meski szowinista

Szowinizm – co to jest? Przykłady męskiego szowinizmu

W prasie, w mediach, czy w wypowiedziach znanych osób często pada hasło – szowinizm. Co to takiego? Co wyróżnia to zjawisko? Jak rozpoznać szowinistę? Nie wiesz? Spokojnie, w naszym artykule znajdziesz dokładne szczegóły na ten temat, ponadto pojawiają się przykłady szowinizmu. Koniecznie sprawdź!

Szowinizm – co to jest? Definicja

Szowinizm jest to określenie poglądu. Wyraża ono przekonanie o wyższości danej osoby, grupy, społeczności, a nawet i narodu. To będzie skrajna forma patriotyzmu o silnych korzeniach nacjonalistycznych. Obecnie te sformułowanie używa się przede wszystkim w stosunku do facetów, którzy uważają się lepsi od kobiet. Co ważne, rodzajów tego terminu jest jednak dużo więcej!

Definicja według „Słownika PWN” – szowinizm jest to „postawa, którą charakteryzuje brak tolerancji i przyznawanie uprzywilejowanej pozycji własnej płci, rasie lub grupie” bądź „skrajny nacjonalizm wyrażający się w bezkrytycznym stosunku do własnego narodu oraz w pogardzie i nienawiści do innych narodów”.

Przejawy szowinizmu – jak je rozpoznać w mężczyźnie? Kilka objawów

Męski szowinizm jest specyficzną postawą wobec kobiet. Czy się charakteryzuje? Faceci uważają się za lepszych od płci przeciwnej, aczkolwiek nie zawsze muszą o tym głośno mówić. Nie tylko słowa zdradzają ich podejście, ale przede wszystkim zachowanie w stosunku do pań. Poniżej znajdziesz przykłady szowinizmu:

  • postawa obojętna, a więc facet lekceważy kobiety, dlatego też nie dopuszcza ich do głosu ani nie pyta ich o zdanie, na przykład w dyskusji
  • wyraźne okazywanie niechęci to częsty objaw, gdy chodzi o męski szowinizm – nie ma tu agresji, choć nie brak utarczek słownych, na przykład w formie kiepskich żartów
  • panowie piętnują kobiety wyłącznie ze względu na ich płeć
  • facet nie szanuje kobiet
  • wyraźna postawa agresywna w stosunku do kobiet.

Szowinistyczny facet może w pewien sposób przypominać dyktatora. Dominuje w relacji, w pracy, a nawet podczas spotkań w gronie znajomych. A jak wygląda jego postawa w związku? Może się wydawać, że nosi swoją partnerkę na rękach, a mimo to nie szczędzi jej głupich żartów z wyraźnym podtekstem szowinistycznym.

szowinizm

Czy kobieta również może być szowinistką?

Jak już wspominaliśmy istnieje nie tylko męski szowinizm. Rodzajów jest aż kilkanaście, od rasowego, po narodowy. Czy jest damska wersja? Oczywiście, że tak szowinizm kobiecy występuje. W tym wypadku panie są przekonane o swojej wyższości nad mężczyznami. Ten pogląd wiąże się dość mocno z feminizmem, czyli z pewnymi siebie kobietami, które sprzeciwiają się dyskryminacji płciowej.

  16 typów osobowości wg. Junga - poznaj je wszystkie!

Szowinizm damski i męski ma wyraźne różnice, bo mamy do czynienia z odwrotnością poglądów. Mimo wszystko w obu przypadkach nie jest to cecha nabyta, a pogląd spowodowany, na przykład wychowaniem, przebywaniem w danym otoczeniu, tudzież brakiem odpowiedniej edukacji. Zdecydowanie męski szowinizm jest bardziej widoczny w społeczeństwie niż jego damska wersja.

Przykłady męskiego szowinizmu – zachowania i teksty

Męski szowinizm może przyjmować liczne formy. Niektórzy panowie bezpośrednio uwłaczają płci pięknej, w ten sposób pokazując jej, że jest gorsza. Inni natomiast sugerują kobietom, że nadają się wyłącznie do rodzenia dzieci, a także zajmowania się domem. Faceci poprzez słowa i zachowanie jasno dają do zrozumienia, że panie nie są tak dobre, jak oni. Na każdym kroku są przytyki, porównania oraz sugestie o ich niższości w społeczeństwie. Męski szowinista obraża bez przerwy. Poniżej znajdziesz kilka negatywnych cytatów na temat płci pięknej, które padły z ust znanych osób. Oto one:

  • Nawet Lady Małgorzata Thatcherowa jest przeciwniczką prawa kobiet do głosowania. Dlaczego miałaby być za?!? Kobiety jako istoty rozsądne i tak zazwyczaj głosują na mężczyzn – więc Ona na tym traci!” Janusz Korwin-Mikke
  • „– Czy gdyby urodził się Pan jako kobieta, to czy miałby te same poglądy co teraz?
    – Na pewno! Ale nie umiałbym ich tak klarownie i logicznie przedstawiać.”
    Janusz Korwin-Mikke
  • „Mężczyzna może być znośny dla mężczyzny tylko jako wyrzeczenie, gdy wyrzeka się siebie na rzecz czegoś – honoru, cnoty, narodu, walki… Ale mężczyzna będący tylko mężczyzną – co za potworność!” Witold Gombrowicz.

