kobieta u psychoterapeuty

Dla kogo jest psychoterapia?

Masz za sobą trudne przeżycia i nie umiesz uporać się z emocjami? A może chcesz wreszcie zakończyć toksyczny związek i zacząć nowy etap w swoim życiu? Pomogą Ci w tym spotkania z psychoterapeutą. Komu i w jakich sytuacjach zaleca się psychoterapię? Jak wybrać dobrego specjalistę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Kiedy potrzebna jest psychoterapia?

Pojęcie “psychoterapia” wywodzi się z języka greckiego i oznacza w tłumaczeniu “leczenie duszy”. Ten rodzaj terapii stosowany jest przede wszystkim jako pomoc psychologiczna dla osób, które z różnych powodów znajdują się w trudnym momencie swojego życia. Przykre przeżycia z dzieciństwa, przemoc w rodzinie, utrata bliskiej osoby są często powodem załamania nerwowego, stanów lękowych czy fobii.

Regularne spotkania z terapeutą i odpowiednia metoda leczenia pomagają przeżyć żałobę, wyjść z uzależnień czy też opanować strach przed różnymi zmianami w życiu. Psychoterapia jest też zalecana osobom zdrowym psychicznie, które chcą pracować nad swoim charakterem. Któż z nas nie ma wad? Niekiedy utrudniają one utrzymanie prawidłowych relacji zawodowych czy rodzinnych. Tu także pomocna jest psychoterapia. To nie wszystko.

Wspomaga ona leczenie chorób o podłożu psychosomatycznym, takich jak: alergie, kołatania serca, bezsenność, nadciśnienie i problemy z tarczycą. Psychoterapeuta nie wypisze recepty na lekarstwa, ale współpracuje często z innym specjalistą. Może to być psychiatra lub inny lekarz medycyny.

Psychoterapia wspiera też leczenie onkologiczne, zwłaszcza gdy pacjent przeżywa załamanie psychiczne z powodu choroby. Placówką, która pomaga przezwyciężyć tego rodzaju kryzysy jest poradnia psychologiczna. Czujesz, że masz problem, a chcesz znów cieszyć się życiem? Zgłoś się do poradni i pozwól sobie pomóc.

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Terapia może być prowadzona na różne sposoby. Inaczej wygląda terapia indywidualna dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Inaczej terapia dla par przeżywających kryzys, a jeszcze inaczej terapia zbiorowa dla osób walczących z nałogiem. Psychoterapeuci specjalizują się w różnych metodach prowadzenia terapii. Wybór odpowiedniego specjalisty zależy od rodzaju problemu, z jakim zgłasza się pacjent. To ważna decyzja, która wpływa na skuteczność leczenia.

  Sennik babiloński – znaczenie snów według starożytnych Babilończyków

Warszawska poradnia PsychoCare oferuje darmowe konsultacje z psychologiem, który pomoże określić rodzaj problemu oraz dobierze odpowiedniego specjalistę i metodę terapii. Co więcej, placówka oferuje także terapię online. Mogą z niej skorzystać osoby mieszkające daleko od stolicy, a także niepełnosprawne, mające problem z dojazdem na wizyty.

Od czego zależy skuteczność psychoterapii?

Pierwszym krokiem do sukcesu w psychoterapii jest decyzja o jej rozpoczęciu. Potem należy rozpoznać problem oraz dobrać do niego odpowiedniego specjalistę i metodę terapii. Kolejnym etapem są regularne spotkania i szczerość w rozmowie ze specjalistą. Powodzenie terapii zależy też w dużej mierze od nastawienia pacjenta.

Im lepsza współpraca pacjenta z terapeutą, tym lepsze wyniki leczenia. Pamiętajmy jednak, że psychoterapia, w zależności od rodzaju problemu, trwa zazwyczaj kilka tygodni, miesięcy, a często nawet lat. Konieczna jest tu cierpliwość pacjenta. Pierwsze efekty leczenia widać zwykle już po kilku spotkaniach. Niestety wielu pacjentów przerywa wówczas terapię.

Skutkiem przerwania leczenia jest powracanie trudności emocjonalnych. Dodatkowo pacjenci zniechęcają się do terapii. Wydaje im się wówczas, że nie przyniosła ona korzyści, podczas gdy przyczyną niepowodzenia było przerwane leczenie. Dlatego w trakcie leczenia warto stosować się do wskazówek terapeuty.