pralka na raty

Zepsuta pralka? Zobacz, jak mądrze kupić nową

W wielu domach pralka to podstawowy sprzęt, bez którego trudno funkcjonować, szczególnie gdy to rodzina z dziećmi. Gdy dojdzie do awarii pralki, najczęściej chcemy nabyć nową jak najszybciej. Podpowiadamy, jak dokonać takiego zakupu mądrze.

Za danych APPLIA Polska wynika, że w naszym kraju co miesiąc jest produkowanych około 22 mln sztuk sprzętu AGD, z czego najwięcej jest pralek (6 mln urządzeń). Właśnie segment pralnictwa ma największy udział w sprzedaży dużego AGD (22%). Wyprzedza go tylko chłodnictwo (29%).

rynek agd

Pralka to zatem podstawowe urządzenie w Polsce. APPLIA Polska wyliczyła, że tego typu sprzęty rocznie piorą łącznie w naszym kraju około 12 mln ton ubrań. Trudno wyobrazić sobie dziś brak pralki w domu. Problem pojawia się jednak, gdy następuje jej awaria. To oznacza wydatek. Warto go jednak ponieść.

Jak sfinansować zakup pralki?

Ceny pralek są bardzo różne. Najprostsze modele kosztują od 800 do 1000 zł, jednak najbardziej zaawansowane to już wydatek co najmniej 3000 zł. Jeśli zatem zależy nam na lepszej pralce, trzeba liczyć się z niemałymi kosztami. Najlepiej sfinansować taki zakup z oszczędności, jeśli nie można z bieżącego domowego budżetu. Co jednak, gdy nie mamy oszczędności? Wtedy najlepiej wesprzeć się pożyczką. Kredyt w banku to przeważnie droga przez męki – skomplikowane formalności, długi czas oczekiwania, gdy tymczasem sterty prania rosną. Aby szybciej kupić pralkę i uniknąć długotrwałych procedur, warto wziąć pod uwagę pozabankową pożyczkę na raty.

– Sektor pożyczkowy to nie tylko krótkoterminowe chwilówki. Coraz popularniejsze na rynku pozabankowym są pożyczki ratalne, które przypominają bankowy kredyt gotówkowy. Korzystając z nich, można pożyczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych – wyjaśnia ekspert marki hapipożyczki. – Pożyczkę ratalną łatwo spłacić, ponieważ wielkość raty można dobrać do swoich możliwości finansowych, wydłużając odpowiednio okres spłaty. Taka pożyczka bywa także konkurencyjna wobec kredytu gotówkowego – podkreśla ekspert.

  Obrazy na płotnie z własnych zdjęć - dlaczego warto je mieć?

Finansowanie zakupu pralki to jednak dopiero pierwsza kwestia. Gdy mamy już środki na nabycie nowego urządzenia i wiemy, ile możemy na to przeznaczyć, trzeba jeszcze wybrać odpowiedni model pralki.

Zakup pralki – na co zwrócić uwagę?

Zakup pralki nie może być dziełem przypadku. Jeśli urządzenie ma dobrze służyć danemu gospodarstwu domowemu, musi być nie tylko niezawodne, atrakcyjne cenowo, ale i powinno mieć parametry spełniające wymagania użytkowników. To oznacza, że przy zakupie pralki trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Przede wszystkim trzeba się zastanowić nad wielkością i ładownością pralki. Pierwsza kwestia uzależniona jest tak naprawdę od ilości miejsca, jakim dysponujemy w łazience (zakładamy, że tam urządzenie zostanie umieszczone). Jeśli to przestronne pomieszczenie, można zdecydować się na duży, standardowy model. Natomiast w przypadku małej łazienki trzeba będzie postawić albo na model slim ładowany od frontu, albo na pralkę ładowaną od góry. Jeśli natomiast chodzi o kwestie ładowności, tutaj wybór powinien być uzależniony od ilości osób w gospodarstwie domowym. W przypadku singla wystarczy pralka o ładowności 4 kg. Przy 2 lub 3 osobach najlepiej postawić na model 6-kilogramowy. Czteroosobowa rodzina potrzebuje pralki o ładowności 7-8 kg, a większa – co najmniej 9 kg.

W wyborze pralki istotne są również koszty eksploatacji. Mowa tu przede wszystkim o zużyciu wody i energii elektrycznej. Należy zatem zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Powinna być oczywiście jak najwyższa, najlepiej A+++. Im więcej plusów przy literce A, tym mniej wody i prądu zużywa urządzenie. Warto także zwrócić uwagę na konstrukcję silnika pralki. Często to jeszcze modele szczotkowe, jednak najnowsze pralki mają już coraz częściej silniki bezszczotkowe (inwerterowe), które są zdecydowanie trwalsze.

Niezwykle istotne są oczywiście funkcje, w jakie została wyposażona pralka. Przy czym warto się tu kierować tym, jakich programów naprawdę używamy, a nie tym, że jest ich dużo. Jedne pralki mogą mieć kilka programów prania, podczas gdy inne mają ich kilkanaście. Ich liczba nie jest jednak istotna. Należy wybrać taki model pralki, który ma po prostu potrzebne nam programy. Na marginesie należy dodać, że bardzo przydatny jest krótki program prania. To idealne rozwiązanie, gdy chcemy odświeżyć ubranie, co zajmuje od 15 do 30 minut. Do tego przyda się również możliwość szerokiej regulacji temperatury i ustawianie prędkości wirowania.

  Uprawa roślin z nawozami firmy Hesi

Zabezpieczenie przed zalaniem to już standard, podobnie jak automatyka wagowa (zużycie wody i proszku w zależności od ilości prania). Warto wybrać pralkę z elektronicznym programatorem (dotykowym), bo jest trwalszy niż fizyczne przyciski. Przydadzą się również dodatkowe funkcje jak programowanie czasowe (można ustawić godzinę rozpoczęcia prania) czy blokada rodzicielska dla rodzin z dziećmi.

Jednym z najczęściej używanych urządzeń w domu jest właśnie pralka. Nie powinno zatem dziwić, że po trzeba ją wymieniać co kilka lat. Należy jednak kupować taki sprzęt z głową, bo tylko wtedy spełni nasze oczekiwania.