Spis treści
Przemoc w rodzinie to coraz częstszy problem. W domowym zaciszu dochodzi do przemocy fizycznej, jak i słownej. Każda z nich jest zła i powoduje liczne stany lękowe, czy inne zaburzenia. Jak reagować na agresję słowną ze strony bliskich? Sprawdź!
Agresja po alkoholu
Agresja słowna najczęściej pojawia się po spożyciu alkoholu. Ludzie wtedy tracą kontrolę nad swoim zachowaniem, są pobudzeni i agresywni. W niewłaściwy sposób mogą odczytywać komunikaty, a nawet daną sytuację. Niewielki impuls może prowadzić do wybuchu oraz rozpętania awantury.
Agresja po alkoholu może przybierać różne formy. Większość ludzi stosuję właśnie tą słowną. Po spożyciu wysoko procentowych trunków wyzwiska, przekleństwa i innego rodzaju chamskie odzywki są wtedy na porządku dziennym. Chodzi tutaj zarówno o mężczyzn, jak i kobiety. Nie krępują się i bez zastanowienia stosują agresję słowną, głównie wobec najbliższych osób.
Często później żałują wypowiedzianych słów i nieprzemyślanych w żaden sposób rzuconych epitetów. Taka agresja po alkoholu to niebywale częsta sytuacja w wielu domach, nie tylko alkoholików, ale również osób, które jedynie sporadycznie spożywają tego typu używki.
Nie każdy człowiek zdaje sobie sprawę, że jest agresywny po alkoholu. Wysokie stężenie procentów sprawia, że niektóre wydarzenia widać, jak przez mgłę, albo wcale się ich nie pamięta. W pierwszej kolejności należy to uświadomić oprawcy, a także uzmysłowić, jak raniąca jet agresja słowna nawet ta wypowiedziana w nerwach. Pomocna może się okazać konsultacja psychologiczna, albo terapia uzależnień.
Agresja słowna w związku
Charaktery partnerów są różne, tak samo jak sytuacje. Nie każdy reaguje w ten sam sposób na dane zdarzenie i potrafi trzymać swoje uczucia na wodzy. Wiele osób w stresujących okolicznościach zachowuje się nerwowo. Agresja słowna w związku nie jest niczym niezwykłym. Dochodzi do niej często z różnych powódek. Przyczyną jest, między innymi alkohol, sfera finansowa lub zaniedbania domowych obowiązków przez któregoś z partnerów. W zasadzie każdy powód jest dobry, aby rozpętała się awantura.
Agresja słowna to przede wszystkim wulgaryzmy, różnego rodzaju obelgi rzucane w stronę drugiego partnera. Prowadzą one do zaniżenia samooceny, braku kontroli nad życiem, stanów lękowych, ogólnie mówiąc trudności emocjonalnych. Na pierwszy rzut oka skutki nie są widoczne, tak jak na przykład podczas stosowania przemocy fizycznej. Nie oznacza to jednak, że agresja słowna jest mniej krzywdząca.
W związku nierzadko po awanturze przychodzi, tak zwany cykl przemocy. Oprawca staje się miły, przeprasza, kupuje prezenty i obiecuje, że taka sytuacja zdarzyła się już ostatni raz. Na chwilę zapanuje spokój, para znów będzie szczęśliwa, ale wkrótce schemat się powtórzy. Sielankę przerwie niekontrolowany wybuch zakończony kolejną przemocą słowną. To błędne koło, z którego jak najszybciej trzeba się wydostać nim dojdzie do rękoczynów, albo czegoś gorszego. Czas przestać żyć w strachu.
Agresja słowna, jak sobie z nią radzić?
Niekontrolowane wybuchy agresji wymagają leczenia. Pomocna okaże się wizyta u psychologa, czy długotrwała terapia. Na początku warto zwrócić osobie atakującej uwagę, że jego słowa nas ranią. Mów spokojnie, obniż ton głosu pokaż, że te zaczepki nie są Cię w stanie wyprowadzić z równowagi. Zachowaj zimną krew, opanuj strach, a co najważniejsze nie wdawaj się w bezsensowną kłótnie. To może nakręcać agresora jeszcze mocniej, choć czasem przeciwstawienie się może zaszokować oprawcę i w ten sposób odpuści dalszą potyczkę słowną.
Warto ignorować agresję słowną, na przykład bez słowa kontynuować swoje obowiązki. Zachowaj spokój i przeczekaj aż oprawca ochłonie. Wszystko jednak zależy od jego zachowania, czy okoliczności.
Ofiary agresji po alkoholu mogą szukać pomocy dzwoniąc na Niebieską Linię, gdzie dyżurują specjaliści z różnych dziedzin, od prawników, po psychologów. Można także prosić o wsparcie dzielnicowego, czy pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej.
Czytaj dalej:
Background photo created by freepik – www.freepik.com
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.