mezczyzna narcyz

Czego boi się narcyz? 10 największych lęków narcyza

Narcyz to dość specyficzny typ osobowości. Mimo przekonania o swojej wyjątkowości i potrzeby okazywania non stop uznania taki człowiek ma w sobie sporo ukrytych obaw. Czego boi się narcyz? Jeśli nie wiesz to sprawdź koniecznie 10 najczęstszych leków. Uprzedzamy, że masa z nich Cię zaskoczy!

Narcyz – czy czegoś się boi? Poznaj jego słabości!

Narcyzm jest w pewnym stopniu w każdym człowieku. Dużo jednak zależy tutaj od czynników genetycznych, rodziny, otoczenia oraz od samego wychowania. Można taką osobowość odziedziczyć po rodzicu, albo wynieść ze swojego środowiska.

Co wyróżnia narcyza? To człowiek, który posiada osobowość narcystyczną. Zdecydowanie czuje się on lepszy niż inni. Wywyższa się, uważa się za kogoś o niezwykłym talencie, ponadto pragnie stałego podziwu i komplementów. Przywiązuje mocno uwagę do swojego wyglądu, a także wrażenia jakie robi na społeczeństwie. Brak mu empatii, do tego wykorzystuje innych wyłącznie do swoich celów.

Czego obawia się narcyz? Czy ma lęki? Tak naprawdę ma masę słabości, które pod swoją wyćwiczoną „maską” skutecznie ukrywa i to za wszelką cenę. Odrzucenie, brak akceptacji, czy też utrata zainteresowania – to najczęstsze przyczyny jego strachu.

10 największych lęków narcyza – jakie są?

Czego boi się narcyz? Tak naprawdę jest wiele rzeczy, których się on zwyczajnie obawia. Niektóre są prozaiczne, inne natomiast mogą niektórych zaskoczyć. Jedno jest pewne, taki człowiek żyje w trwodze każdego dnia. Poniżej znajdziesz 10 najczęstszych leków narcyza. Oto one:

1. Śmierć

Prawie każdy obawia się śmierci, jednak narcyz ma w tej kwestii dużo większy strach niż przeciętny człowiek. Często o tym myśli, a jednocześnie uważa, że w hierarchii społecznej znajduje się wyżej niż inni, dlatego nie dopuszcza do siebie faktu, że wszyscy są równi także na łożu śmierci. Odejście jest nieuniknionym elementem życia, a niestety, narcyz nie chce tego faktu dostrzec.

2. Utrata pozycji numer 1

Narcyz, jak wspominaliśmy uwielbia być w centrum uwagi. Z czasem ma coraz większe obawy, że nie jest już w stanie wzbudzać tych samych emocji w innych co wcześniej. Zdecydowanie stara się uniknąć starości za wszelką cenę, bo ma ogromny strach przed utratą władzy, siły, zdolności romansowania, a także kontroli nad ludźmi ze swojego otoczenia. Brak wysokiej pozycji powoduje, że non stop stara się być jeszcze lepszy. Utarty schemat działania pozwala mu wciąż pozostawać na przysłowiowym świeczniku.

3. Zaangażowanie w głębsze relacje

Osobowość narcystyczna jest specyficzna i to na wielu polach łatwo to dostrzec. Taki człowiek chce dostawać miłość, ale niekoniecznie ją dawać. Wbrew pozorom to nigdy się nie zmieni. Czego boi się narcyz? Widać, że ma spore problemy w relacji z innymi ludźmi. Trudno mu się zaangażować nie tylko w związki, ale chociażby w przyjaźń, czy w klasyczną znajomość. Ma ogromny strach przed pokazaniem swojej prawdziwej twarzy, ponadto przed otworzeniem się na innych i wpuszczeniem ich zwyczajnie do swojego serca. Woli grać swoją rolę i czuć się poprzez to bezpiecznie.

  Toksyczny facet - 10 sygnałów, które pomogą Ci go rozpoznać!

4. Obrażania

Narcyz obawia się przede wszystkim obrażania, a zatem bardzo źle znosi krytykę oraz jakiekolwiek uwagi, bo uważa się za lepszego oraz nieomylnego. Jego nadwrażliwość mimo że jest ukrywana, niestety, ona istnieje i od czasu do czasu daje o sobie znać. To dość słabe osoby, które łatwo skrzywdzić. W ich przypadku żal, uraza oraz smutne zdarzenia powracają wielokrotnie i to przez długi czas. Nie wybaczają, ponieważ wszystko zapamiętują. Nawet błaha sprawa może okazać się przyczyną zakończenia, na przykład wieloletniej relacji.

