Spis treści
Hybryda jest popularna i ma szerze wiernych fanek. Nie zawsze jednak nasz piękny mancure jest bezpieczny, bo może powodować różne kłopoty. Onycholiza paznokci po hybrydzie to częste zjawisko. Jak to leczyć? Czy to alergia? Sprawdź najskuteczniejsze metody. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Odchodzące paznokcie po zrobieniu hybrydy? To może być onycholiza!
Manicure hybrydowe to skomplikowany proces, bo oprócz lakieru mamy bazę oraz utwardzacz, do tego używa się specjalną lampę. Aplikuje się kilka warstw, dzięki temu to trwałe rozwiązanie. Mamy tu jednak pewne przeciwwskazania, między innymi alergię, czy choroby paznokcia.
Odchodzące paznokcie po hybrydzie to zjawisko dość częste. Niewiele kobiet je dostrzega, bo zazwyczaj lakier skrzętnie to ukrywa. Co da się po zdjęciu hybrydy zauważyć? To widoczny defekt, który jest nie tylko wizualnym problemem, bo jego skutki są dużo poważniejsze. W miejscu gdzie mamy odklejenie od łożyska widać jaśniejszy kolor na płytce. Z reguły pojawia się to w części dystalnej, a więc wolnej do brzegu paznokcia, aczkolwiek niekiedy to dzieje się też na bokach, czy nawet pod płytką paznokciową. Jest to maceracja tkanki pod paznokciem.
Onycholiza po hybrydzie to jedynie objaw chorobowy, a nie sama choroba. Mamy tutaj białe zabarwienie, ale przy zakażeniu zmienia znacząco swoją barwę na zieloną, żółtą bądź czerwoną.
Objawy onycholizy w skrócie:
- występuje biały nalot na paznokciach
- kiedy schorzenie postępuje dochodzi do odwarstwiania się płytki paznokcia od łożyska
- mogą pojawić się widoczne pęcherzyki
- w początkowej fazie pojawia się lekki kolor różowy, który potem może zmienić się brąz, zieleń, a nawet i intensywną czerwień.
Trzeba pamiętać, że bagatelizowanie onycholizy może przerodzić się w stan grzybiczny lub zapalny. Nieleczenie ma poważne konsekwencje dla całego organizmu, bowiem niesie ryzyko występowania dużej ilości chorób układu – oddechowego, moczowego oraz pokarmowego.
Onycholiza a manicure hybrydowy
Macinure hybrydowe jest praktyczne, ponieważ bywa dość trwałe i wystarczy robić je raz na około 3-4 tygodnie. To rozwiązanie wybiera coraz więcej kobiet, a nie każda osoba wie, że onycholiza po hybrydzie może zniszczyć naszą płytkę. Złe wykonanie zabiegu jest jedną z przyczyn występowania tego zjawiska, dlatego ważne jest wybieranie renomowanych salonów i sprawdzonych preparatów. Spiłowana płytka paznokcia jest osłabiona, dlatego może być narażona na uszkodzenia oraz działanie innych czynników, między innymi detergentów, czy środków kosmetycznych.
Nie da się ukryć, że manicure to rozwiązanie idealne dla osób, które nie mają czasu malować paznokci. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że niekiedy konieczne jest zrobienie sobie przerwy. Zarówno aplikacja koloru, jak i usuwanie starej emalii niesie ryzyko osłabienia płytki. Kiepski stan paznokcia sprzyja występowaniu powikłań, w tym onycholizy.
Onycholiza ma aż kilka odmian, bowiem może być:
- polekowa, czyli pojawia się po zażywaniu pewnych leków
- pierwotna, gdy stosujemy za dużo środków bezpośrednio na płytkę paznokcia
- wtórna, czyli towarzyszy chorobom.
Czy onycholiza oznacza uczulenie na hybrydy?
Niestety, ale nie każda kobieta może zrobić hybrydowy manicure. Dlaczego? Alergia dotyka niewielki odsetek, bo reakcje alergiczne występują stosunkowo rzadko, ale trzeba i tak uważać. Jak się objawia nietolerowanie hybrydy? To będzie przede wszystkim swędzenie opuszków palców oraz skóry wokół, poza tym mogą występować widoczne pęcherzyki. Niewielki odsetek pań ma dodatkowo wyraźną opuchliznę i bolesność palców, potem da się dostrzec suchość skóry oraz fakt, że opuszki nagle stwardniały. Kiedy masz takie objawy musisz, jak najszybciej pozbyć się lakieru nim wyrządzi jeszcze więcej szkody! Nie ma co zwlekać, bo innym wypadku mogą pojawić się silniejsze objawy, które staną się naprawdę uciążliwe. Ciekawostką jest to, że u niektórych samo użycie acetonu podczas zmywania również przyczynia się do alergii. Zawsze warto zrobić wcześniej testy, dzięki temu da się wykluczyć niepożądane reakcje.
Przy występowaniu alergii konieczne jest unikanie czynnika, który powoduje niepożądane skutki. Czasami oznacza to całkowitą rezygnacje z manicure hybrydowego, choć niekiedy wystarczy zmiana preparatów na inne. Pamiętaj jednak, że kolejną próbę możesz dokonać dopiero po upływie kilku miesięcy, gdy organizm pozbędzie się niebezpiecznych substancji, które mu zaszkodziły.
Sama alergia nie jest bezpośrednio związana ze schorzeniem onycholizy, choć nie jest mu całkowicie obojętna. Oddzielanie się płytki od łożyska może się pojawić, gdy będziemy zwlekać ze zdjęciem manicure, który spowodował u nas skutki uboczne. Pamiętaj, że silna reakcja alergiczna negatywnie wpływa na całe nasze ciało!
