wymazanie z głowy ideału, bowiem one w realnym świecie zwyczajnie nie istnieją.

Samotność w związku na odległość

Najwięcej osób twierdzi, że samotność jest w związkach na odległość, gdzie para ma utrudniony kontakt. Dzieląca ich odległość nie pozwala na wiele codziennych gestów, rozmów, czy form spędzania razem czasu. To niestety, ale może negatywnie odbijać się na ich uczuciu.

Utrzymywanie relacji na odległość nie jest proste, dlatego nie każdy układ miłosny przetrwa taką próbę. Nie mamy partnera na wyciągnięcie ręki, często jesteśmy zdani sami na siebie. Taka sytuacja dotyczy osób, które rozdzieliła praca, albo inne zobowiązania.

Samotność w związku na odległość jest spowodowana głównie tym, że dzielące kilometry nie pozwalają na stały kontakt, a poprzez to rozmowy, zażegnanie kłótni, czy wyjaśnienie choćby błahego porozumienia, w zasadzie wszytko staje się niezwykle trudne.

Osamotnienie może pojawiać się zarówno w krótkich związkach na odległość, jak i tych trwających lata. Nie ma sztywne reguły, bo dużo zależy od partnerów. Mimo wszystko brak wsparcia, bliskości i świadomości tego, że nie ma kogoś obok jest zwykłe początkiem poważnego kryzysu w relacji.

Do czego może doprowadzić samotność w związku?

Dla każdego osamotnienie jest trudne. Brak poczucia więzi emocjonalnej rzutuje na wiele kwestii. Taki stan powoduje niekiedy odcięcie się od innych, na przykład od rodziny i bliskich przyjaciół bądź znajomych. Co więcej izolacja społeczna źle wpływa na ciało, jak i na psychikę człowieka, bowiem jest on „zwierzęciem stadnym”, więc potrzebuje kontaktu z drugą osobą.

  Jak zwrócić na siebie uwagę chłopaka? 10 sprawdzonych sposobów

Samotność w związku ma wiele negatywnych aspektów, między innymi:

  • powoduje, że czujemy się mniej wartościowi, wręcz niespełnieni
  • pojawia się lęk, albo obniżony nastrój
  • depresje i inne poważne problemy ze zdrowiem
  • w kolejnych związkach mamy podobne problemy, gdy nie pracowaliśmy nad emocjami, potem nasze kolejne relacje są równie trudno, bo złe doświadczenia na nie rzutują.

Największym kłopotem jednak jest to, że samotność w małżeństwie lub w innym układzie budzi frustracje, bowiem nie ma tu zrozumienia, jak i wsparcia. Para oddala się od siebie coraz bardziej, poprzez to związek traci na wielu polach. Jest mniej rozmów, kontaktów seksualnych, spontaniczności, czy też okazywania sobie uczuć na co dzień. To powoduje, że pojawia się stres, ponadto obniżone poczucie wartości.

Jak radzić sobie z samotnością w związku?

Uczucie samotności w związku nie jest dobre, bo mocno rzutuje na całą relację. Co można z tym zrobić? Przede wszystkim najważniejsze jest odnalezienie przyczyny takiego stanu. Analiza wielu kwestii jest niezbędna, aby uporać się z osamotnieniem oraz odbudować skutecznie relację. Trzeba być jednak obiektywnym, ważne jest unikanie wyolbrzymienia.

Jak radzić sobie z samotnością w związku? Konieczna jest szczera rozmowa partnerów, do której trzeba się dobrze przygotować, jednak nie można w żadnym wypadku wzajemnie się oskarżać. Nie zawsze małżeństwo radzi sobie samo, dlatego zaleca się dla wielu konsultację z terapeutą, czyli fachową pomoc i wsparcie. Psychoterapia wielu pomaga przepracować masę kwestii oraz nauczyć się rozmawiać.

Aby pożegnać się z samotnością w związku można spróbować spędzać więcej czasu razem, na przykład odnowić wspólne pasje. Nie każdy będzie potrafił, dzięki temu naprawić związek. Mimo to warto spróbować dużo rozmawiać, być ze sobą razem i okazywać swoje emocje. Prosto nie będzie, ale to z pewności przyczyni się do polepszenia relacji, albo podjęcia decyzji o jej zakończeniu.

Kiedy lepiej rozstać się z partnerem?

Samotna w małżeństwie niekiedy myśli o rozstaniu. Wiele z nich wierzy, że uda się wszystko naprawić i będzie, jak dawniej, inne uważają, że bez problemu zbudują nową relację z kimś innym oraz zyskają poprzez to wszystko czego potrzebują. Aczkolwiek to wymaga pracy obu partnerów, poza tym sporego zaangażowania.

Kiedy brak tego to pojawiają się wątpliwości, bezradność oraz inne nieprzyjemne uczucia. Wtedy właśnie zakończenie relacji okazuje się jedynym rozwiązaniem. To trudna, ale niekiedy konieczna decyzja by móc iść do przodu.

Należy pamiętać, że samotna w związku cierpi, a cała sytuacja negatywnie odbija się na wielu aspektach jej życia. Długie takie relacje mogą być przyczyną depresji, pogorszenia samooceny, jak i innych nieprzyjemnych zdarzeń. Rozstanie z partnerem dla niektórych okazuje się jedną słuszną opcją. Będzie lepiej jeśli zostawią za sobą ten trudny układ, bo to najlepsze co mogą zrobić w tej sytuacji.