kobieta z ulgą osiadła na fotel

Jak się nie przejmować i żyć normalnie?

Social media sprawiły, że non stop nasz wygląd, czy zachowanie jest komentowane. Ludzie bez przerwy się oceniają, głównie niestety, krytykują. Takie zachowania z pewnością nie wpływają dobrze na samoocenę oraz samopoczucie. Jak się nie przejmować i żyć normalnie? Podpowiadamy!

Objawy zamartwiania

Ludzie bez przerwy się zamartwiają absolutnie wszystkim. Boją się krytyki, oceniania, wciąż rozmyślają o przeszłości, albo analizują swoje popełnione błędy. To prowadzi tylko do pogorszenia samopoczucia, a nawet chorób, takich jak depresja, tudzież do zaburzeń odżywiania.

Zbytnie przejmowanie się wydarzeniami lub pewnymi osobami może też wywoływać napady złości, jak i inne objawy, na przykład ból głowy, omdlenia, czy też wymioty. 

To wszystko znacząco wpływa na nasze zdrowie, mało tego też na relacje z ludźmi. Stajemy się negatywnie nastawieni, obniża się nasza wydajność pracy, a w robieniu pewnych rzeczy nie widzimy sensu. Tracimy poczucie bezpieczeństwa oraz dobry nastrój. 

Jak się nie przejmować?

Po pierwsze, przestań się porównywać z innymi. Zdjęcia obrobione komputerowo, czy wykadrowane piękne obrazki umieszczane w social media nie zawsze odzwierciedlają rzeczywisty stan rzeczy. Musisz o tym pamiętać! Zestawianie swojego życia na równi z innymi nic nie wnosi, wręcz przeciwnie to mocno obniża nastrój, a nawet powoduje stany depresyjne. Fotografia wcale nie musi pokazywać całej prawdy, dlatego patrz na wszystko z przymrużeniem oka.

Po drugie, nie myśl o sobie negatywnie. To niepotrzebnie nastawia Cię źle do świata, do tego zaczynasz wątpić w swoje możliwości. Ponadto pojawia się niska samoocena. To nie jest dobre! Nikt nie jest idealny, a złe chwile szybką miną. Nie warto patrzeć wstecz, albo martwić się na zapas. Nie bądź ciągle na „nie”, ponieważ życie bywa nieprzewidywalne, nic przecież nie jest czarno-białe.

  Jak usunąć plamy z rdzy z ubrania? Skuteczne sposoby

Po trzecie, od razu nie nastawiaj się na najgorsze. Odpowiednia postawa pomoże Ci nawet w negatywnej sytuacji dopatrzeć się pozytywów. Wszystko jest po coś, przekonasz się o tym prędzej, czy później. Czasami nawet okazuje się, że nie jest tak źle, jak zakładaliśmy. Czarny scenariusz mało kiedy się sprawdza!

Po czwarte, pokonaj strach. Nie bój się podejmować decyzji oraz stawiać na swoim, przestań szukać wymówek. Nie podporządkowuj wszystkiego pod innych, to Twoje potrzeby są najważniejsze. Rodzina i bliscy to zrozumieją, nie bądź jednak egoistą. Nie przejmuj się tak bardzo wszystkim. Fałszywe przekonania nie pomagają w życiu!

Jak przestać się przejmować?

Porażki lub złe momenty ma każdy człowiek. Warto z takich sytuacji wyciągać lekcje. Nie ma co się załamywać oraz ciągle drążyć tematu. Było, minęło i trzeba iść dalej. Zostaw za sobą negatywne  chwile, zacznij myśleć o tym co będzie. Ciesz się małymi radościami oraz sukcesami – z pewnością jest ich w Twoim życiu sporo. To wszystko zmotywuje Cię i doda power do walki o szczęście. 

Jak się nie przejmować? Nie bierz zbytnio do siebie opinii innych ludzi. Niestety, nie wszyscy oceniają Cię obiektywnie, niekiedy pojawia się zazdrość lub plotki. Dystans jest zatem najlepszym rozwiązaniem.

Nie każda krytyka, czy ocena będzie odzwierciedlać faktyczny stan rzeczy, dlatego nie patrz na siebie aż tak krytycznie. Przecież nie wszystkim musisz się podobać, tak samo jak to czym się zajmujesz, tudzież to co nosisz. Bądź sobą – prawda zawsze się obroni!

Każdy człowiek zasługuje na szczęście. Nie możesz myśleć inaczej! Sami decydujemy o swoim losie i wyborach. Nic nie musisz, ani skończysz studiów, ani pracować w korporacji. Każdy ma swoją drogę w życiu, nie zawsze szablonową i pasującą do obowiązujących kanonów. Pamiętaj o tym! 

  Sennik - latanie, lot samolotem i lotnisko. Co oznaczają sny?

Jeśli samodzielnie nie dasz rady pokonać przeciwności losu, tudzież kłopotów nie bój się prosić o pomoc. Rodzina oraz przyjaciele zapewnią Ci wsparcie, tak samo jak profesjonaliści, na przykład psycholog. Żyj normalnie i nie przejmuj się za bardzo wszystkim. Ciesz się życiem, bądź pozytywnie nastawiona. Zobaczysz, jak dzięki temu poczujesz się lepiej, ponadto wszystko zacznie się układać po Twojej myśli.