kobieta z dlugimi wlosami

Jak przyspieszyć porost włosów? Tylko najlepsze i sprawdzone sposoby

Wiele osób marzy o długich, a także o gęstych włosach. Choroby, stres, zabiegi stylizacyjne – różne czynniki osłabiają nasze kosmyki. Mało tego, nie każdego natura obdarzyła taką fryzurą jakbyśmy chcieli. Jak przyspieszyć porost włosów? Nie wiesz? Sprawdź koniecznie nasze triki!

Co może powodować wolniejszy porost włosów?

Nie da się ukryć, że kosmyki i tak są narażone na wiele niekorzystnych czynników, od atmosferycznych, po kontakt z odzieżą, czy z twardą wodą. To wszystko źle wpływa na ich stan. Wobec tego warto ograniczyć pewne działania, aby nie szkodzić im bardziej.

Istnieją pewne czynniki, które powodują zdecydowanie wolniejszy porost włosów. Ich wyeliminowanie może pozwolić szybciej osiągnąć długie kosmyki. Czego unikać? Między innymi:

  • mocnego tarcia mokrych kosmyków ręcznikiem, zamiast tego delikatnie odciskaj nadmiar wody
  • suszenia głowy ciepłym nawiewem powietrza – stosuj zimny
  • szarpania podczas rozczesywania – rób to delikatnie, najlepiej szczotką bądź grzebieniem, który nie szarpie
  • złej diety – zmień koniecznie nawyki żywieniowe
  • częstej stylizacji, na przykład za pomocą lokówki, czy prostownicy.

Za dużo kosmetyków, nietrafione preparaty do typu włosów, a także eksperymenty z fryzurami – są to kolejne czynniki, które nie służą kosmykom. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że nasze codzienne czynności mogą powodować aż tak duże zniszczenia, a poprzez to trudności ze wzrostem włosów.

Jak pielęgnować włosy aby przyspieszyć ich porost?

Odpowiednia pielęgnacja to połowa sukcesu jeśli chodzi o porost włosów. Co ważne trzeba być tu systematycznym! Efekt da się zauważyć dopiero po pewnym czasie,  po upływie około 2-3 miesięcy. Przede wszystkim zmień kosmetyki. Szampon musi być delikatny, najlepiej bez SLS i innych podobnych dodatków.

Co ciekawe po nałożeniu i spienieniu nie spłukuj od razu, a odczekaj kilka minut. Dlaczego? To sprawi, że składniki produktu wnikną w głąb kosmyków. Po umyciu należy zaaplikować odżywkę i to na całą długość włosów.

Do pielęgnacji warto dodać jeszcze systematyczne wcierki. W jaki sposób się je stosuje? Aplikujesz niewielką ilość specjalnego kosmetyku i robisz krótki masaż. Potem dokładnie spłukujesz, albo czekasz całą noc, a więc dopiero rano myjesz głowę. Szukaj produktów, które zawierają kofeinę, olejek miętowy, ekstrakt z kory chinowej bądź z amli. Dlaczego? Te składniki wspomagają regenerację, przyspieszają porost i pozytywnie wpływają na wygląd kosmyków.

  Jak wyczyścić szczotkę do włosów? Wykorzystaj proste sposoby na czyszczenie szczotki

Dobrze stosować kosmetyki dedykowane dla efektu przyspieszenia porostu włosów. W aptekach oraz drogeriach znajdziesz sporo propozycji. Przed aplikacją zrób peeling, dzięki temu dokładnie oczyścisz skórę głowy, poza tym ułatwisz wnikanie substancji odżywczych, które będą pochodzić z odżywek lub z masek. Przeprowadzaj taki zabieg raz na 1-2 tygodnie.

Dieta na porost włosów

Codzienna pielęgnacja to podstawa, tak samo jak dobrze zbilansowane menu. Tylko takie połączenie daje widoczną zmianę w wyglądzie kosmyków oraz w ich strukturze. Na włosy trzeba działać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Zadbaj wobec tego o swój codzienny jadłospis. Jednym ze sposobów na porost włosów jest spożywanie dużej ilości:

  • owoców
  • warzyw
  • ryb
  • kasz
  • orzechów
  • pestek.

Stawiaj na produkty, które mają w sobie witaminę C, E oraz te z grupy B, ponadto krzem, cynk, żelazo, magnez, aminokwasy, a także białka. Równie ważne co jedzenie jest nawodnienie. Koniecznie wypijaj 1,5-2 litry płynów głównie wody mineralnej, dodatkowo niech pojawią się herbatki stymulujące porost włosów, na przykład pokrzywowe, czy ze skrzypu polnego.

