Spis treści
Wymarzony ogród to prawdziwe wyzwanie. Lista czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, jest naprawdę długa. Dlaczego ? Otóż ilość gatunków roślin i stylów ogrodowych może przysporzyć o zawrót głowy. Ponadto często mamy swoje ulubione rośliny, które chcielibyśmy widzieć w naszym ogrodzie, ale nie zawsze one mogą się u nas dobrze czuć, ponieważ ich wymagania nie odpowiadają warunkom panującym na terenie naszej posesji.
Zabawa w ogrodnika nie jest taka prosta, jak nam się wydaje. Przy okazji wiele razy się sparzymy, zanim dobierzemy takie gatunki roślin, które świetnie się u nas zaaklimatyzują i stworzą ten swoisty niepowtarzalny charakter z naszym ogrodzie. Ale zacznijmy od początku.
Gdzie zaaranżować ogród?
Ogród można stworzyć w dowolnym miejscu. Generalnie może on powstać tam, gdzie mamy na niego wygospodarowane miejsce lub tam, gdzie nam najbardziej pasuje. Jeżeli z przodu chcemy mieć miejsce na parking dla samochodu, to możemy wykonać podjazd z klombem. Z tyłu domu można usytuować większe krzewy i drzewa oraz trawnik.
Przy okazji wygospodarować miejsce na mały warzywnik. Jeżeli twoja działka przylega do ulicy, to na warzywa i drzewa owocowe warto wygospodarować miejsce osłonięte od zanieczyszczeń i kurzu. Na ogół przy ulicy warto posadzić wysokie drzewa lub krzewy np. tuje, lub choinki, aby cały zgiełk z ulicy był zatrzymywany przez te rośliny.
Kiedy już mamy pomysł, gdzie będzie znajdował się nasz ogród, to przed nami kolejny etap, który wcale do łatwych nie należy. Otóż gdy już mamy wybrane miejsce lub miejsca na ogród, przychodzi pora na dobór gatunków roślin. To za danie do prostych nie należy, ponieważ rośliny mają swoje wymagania.
Jedne lubią ziemię żyzną i próchniczną, drugie doskonale zadomowią się w bardziej zbitej i gliniastej. Niektóre rośliny kochają dużo słońca, dlatego warto je posadzić na najbardziej doświetlonej części działki. Drugie zaś dobrze będą rosły w cieniu.
Niektóre gatunki roślin, takie jak np. róże nie lubią wiatru. Jeżeli zdecydowałeś się na posadzenie tych kwiatów w swoim ogrodzie, warto sadzić je w miejscach osłoniętych od wiatru lub stworzyć im estetyczne osłony przed wiatrem.
Gdy myślisz o wysokich drzewach, to posadź je w większej odległości od domu, tak by nie zasłaniały słońca tobie i innym roślinom w ogrodzie. Przy tym należy pamiętać, aby zachować odpowiedni odstęp między roślinami, ponieważ kiedyś z tych małych sadzonej wyrosnął duże krzewy lub drzewa.
Przeczytaj również: Jak zaaranżować mały ogród?
O czym warto pamiętać aranżując ogród przed domem?
Ogród z przodu pełni funkcję reprezentacyjną. Z tego też względu musi być on wyjątkowo przemyślany. W tym wypadku rośliny stają się wizytówką domu, a przy okazji nie mogą utrudniać poruszania się, szczególnie gdy planujesz wykonać podjazd na samochód z przodu domu.
Zatem najpierw wytycz miejsce na podjazd oraz ścieżkę do domu. Potem zastanów się jaki charakter mają mieć posadzone z przodu ogrodu rośliny. Dopasuj do nich nawierzchnię ścieżek i podjazdu przed domem.
Jeżeli zależy ci na mniej kłopotliwym rozwiązaniu, to w takim wypadku najlepiej sprawdzają się byliny. Mamy ich wiele gatunków, a przy okazji potrafią stworzyć oryginalną aranżację przed naszym domem. Byliny są roślinami najmniej kłopotliwymi w hodowli. Takimi najbardziej popularnymi są iglaki, ciekawe gatunki traw, czy krzewów ozdobnych.
Do tych ostatnich, które najczęściej goszczą w naszych ogrodach, należą berberysy i tawuły. Dzięki tym bylinom ograniczysz rozrost chwastów, a front domu będzie wyglądał elegancko o każdej porze roku.
Aranżacja małego ogrodu
Niewielkie ogródki stają się obecnie domenom szeregowców, pół bliźniaków, zlokalizowanych na przedmieściach lub miejskich osiedlach. Możliwości są tutaj nieco ograniczone. Przy tym mały ogród nie potrzebuje dużej ilości gatunków roślin, ale też nie może być zbyt monotonny. Zatem jak go zaaranżować, aby przyciągał uwagę i dobrze się prezentował przed drzwiami frontowymi i garażem. Oto kilka rad, którymi warto się posłużyć:
- Aranżując mały ogród przed domem, ogranicz się do kilku gatunków roślin. Zbyt wiele na tak małej powierzchni stworzy swoisty bałagan, który nie będzie dobrze odbierany.
- Wybieraj niewielkie krzewy i miniaturowe drzewa.
- Do aranżacji małego ogródka wybieramy rośliny o drobnych liściach i kwiatkach. Tak, aby nie przytłaczały całości swoim majestatycznym wyglądem.
- Jako tło możesz użyć roślin w różnych kolorach liści np. niebieskawych- optycznie powiększają przestrzeń.
- Pnące rośliny są mile widziane w małym ogrodzie. Można nimi udekorować ogrodzenie, fasadę budynku lub postawić dla nich ozdobne podpórki, które będą dodatkowym elementem dekoracyjnym ogrodu.
Architekturę całego ogrodu warto utrzymać w jasnych kolorach. Jeżeli twój ogród jest wąski, to warto zastosować układ nasadzeń w kształcie koła lub po skosie. Jeżeli nie masz pomysłu na swój mały ogród, to postaw na minimalizm.
To oznacza dobrze utrzymany trawnik i kilka bylin, które będą stanowiły ozdobę całości. Obecnie są też bardzo popularne łąki kwietne. Niemniej jednak w tym wypadku należy kontrolować ich rozrost.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.