kobieta siedzi przy pralce

O czym warto pamiętać kupując pralkę?

Pralka to jeden z niezbędnych sprzętów AGD. Prędzej czy później, staniesz przed wyborem konkretnego modelu. O czym warto pamiętać kupując pralkę? Oto kilka porad, dzięki którym wybierzesz najlepszą dla siebie pralkę.

O czym warto pamiętać kupując pralkę?

Zastanawiasz się jaką pralkę wybrać i nie masz pojęcia? Możesz sprawdzić któryś z rankingów ale zanim podejmiesz ostateczną decyzję, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:

  • klasę energetyczną,
  • pojemność,
  • prędkość wirowania,
  • dostępne programy,
  • rozmiary pralki,
  • głośność,
  • funkcje dodatkowe.

Wszystkie wymienione parametry, stanowią podstawę podczas wyboru pralki. Zanim wybierzesz konkretny model, musisz przeanalizować każdy z punktów.

Pralka wolnostojąca a pralka do zabudowy

Jeżeli zamierzasz kupić nową pralkę, na samym początku musisz określić czy ma to być pralka wolnostojąca czy do zabudowy. Modele wolnostojące są najbardziej popularne i jest ich w sklepach najwięcej. Dostępne są w różnych wymiarach i o różnej pojemności. Ponadto cechują się tym, że posiadają fabryczną obudowę, która jest designerska i stanowi część aranżacji. Ich zaletą jest łatwy montaż i demontaż w przypadku ewentualnej awarii czy wymiany na nowszy model.

Natomiast pralka do zabudowy to modele dedykowane do łazienek, w których jest zabudowa. W przeciwieństwie do modeli wolnostojących, nie mają obudowy fabrycznej. Obudowę tutaj stanowi część zabudowy. Niestety mają one kilka wad. Przede wszystkim ograniczają wybór gabarytów pralki. Musisz wybrać pralkę o wymiarach, które będą pasowały do zabudowy. Ponadto model do zabudowy jest dość problematyczny w przypadku przeprowadzki, wymiany na inną, przemeblowania czy awarii. Oba modele pralek nie różnią się natomiast funkcjami. Większość jest taka sama. A ostateczny wybór zależy od względów estetycznych oraz indywidualnych preferencji.

  Wybieramy najlepszą suszarkę na pranie – ranking 2024

Wybór pralki a pojemność bębna

Pojemność bębna to jeden z podstawowych parametrów, który wpływa n proces decyzyjny zakupu konkretnego modelu. Modele automatyczne możesz kupić w kilku wersjach pojemności bębna i wynoszą one zazwyczaj od 5 kg do 9 kg. Wybór konkretnej pojemności uwarunkowany jest przede wszystkim ilością osób w gospodarstwie domowych.

Jeżeli w mieszkaniu jesteś Ty, spokojnie wystarczy Ci urządzenie o wsadzie 5 kg. Natomiast pralki z bębnem mieszczącym 6-7 kg będą odpowiednie dnia trzyosobowej rodziny. Większa pojemność sprawdzi się najlepiej w większych mieszkaniach, gdzie ilość domowników to co najmniej cztery osoby, a pranie robi się przynajmniej 6 razy w tygodniu.

Klasa energetyczna pralki

Klasa energetyczna to jeden z najważniejszych parametrów, na jaki musisz zwrócić uwagę. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, każdy sprzęt AGD musi posiadać informację o klasie. Klasa energetyczna określana jest za pomocą liter (od A do G), plusów oraz kolorów i przedstawia dane dotyczące zżycia energii w skali rocznej.

Litera A oznacza najmniejsze zużycie energii. Dodatkowo, im więcej plusów, tym koszty eksploatacji są niższe. Dlatego kupując urządzenie, sprawdź czy posiada ono klasę energetyczną A.

Zapłacisz za nią więcej, ale koszty eksploatacji są o wiele niższe. Jeśli chodzi o ilość plusów, to najbardziej opłaca się wybrać model A +++. Jednakże pomiędzy klasami A, A+, A++ i A+++  zbyt dużej różnicy w skali roku nie ma.

Pralka ładowana od frontu czy od góry?

Kolejnym czynnikiem jest sposób ładowania. Wyróżnia się:

  1. pralki ładowane od góry Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są wąskie. Szerokość wynosi 40 cm. Natomiast załadunek jest różny. Dzięki niewielkim gabarytom, idealnie sprawdzi się w małych łazienkach i wypełni wolną przestrzeń. Przy jej wyborze pamiętaj, że musisz wygospodarować przestrzeń na otwarcie drzwi. Nie możesz na niej postawić np. suszarki lub półki.
  2. pralki ładowane od frontu – ten model jest najpopularniejszy i posiada największy wybór pod względem wymiarów, parametrów, dodatkowych opcji i funkcji. W porównaniu do urządzeń otwieranych od góry, są szersze. Dlatego łazienka musi być nieco większa i dodatkowo posiadać przestrzeń, która umożliwi otwieranie drzwiczek.
  Roboty sprzątające z systemem nawigacyjnym – czy warto w nie inwestować?

Jakie dodatkowe funkcje ?

Producenci, wychodząc na przeciw oczekiwaniom konsumentów, dodają do pralek wiele dodatkowych funkcji, które poprawiają  komfort użytkowania ułatwiają korzystanie z urządzenia. Nalezą do nich m.in.:

  • programy prania – większość modeli oprócz standardowych programów prania, ma dodatkowe programy np. sport, sierść, babyprotect, pranie ręczne,
  • systemy zabezpieczające – nowoczesne modele są dodatkowo wyposażone w zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem drzwi.
  • opóźnienie startu pracy – to funkcja, która umożliwia ona opóźnienie uruchomienia pralki o czas, który wskażesz,
  • fuzzy logic – to opcja, którą znajdziesz w zaawansowanych pralkach. Pralka waży wsad i w zależności od wagi dopiera odpowiednią ilość wody, prędkość wirownia i temperaturę,
  • kontrola prania – dzięki tej funkcji, urządzenie kontroluje ilość piany i w razie potrzeby uruchamia się dodatkowe płukanie. W ten sposób na ubraniach nie pozostaną resztki detergentu.