Suplementy na porost włosów – jakie warto stosować?

Zbilansowaną dietę można wspomagać suplementacją. Na rynku jest wiele herbatek, tabletek, proszków do rozpuszczania w wodzie, a także żelków, czy lizaków. Pamiętaj, że im krótszy skład mają tym lepiej! Unikaj wersji z substancjami słodzącymi, konserwantami oraz z dużą ilością chemicznych zamienników. Moc natury jest najlepsza. Takie preparaty powinny zawierać w sobie, na przykład pokrzywę, biotynę, kompleks witamin B, a także minerały, takie jak żelazo, magnez, cynk.

Istnieje wiele naturalnych źródeł, z których można pozyskać potrzebne składniki, jednak czasami alergie, czy nietolerancje nam to utrudniają. Suplementy na porost włosów powinny być przyjmowane jeśli z pożywienia nie jesteśmy w stanie dostarczyć ciału niezbędnych witamin oraz mikroelementów. Dobrze wykonać podstawowe badania z krwi i sprawdzić poziom poszczególnych z nich by dobrać idealne rozwiązanie. Należy pamiętać, że suplementy są tylko dodatkiem, a nie jedynym źródłem, z którego czerpiemy!

Domowe sposoby na porost włosów

Wbrew pozorom mamy wiele możliwości, aby przyspieszyć porost włosów w domowych warunkach. Na co się zdecydować? Wykonuj:

  • Masaż, dzięki niemu pobudzisz cebulki włosowe, do tego zapewnisz lepsze krążenie oraz oczyszczenie głowy. Możesz robić taki zabieg podczas mycia włosów (powtarzaj okrężne ruchy, od czoła kierujesz się, do karku), albo na co dzień za pomocą specjalnych urządzeń. Na rynku jest cała masa takiego sprzętu.
  • Peeling skóry głowy – ten zabieg daje podobne efekty co masaż, aczkolwiek tutaj stosujemy preparaty, które dodatkowo stymulują porost.
  • Wcierki – do tego wykorzystuj gotowe mieszanki, zioła, albo proteiny i witaminy.
  • Olejowanie – to prawdziwy hit wśród włosomaniaczek. Wciera się w kosmyki oraz w skórę głowy dowolny olejek i zostawia na kilka godzin, a nawet na całą noc. Potem dokładnie spłukuje. Najlepsze na porost włosów będą olejki, takie jak rozmarynowy, rycynowy, czy arganowy.
  Czy rzęsy odrastają? Dowiedz się jak przyspieszyć wzrost!

Poniżej znajdziesz domowe sposoby na porost włosów:

  • Maseczka z jajek – 3 jajka roztrzepujesz z łyżką oliwy z oliwek. Gotowy produkt nakładasz równomiernie na kosmyki oraz na skórę głowy. Po 20 minutach spłukujesz letnią wodą.
  • Sok z cebuli to niezwykle stary patent naszych babć. Trzeba pokroić drobno i zmiażdżyć cebulę. Uzyskany w ten sposób sok aplikujemy na kosmyki. Po 15 minutach dobrze spłukujemy i myjemy szamponem. Minusem może być utrzymujący się charakterystyczny zapach.
  • Ocet jabłkowy – wykorzystuje się go do przygotowania płukanki. 1/4 szklanki octu łączymy z 3/4 szklanki wody. Taka mieszanka służy, jako ostatnie płukanie. Ma ona dodatkową zaletę, bo dobrze oczyszcza i zamyka łuski włosa.
  • Zielona herbata – ten aromatyczny napój działa nie tylko na metabolizm, ale i na kosmyki. Napar wykorzystaj do płukanki, albo do wcierki.

Inne skuteczne sposoby na porost włosów

Kiedy domowe triki ani suplementacja nie przynoszą oczekiwanych rezultatów można pomyśleć o dodatkowym wsparciu, przede wszystkim o zabiegach. W salonie fryzjerskim możesz wykonać kilka różnych wersji, od botoksu, po saunę. Podczas nich dostarczasz cennych substancji odżywczych, a jednocześnie regenerujesz kosmyki.

Mezoterapia to kolejny hit, gdy szybki porost włosów jest naszym marzeniem. Ostrzykuje się cebulki włosów specjalnym preparatem, który stymuluje ich wzrost. Najlepiej wykonać całą serię zabiegów, wtedy efekt będzie odczuwalny. To jednak dość drogie rozwiązanie, bo koszt jednej kuracji wynosi ponad 500 złotych.