pielegnacja skory

Pielęgnacja skóry suchej – nawilżenie i odżywienie to podstawa

Codzienna pielęgnacja skóry jest prawdziwą podstawą do tego, żeby utrzymać ją w dobrej kondycji. Zresztą to właśnie regularne używanie odpowiednio dobranych kosmetyków jest w stanie pomóc w walce ze wszelkiego rodzaju niedoskonałościami. Nie należy zatem z niej rezygnować i każdego poranka oraz wieczora spędzić kilka minut na nakładaniu na twarz kolejnych produktów.

Jednak żeby wszystko to przyniosło oczekiwane efekty, należy wybierać takie produkty pielęgnacyjne, które będą odpowiadać na potrzeby skóry.

Jednym z najbardziej wymagających rodzajów jest skóra sucha, a jej pielęgnacja przysparza wielu kobietom niemałych problemów oraz rozterek. Powinna być ona przede wszystkim oparta o nawilżenie i odżywienie, a kluczowe do sukcesu jest wybranie kosmetyków o sprzyjającej charakterystyce.

Przyczyny

Na samym początku warto postawić sobie pytanie – dlaczego skóra jest sucha? W przeważającej liczbie przypadków, tak jak przy większości rodzajów cery, jest to uwarunkowane genetycznie.

Jednak może być ona także skutkiem atopowego zapalenia skóry, które dotyka coraz więcej ludzi, lub wszelkiego rodzaju alergii. Bardzo często cera staje się sucha jedynie sezonowo, w szczególności zimą, kiedy nie sprzyjają jej ani warunki atmosferyczne, ani suche powietrze w pomieszczeniach.

Wszystko to powoduje, że skóra nie produkuje wystarczającej ilości sebum, przez co zaczyna brakować w niej lipidów, które są odpowiedzialne za nawilżenie oraz ochronę przed czynnikami z zewnątrz. Przez to bardzo często skóra jest nie tylko sucha, ale dodatkowo także wrażliwa, ponieważ jej płaszcz hydrolipidowy jest naruszony.

Dlaczego pielęgnacja jest istotna?

W przypadku skóry suchej bardzo duże znaczenie ma dobór kosmetyków. Brak dopasowanej pielęgnacji może powodować łuszczenie się skóry w najbardziej przesuszonych obszarach, dodatkowo jej powierzchnia jest nieprzyjemnie szorstka oraz poszarzała.

  Trwała ondulacja włosów. Zanim zrobisz loki, koniecznie przeczytaj!

Bardzo często pojawia się również uczucie ściągnięcia, swędzenie, a nawet pieczenie. Żadne z nich nie należy do przyjemnych, dlatego problemu nie wolno bagatelizować. Oczywiście wszystkie stosowane kosmetyki powinny skupiać się na nawilżaniu i odżywianiu, dzięki czemu cera będzie mogła odbudowywać swoją naturalną barierę ochronną.

Warto również pamiętać, że stosowane produkty można dopasowywać do aktualnego poziomu wysuszenia, a także zmieniać w zależności od pory roku.

Jakie kosmetyki wybierać?

Dobierane do skóry suchej kosmetyki powinny odpowiadać na jej skomplikowaną charakterystykę. Wówczas opanowanie jej będzie dużo łatwiejsze, a skutki niewystarczającego nawilżenia mniej dokuczliwe.

Warto zatem przejść krok po kroku przez codzienną pielęgnację. Po przebudzeniu skórę należy oczyścić ze wszystkich zanieczyszczeń, które dostały się na jej powierzchnię w trakcie nocy. Wiele posiadaczek tego typu cery niesłusznie pomija ten etap, sądząc, że spowoduje jeszcze większe wysuszenie. Wystarczy sięgnąć nie po dogłębnie oczyszczający żel, a delikatną emulsję czy balsam.

Dużym błędem jest wybieranie mydła, które usuwa i tak już niewielką ilość sebum. Stosując tonik, należy skupić się na tych, które nie tylko przywrócą odpowiednie pH, ale dodatkowo pomogą zatrzymać wodę. Na sam koniec należy nałożyć krem zapewniający nawilżenie i odżywienie. Dobrze jest zwrócić uwagę na jego skład, w którym warto szukać ceramidów, ponieważ to właśnie one wspierają odbudowę bariery lipidowej. Jeżeli nie posiada on filtru przeciwsłonecznego, konieczne jest dodanie kolejnego produktu.

W przypadku demakijażu dobrze jest zrezygnować z płynów oraz mleczek i postawić na dedykowane temu olejki bądź balsamy. Unikniemy wówczas niepotrzebnego pocierania cery wacikami, co może ją dodatkowo podrażnić.