paznokcie zelowe

Jak zdjąć paznokcie żelowe w domu? Sprawdzone metody krok po kroku

Nie zawsze mamy czas, albo możliwości by udać się do kosmetyczki mimo iż nasz manicure już dawno przestał być perfekcyjny. Trzeba wobec tego samodzielnie poradzić sobie z usunięciem koloru. Jak zdjąć paznokcie żelowe w domu? Podpowiadamy kilka sprawdzonych metod!

Narzędzia potrzebne do usunięcia żelowych paznokci

W sytuacji kiedy chcesz pozbyć się żelowych paznokci samodzielnie musisz przygotować odpowiedni warsztat pracy i uzbroić się w cierpliwość. Z pewnością przydadzą się takie narzędzia, jak cążki, pilniki o różnej gradacji, drewniana szpatułka do usuwania skórek oraz polerka bądź blok polerski. Do tego w zaciągu ręki powinny pojawić się waciki kosmetyczne, folia aluminiowa i czysty aceton bądź zmywasz z tym składnikiem.

Jak zdjąć paznokcie żelowe w domu? Krok po Kroku

Kiedy masz już zgromadzone podstawowe narzędzia oraz środki możesz przejść do usuwania paznokci żelowych. Do wyboru jest kilka metod. Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby, które spokojnie uda się wykonać w domowym zaciszu:

Usuwanie za pomocą acetonu to rozwiązanie, z którego korzysta wiele kobiet. Pozwala precyzyjnie zlikwidować cały żel i to w zaledwie kilkanaście minut. Poniżej jest dokładna instrukcja, jak przeprowadzić taki zabieg w domowych warunkach:

Krok 1. Skracanie paznokci

W pierwszej kolejności skracasz paznokcie, dzięki temu usuwanie żelu pójdzie zdecydowanie sprawniej – wykorzystaj do tego cążki

Krok 2. Piłowanie

Piłowanie to kolejny krok – postaw tu na pilniczek gruboziarnisty. Ruch musi być powolny, ale bardzo precyzyjny. Trzeba usunąć, jak najwięcej się da wierzchniej warstwy żelu. Uważaj jednak, aby nie opiłować za dużo!

Krok 3. Waciki z acetonem

Kiedy paznokcie są w miarę oczyszczone czas nasączyć waciki kosmetyczne acetonem. Zabezpieczamy skórki wokół wazeliną lub tłustym balsamem. Pamiętaj, że waciki powinny być bardzo mokre! Przykładamy je do płytki, następnie zawijamy opuszki palców szczelnie w folie aluminiową, owijamy jeszcze gumką.

  Brzoskwiniowy blond (blorange) - komu pasuje i jak go uzyskać?

Drugi wariant to zamoczenie paznokci w miseczce wypełnionej acetonem. W obu przypadkach czekamy mniej więcej 10-15 minut aż preparat zacznie działać.

Krok 4. Oderwanie paznokci żelowych od płytki paznokcia

Patyczkiem drewnianym sprawdzamy, czy aceton pomógł, a więc dość delikatnie podważamy resztki żelu. Co ważne powinny one swobodnie odchodzić od płytki. Jeśli tak się stało to podważasz i usuwasz pozostałości ze wszystkich paznokci. Być może trzeba będzie przytrzymać dłużej, wszystko zależy od żelu jaki został użyty.

Krok 5. Spłukanie

Spłukujemy resztki żelu oraz acetonu.

Krok 6. Polerowanie

Ostatni etap to polerowanie płytki paznokcia za pomocą polerki bądź bloku.

Krok 7. Mycie i pielęgnacja

Na koniec dokładnie myjesz dłonie, następnie stosujesz krem nawilżający bądź odżywczy olejek.

Wyżej opisana metoda z zastosowaniem acetonu absolutnie nie nadają się do usuwania akrylu, a także paznokci wykonanych metodą akrylo-żelu i polygelu. Dlaczego? Tam płytka jest zdecydowanie twardsza, więc jedynie można ratować się spiłowaniem przedłużenia.

Kolejna metoda to usuwanie paznokci żelowych za pomocą pilnika. Tu podobnie, jak w przypadku wyżej opisanej techniki z acetonem konieczne jest skrócenie płytki cążkami oraz opiłowanie wierzchniej warstwy.

Jednak trzeba być ostrożnym by nie spiłować za dużo. Wykorzystaj tu pilnik gruboziarnisty o gradacji – 80/100 lub 100/180. Udało się usunąć wierzchnią warstwę? Czas zmienić narzędzie, potrzebny jest pilnik średnioziarnisty o gradacji – 100/180 bądź 120/180.

Tym sprzętem staramy się pozbyć kolejnych warstw. Na przedostatnim etapie sięgamy po pilnik drobnoziarnisty, a więc o gradacji 180/240. Tu ruchy są powolne i precyzyjne. Podczas korzystania z tego sprzętu regularnie pozbywaj się powstałego pyłku! Ostatni element to polerowanie płytki paznokcia. Potem pozostaje już tylko wypielęgnowanie, a więc nawilżenie dłoni.

W salonach kosmetycznych ściąga się paznokcie żelowe frezarką. Pamiętaj, że aby obsługiwać tego rodzaju urządzenia trzeba mięć odpowiednie szkolenie zawodowe. Samodzielne korzystanie z tego sprzętu bez doświadczenia oraz wiedzy grozi przepiłowaniem płytki, a więc poważnymi konsekwencjami. Wobec tego nigdy nie decyduj się na tę metodę!

  Jak często można farbować włosy, aby ich nie zniszczyć?

Jak wzmocnić paznokcie po żelu?

Niestety, ale żelowe paznokcie mogą powodować osłabienie i zniszczenie płytki. Dlatego zaleca się zachowanie przerwy pomiędzy kolejnymi zabiegami w celu kilkutygodniowego odpoczynku. Wobec tego nie decyduj się od razu na następny manicure. Dlaczego? To pozwoli przyspieszyć regenerację i zminimalizować pojawienie się ewentualnych szkód w przyszłości.

Równie ważne jest w przypadku paznokci po usunięciu żelu ich odżywienie oraz nawilżenie. Te dwa aspekty pozwolą szybciej przywrócić płytkę do formy. Kluczowa jest regularność, a zatem należy systematycznie wykonywać domowe zabieg spa, albo zdecydować się na profesjonalne kosmetyki, na przykład odżywki wzmacniające lub odbudowujące.

Polecamy przede wszystkim stosowanie wcierek z olejku rycynowego, a także kąpieli w ciepłej oliwie z oliwek z dodatkiem soku z cytryny. Powtarzaj te zabiegi co najmniej 2 razy w tygodniu. Nie zapominaj o częstym smarowaniu dłoni kremami w ciągu dnia, zwłaszcza po myciu rąk.