Onycholiza – czy mogę robić hybrydy?
Onycholiza po hybrydzie bywa lekceważona, a to spory błąd, bo bez podjęcia leczenia stan będzie się pogarszał. Nakładanie kolejnych warstw emalii źle wpływa na uszkodzoną płytkę. To jedynie maskuje problem, a nie go rozwiązuje. Trzeba działać, inaczej powrót do stanu pierwotnego się znacząco wydłuży. Skrócony paznokieć może odrastać nawet 4-6 miesięcy, aczkolwiek w przypadku nóg trwa to jeszcze więcej. Suplementacja oraz zdrowe żywienie przyspieszy ten proces, więc warto o tym pomyśleć. Co z nakładaniem hybrydy? Lepiej zrezygnować z używania lakierów i to tych wszelkiego rodzaju. W zamian dobrze zamienić je na odżywki, które zregenerują, wzmocnią oraz poprawią jakość płytki. Unikaj jednak tych, które należy potem usuwać, bo zmywacz też może pogarszać stan paznokci. Odpoczynek od tych czynników drażniących doskonale wpłynie na proces leczenia. Regularne skracanie pozwoli uniknąć wywierania dużego nacisku, który powodują również same emalie.
Nie każdy wie, że onycholiza wymaga wizyty u specjalisty. Lekarza postawi trafną diagnozę oraz wdroży odpowiednie leczenie. Konieczne jest zazwyczaj mocne skrócenie płytki oraz oczyszczenie fragmentu nieprzylegającego. Następnie dba się o odżywienie i nawilżenie łożyska, a na koniec są jeszcze używane inne środki, które wspomogą regeneracje. To zabieg, który nie powoduje bólu, ale jest konieczny, aby leczenie było skuteczne. To sprawia, że nakładanie hybrydy jest zabronione.
Onycholiza po hybrydzie – jak leczyć?
Onycholiza to schorzenie dermatologiczne wymagające długiego leczenia. Szuka się w pierwszej kolejności przyczyny i do niej dopasowuje plan. Czasami konieczne są leki – antybiotyki, innym razem wystarczają środki przeciwgrzybiczne lub sterydy. Wypisuje je wyłącznie lekarz! W momencie, gdy przyczyną uszkodzeń są agresywne zabiegi kosmetyczne to rezygnujemy całkowicie z ich stosowania. Zawsze i tak konieczne będzie wzmocnienie oraz zadbanie o płytkę, aby przyspieszyć jej odbudowę. Jak to zrobić? Kilka prostych kroków okazuje się bardzo skutecznych. Przede wszystkim:
- zrezygnuj z malowania paznokci
- unikaj nadmiernego ścierania płytki
- do prac domowych wykorzystuj rękawice, aby nie mieć kontaktu z wodą oraz z detergentami
- unikaj długiego moczenia dłoni
- obetnij krótko paznokcie, regularnie powtarzaj tę czynność
- stosuj suplementację, aby wzmocnić paznokcie od środka
- wykonaj podstawowe badania, aby wykluczyć ewentualne niedobory witamin oraz mikro i makroelementów
- nie obgryzaj paznokci
- bardzo dużą uwagę przykładaj do higieny dłoni
- unikaj suchego powietrza.
W leczeniu onycholizy ważne jest wyeliminowanie czynnika, który jest przyczyną uszkodzenia płytki. Stosuje się leki miejscowo, poza tym warto zdecydować się na domowe środki, które wzmocnią, a także odżywią paznokcie. Olejek rycynowy oraz herbaciany jest idealnym rozwiązaniem, bo silnie regeneruje i dodatkowo odkaża. Mimo wszystko bez pomocy fachowca nie uda się wyleczyć samodzielnie chorób paznokci, zwłaszcza tych w zaawansowanym stadium.
Inne choroby paznokci po hybrydach – jakie mogą się pojawić?
Paznokcie dłoni oraz nóg są narażone na wiele schorzeń. Zaniedbywanie higieny, czy agresywne zabiegi nie służą im, a nawet wręcz przeciwnie. Onycholiza paznokci po hybrydzie ma różne podłoże. Głównymi przyczynami jej występowania są:
- choroby skóry i jej przypadków, a więc między innymi łuszczyca oraz liszaj płaski
- grzybica oraz infekcje pałeczką ropy błękitnej
- duża wilgotność
- uwarunkowania genetyczne
- pewne schorzenia, między innymi nadczynność tarczycy oraz cukrzyca
- niedobory witamin
- ciąża
- stosowanie niektórych leków
- wielokrotne urazy płytki paznokcia
- substancje chemiczne.
Chore paznokcie po hybrydzie to niejedyna opcja, bo mamy do czynienia również z innymi schorzeniami, między innymi będzie to:
- grzybica – mamy żółte przebarwienia, a paznokcie kruszą się, a sama płytka odkształca
- drożdżyca – to odmiana grzybicy spowodowana drożdżakami. Paznokcie bolą i ropieją, do tego pojawia się mocny obrzęk w okolicy wałów paznokciowych.
- Zanokcica – to bakteryjne zakażenie okołopaznokciowe. Powstaje głównie na wskutek urazu, czy zakucia brudnymi przyrządami do manicure.
Łuszczyca paznokci – mamy tu suche paznokcie z wyraźnymi wgłębieniami, jakby przerośnięte. Ta choroba pojawia się wraz z łuszczycą, choć nie ma reguły.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.