Spis treści
Nie jesteś zadowolony z jakości internetu bezprzewodowego w swoim domu? Łącze Wi-Fi często przestaje działać, strony długo się wczytują, a czas buforowania filmów znacznie odbiega od twoich oczekiwań? Sprawdź skuteczne metody, dzięki którym wzmocnisz sygnał sieci.
Przestawienie routera w inne miejsce
Internet nie będzie działać odpowiednio szybko, jeśli sygnał wychodzący z routera stłumią różnego typu przeszkody. Aby tego uniknąć, należy umieścić router możliwie jak najdalej od grubych ścian, metalowych czy betonowych konstrukcji, mebli, luster, rur instalacyjnych, a także innych urządzeń elektronicznych. Router nie powinien być w żaden sposób obudowany. Najlepiej ustawić go w centralnym miejscu mieszkania, aby sygnał mógł rozprzestrzeniać się na jak największym obszarze. Zazwyczaj optymalna wysokość postawienia takiego urządzenia to 1,5 metra nad podłogą.
Ustawienie silnego hasła do sieci Wi-Fi
Sygnał internetu bezprzewodowego może być słaby ze względu na to, że z siecią łączą się inne osoby w pobliżu, np. nieuczciwi sąsiedzi. Warto im to uniemożliwić poprzez ustawienie silnego hasła zabezpieczającego do sieci Wi-Fi. Najlepiej, aby składało się ono zarówno z dużych, jak i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych.
Zmiana sposobu ustawienia anten w routerze
Aby sygnał mógł prawidłowo docierać z routera do urządzeń obsługujących sieć, należy odpowiednio ustawić anteny. W jednokondygnacyjnych mieszkaniach wskazane jest ich pionowe ustawienie. Umożliwi to rozprowadzanie sygnału w jednym kierunku, aby zostały nim pokryte wszystkie pokoje na piętrze. W domach i kilkupiętrowych mieszkaniach zalecane jest natomiast, aby jedna z anten była skierowana poziomo, a druga pionowo.
Skorzystanie z pasma 5 GHz
Większość routerów domyślnie korzysta z częstotliwości 2,4 GHz. Jednocześnie pracuje na niej wiele innych urządzeń elektronicznych, np. telewizory, dekodery czy głośniki. Jeśli znajdują się one w pobliżu routera, mogą powodować zakłócenia i przyczyniać się do osłabienia sygnału Wi-Fi. Dlatego warto rozważyć zmianę w panelu administracyjnym routera domyślnej częstotliwości na 5 GHz. Ważne jest, aby zarówno router, jak i urządzenia docelowe (np. komputer czy smartfon) były przystosowane do obsługi tego pasma. Częstotliwość 5 GHz umożliwia osiągnięcie znacznie większej prędkości pobierania – nawet do 1300 Mb/s.
Zastosowanie wzmacniacza sygnału
Jeszcze innym sposobem na poprawę jakości łącza jest skorzystanie ze wzmacniacza sygnału. Takie urządzenie odbiera sygnał od routera, wzmacnia go, po czym transmituje do urządzeń podłączonych do sieci bezprzewodowej. W efekcie można korzystać ze znacznie szybszego i stabilniejszego połączenia z internetem. Zastosowaniu wzmacniacza sygnału umożliwia pokrycie zasięgiem wszystkich pomieszczeń w dużym domu, a nawet terenu przydomowego ogródka.
Istnieje kilka rodzajów wzmacniaczy sygnału. Najprostszy z nich to jednoelementowy repeater, który podłącza się do gniazdka sieci elektrycznej. Nieco bardziej rozbudowane urządzenia to systemy PLC, składające się z minimum dwóch segmentów. Jeden z nich łączy się z routerem przy użyciu przewodu Ethernet, a następnie nawiązują pomiędzy sobą transmisję przy wykorzystaniu domowej sieci elektrycznej. Istnieją również nowoczesne systemy Mesh, które tworzą co najmniej trzy moduły. Dzięki temu użytkownik automatycznie łączy się z tym punktem dostępowym, który zapewnia najlepszą jakość przesyłu.
Na rynku można znaleźć wiele repeaterów. Wśród nich warty uwagi jest wzmacniacz Wi-Fi od Netii – system Mesh, a także internet prosto z gniazdka PLC. Te urządzenia są proste i szybkie w konfiguracji. Nie wymagają podłączania kablami wzmacniacza z żadnym sprzętem, a diody LED pomagają znaleźć lokalizację, która zapewnia najlepszy sygnał. Dzięki tym wzmacniaczom sygnału rozszerzysz zasięg istniejącej sieci Wi-FI, aby uzyskać połączenie z szybkim internetem w całym domu.