5. Spojrzenie w głąb siebie

Narcyz obawia się zajrzenia w głąb siebie. Ma ogromny strach, że odkryje swoje wewnętrzne dziecko i dostrzeże pewne mankamenty, przede wszystkim pustkę w życiu. Z całych sił to tłumi, bo nie chce do tego dopuścić i odsłonić prawdziwej tożsamości, którą skrzętnie maskuje przed światem. Nie ma wątpliwości, że osobowość narcystyczna nie daje szans na autorefleksje. Nie ma miejsca tu na autokrytykę. Dlaczego? Taki człowiek nie jest do tego zwyczajnie zdolny.

pewny siebie narcyz

6. Utrata władzy nad innymi

Narcyz słynie z tego, że ma niezwykłe umiejętności, które pozwalają mu manipulować innymi. Bez trudu owija sobie wokół palca ludzi z bliższego, jak i dalszego otoczenia. Bryluje w towarzystwie, uwodzi, ponadto wie, jak zyskać, dzięki temu profity. Bez skrupułów czerpie z pozycji ludzi, do tego z ich wsparcia finansowego i innych bonusów jakie daje znajomość. W związku zdecydowanie dominuje, manipuluje swoją „ofiarą”, poza tym non stop wszystko kontroluje wokół. To on podejmuje decyzje, nikt więcej. Strach przed tym, że straci „władzę” budzi w nim lęk. Nic dziwnego, że jego działania są ukierunkowane na zachowanie pozycji.

7. Wdzięczność

Czego boi się narcyz? To będzie zaskakujące, ale wdzięczności. Według takich ludzi to pewnego rodzaju oznaka słabości, a oni są przecież silni, dlatego na to sobie nie pozwolą.   Jeśli by do tego doszło, niestety, stracili by kontrolę, a bez tego są, jak pozbawieni tlenu. Wyrażanie wdzięczności nie pasuje do nich, dlatego też unikają takich zachowań za wszelką cenę. Co więcej, narcyz uważa, że jest tak wyjątkowy, że wszystko mu się należy, więc po co ma dziękować.

8. Demaskacja

Natura narcyza jest unikatowa i wyróżnia się na tle innych. To człowiek, który przybiera w zależności od sytuacji odpowiednią „maskę”, za którą kryje swoje prawdziwe ja. Boi się, że ktoś mógłby odkryć jego tożsamość, a nawet to przeciwko niemu wykorzystać. Demaskacja to dla niego dramat, wobec tego każdego dnia stara się tego uniknąć. Nie jest łatwo, ale ma w sobie masę determinacji.

  ENTP (osobowość typu Dyskutant) - cechy, zalety, wady, znani Dyskutanci

9. Porzucenie

Narcyz zawsze porzuca pierwszy, aby uniknąć sytuacji odwrotnej. To popularna taktyka stosowana notorycznie zwłaszcza w relacjach miłosnych. W jego mniemaniu to on ma pełną kontrolę nad wszystkim i decyduje o tym co się stanie w danym momencie. Robi wszystko, żeby „ofiary” były w pełni uzależnione i nawet nie myślały o odejściu. Porzucenie to decyzja, którą może podjąć tylko i wyłącznie sam narcyz. Może wrócić wielokrotnie tylko po to, żeby właśnie samemu zakończyć relację. Nie ma co się łudzić, że robi to z miłości, czy z tęsknoty.

10. Utrata uwielbienia w oczach innych

W przypadku narcyza wymaga on nieustannych komplementów i innych form uznania.  Strach budzi w nim myśl, że mogłoby być kiedykolwiek inaczej. Trudno mu się funkcjonuje, gdy nie otrzymuje potrzebnej uwagi oraz podziwu. Partner, najbliższe otoczenia oraz zupełnie obcy ludzie spotkani przypadkowo – każdy powinien łechtać jego ego. Istnieje duże ryzyko, że sytuacja, w której brak mu uwielbienia może doprowadzić do rozpaczy, a nawet do stanów depresyjnych. Pobudzanie jego „ego” to pewnego rodzaju forma uzależnienia, bez której życie traci sens.

kochajacy siebie narcyz

Lęki narcyza – wnioski

To co myśli, jak działa oraz jakie przekonanie o sobie posiada narcyzm rzutuje na wiele aspektów jego życia. Wypracowane modele zachowania są jego dobrze przemyślaną tarczą obronną przed światem, a także sposobem na skuteczną manipulację innymi. Z pewnością taki człowiek nie zamierza się zmieniać.

Czego boi się narcyz? Lista jest długa, ale pewne rzeczy są tu oczywiste. Obawa przed odrzuceniem, odkryciem prawdziwej tożsamości i zaangażowaniem się w relacje – to są najczęstsze czynniki powodujące w nim panikę. Nie ma wątpliwości, że każdego dnia człowiek o takiej osobowości musi mierzyć się z wieloma obawami. Stara się ukrywać tak wiele rzeczy nawet przed bliskimi osobami, że nie potrafi być już prawdziwym sobą. To sprawia, że zaburzenie jeszcze bardziej się pogłębia rodząc kolejne lęki. Z czasem wszystko się nawarstwia, dlatego też u masy osób pojawia się depresja narcystyczna. Niektórzy nie są tego faktu świadomi, czyli nie wiedzą, że chorują, bo pewne uczucia towarzyszą im od dawna i się do nich zdążyli już przyzwyczaić. To objawia się na różne sposoby, między innymi pojawia się obniżenie zaburzenia nastroju, które ma wiele skutków,ponieważ one wywołują lęki, niepewność, a także niepokój.