Męski szowinista uwielbia głupie żarty na temat kobiet i „sypie” nimi z rękawa. Oto kilka przykładów:

  • „Kumpel do kumpla:
    – Wygrałem milion złotych w totolotka!
    – Gratuluję! A co na to twoja żona?
    – Odebrało jej mowę.
    – Zazdroszczę ci. Tyle szczęścia naraz.”
  • Rozmawia dwóch facetów. Pierwszy wzdychając mówi:
    – Nie ma na świecie bardziej złośliwej i przewrotnej istoty, niż kobieta.
    Na to odpowiada drugi:
    – Jest! Jej matka.”

Jak reagować na takie zaczepki słowne? Powiedz wprost, że nie życzysz sobie  uszczypliwych żartów na temat swojej płci. Wyraźnie stawiaj granice, dzięki temu faceci zrozumieją, że ich zachowanie jest niestosowne. Dezaprobata i zażenowanie może dać im do myślenia, choć w większości przypadków ich światopogląd jest za mocno zakorzeniony, aby cokolwiek miało się zmienić w ich toku rozumowania.

Szowinistycze teksty, które mówią wszystko o Twoim rozmówcy

Szowinistyczny tekst to chamskie, cyniczne i uwłaczające sformułowania kierowane w stosunku do płci przeciwnej. Wyraźnie podkreślają fakt, że według facetów nie istnieje coś takiego, jak równość. Kontekst może być różny, aczkolwiek zawsze da się wyczuć tutaj pogardę, wstręt, a nawet nienawiść.  Taka postawa krzywdzi kobiety, które w większości przypadków nie potrafią się przed czymś takim bronić. Słyszą one, między innymi:

  • „Niektórzy mężczyźni to szowinistyczne świnie! Ciągle powtarzają, że miejsce kobiety jest w kuchni. A ja się pytam: kto ma resztę domu posprzątać?!”
  • Kobiety też mogą programować! Dlatego mężczyźni kupują im pralki.”
  Sennik – szczur. Jak interpretować sny o szczurach?

Szowinistyczne zachowania u mężczyzn

Szowinizm u mężczyzn dość wyraźnie widać w ich zachowaniu. Co można zaobserwować? Traktują kobiety, jak niewidzialne istotny. To powoduje, że w towarzystwie nie zwracają się do nich w pogawędce, bo nie rozmawiają z nimi, ponadto wyraźnie ignorują, gdy dziewczyna próbuje nawiązać kontakt. Widać, że kobiety nie są stawiane na równi z facetami. Typowy macho w rodzinie dominuje nad partnerką, podobnie bywa w miejscach pracy.

mezczyzna w czarnej koszuli i zdziwiona kobieta

Szowinista – czy wchodzić z nim w związek?

Zdecydowanie szowinista nie jest najlepszym materiałem na partnera. Dlaczego? Z pewnością w jego otoczeniu kobieta będzie tłamszona, poniżana, a nawet może być stosowana wobec niej przemoc słowna i fizyczna. Taki facet uważa się za lepszego, dlatego też przejmie pełną kontrolę nad relacją. Płeć przeciwna nie będzie miała szansy sama o sobie decydować, i to nawet w błahych sprawach, poza tym jej zdanie nic nie znaczy. Jedno jest pewne, to okaże się trudna relacja pełna bólu i łez.

Męski szowinizm bywa związany z następującymi przekonaniami:

  • Mizoginia jest to wyraźna niechęć w stosunku do płci przeciwnej, która może zakrawać nawet o nienawiść. Najczęściej to wynik traumatycznego przeżycia bądź zawodu miłosnego.
  • Patriarchalizm to przekonanie o tym, że to faceci dominują w społeczeństwie.
  • Androcentryzm to przekonanie, że facet jest najważniejszy, a kobieta mu podlega.

Jakie są inne rodzaje szowinizmu?

Szowinizm ma wiele odsłon, choć męska jest najbardziej znana. Poniżej znajdziesz inne odmiany:

  • szowinizm narodowy – to przekonanie, w którym jeden naród jest najlepszy, wręcz wyjątkowy, dlatego dochodzi do agresji w stosunku do osób innej narodowości
  • szowinizm rasowy wyróżnia się tym, że tutaj dochodzi do dyskryminacji innych ras, a więc mamy do czynienia z piętnowaniem na podstawie koloru skóry
  • szowinizm gatunkowy spotykany jest w świecie przyrody, jak i ludzi
  • szowinizm etniczny, czyli dyskryminacja ze względu na przynależność do danej narodowości
  • szowinizm generacyjny polega na tym, że dane pokolenie jest lepsze od tego poprzedniego.

Bez względu na to z jaką odmianą szowinizmu mamy do czynienia i tak jest ona niebezpieczna! Takie zachowanie buduje bariery w społeczeństwie, a przede wszystkim dyskryminuje. To rodzi konflikty i liczne problemy. Niestety, ale mimo zmian jakie zachodzą na świecie i tak szowinizm jest obecny, a jego podłoża są różne.