kobieta farbuje wlosy

Jak często można farbować włosy, aby ich nie zniszczyć?

Farbowanie włosów jest niebywale popularne. To szybki sposób na metamorfozę i wprowadzenie dużych zmian w wizerunku. Odstęp między farbowaniem włosów jest ważną rzeczą, bo za częste malowanie kosmyków może znacząco pogorszyć ich stan. Co jaki czas decydować się na koloryzację? Co warto wiedzieć o tym zabiegu? Sprawdź koniecznie nasz artykuł, ponieważ tam znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat farbowania włosów.

Czy i dlaczego farbowanie może zniszczyć włosy?

Farbowanie włosów to proces chemiczny. Stosuje się tu farby i kremy koloryzacyjne o różnym składzie, również ekologiczne, czy przeznaczone dla alergików. Mimo iż firmy kosmetyczne próbują wyeliminować szkodliwe substancje to i tak ich stężenie dla naszych kosmyków bywa niebezpieczne. To utleniacze są najgorsze bowiem działają mocno, a poprzez to powodują wiele szkód. Rozjaśnianie może mieć fatalne skutki, gdy będzie przeprowadzone nieumiejętnie lub za często. Notoryczne farbowanie powoduje, że włosy tracą nawilżenie wobec tego są bardziej podatne na uszkodzenia, do tego stają się suche i matowe.

Nieumiejętnie przeprowadzona koloryzacja lub za częste zmiany barwy kosmyków są ryzykowne dla kondycji włosów. To ingerencja w strukturę kosmyków, bo otwiera się łuskę włosa, dzięki temu pigment może wniknąć. To niesie ze sobą różne konsekwencje, gdy decydujemy się na kolejne metamorfozy w krótkim odstępie czasu. Czego możemy się spodziewać? Da się wtedy zauważyć, między innymi przesuszenie, rozdwajanie końcówek, łamliwość i kruszenie, a nawet spalenie.

farbowanie pasemka

Co ile farbować włosy, aby ich nie zniszczyć?

Farbowanie włosów to proces chemiczny, który jest mocną ingerencją w strukturę. Masa osób zastanawia się co jaki czas można decydować się na ponowną zmianę odcienia. Półtrwała koloryzacja wytrzymuje około 12 myć, więc niewiele. Masa pań szybko chce wobec tego powtórzyć zabieg. Najlepiej poczekać z tym jak najdłużej się da. Ile wynoszą w tym przypadku zalecenia? Bezpieczny odstęp między farbowaniem włosów wynosi 3-8 tygodni. Większość fryzjerów sugeruje jednak odczekać minimum 4 tygodnie. Dużo tu jednak zależy od kondycji kosmyków oraz od ich struktury. W przypadku bardzo zniszczonych zaleca się najpierw wykonanie serii zabiegów pielęgnacyjnych, aby je nieco odbudować. Cienki i łamliwe maluj co 7-8 tygodni, a te grube i mocne już co 3-4.

  Laminowanie włosów - jak to zrobić? Efekty laminacji włosów

Rozjaśnianie włosów jest dużo bardziej ekstremalną metodą niż farbowanie chociażby na ciemny odcień. W tym wypadku poleca się stopniowe „schodzenie” do odpowiedniej barwy, aby mniej uszkodzić kosmyki. Po każdym zabiegu trzeba będzie jednak odczekać 3-4 tygodnie nim podejmie się kolejną koloryzację. To zajmie więcej czasu, aczkolwiek zminimalizuje ryzyko pojawienia się większych zniszczeń. 

Bezpiecznie farbowanie włosów – jak to robić?

Koloryzacja może być bezpieczna, aczkolwiek trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Wiele z nich pozwoli nam skutecznie przedłużyć dodatkowo sam efekt farbowania. Im mniej zabiegów tym lepiej dla naszych kosmyków! Pamiętaj, aby po farbowaniu wstrzymać się z myciem głowy na 48 godzin, w ten sposób środek będzie miał szansę wniknąć w głąb włosa.

Bezpieczna koloryzacja zmusza się, abyś:

  • Zadbała o skórę głowy – aplikacja specjalnych preparatów trychologicznych, tak zwanych blokerów pozwoli uniknąć przesuszenia, osłabienia bariery hydrolipidowej i zapobiega powstawaniu łupieżu. Ten środek powoduje, że skóra jest mniej podatna na wnikanie niebezpiecznych substancji.
  • Zastosowała system Olaplex – on wniknie w strukturę włosów, zapewni odbudowę mostków dwusiarczkowych, które są odpowiedzialne za mocne oraz sprężyste włosy.

W profesjonalnym salonie możemy liczyć na to, że fryzjer zadba nie tylko o piękny kolor, ale i o kondycję włosów. Niestety, ale w domu nie możemy pozwolić sobie na stosowanie pewnych środków.

ciemnowlosa kobieta farbuje wlosy

Farbowanie włosów w domu czy w salonie?

Domowe farbowanie włosów jest zdecydowanie bardziej ryzykowne niż te wykonywane w renomowanych salonie fryzjerskim, gdzie jest wykwalifikowany personel i wysokiej jakości preparaty. Fachowcy wiedzą jak bezpiecznie przeprowadzić koloryzacje, poza tym mogą nam zaproponować po niej zabiegi pielęgnacyjne, które wzmocnią i odżywią włosy. U fryzjera ryzyko błędu jest niewielkie, o ile wszystko przebiegnie prawidłowo.

W domowych warunkach do dyspozycji zazwyczaj mamy gotowe farby z drogerii lub szamponetki, czy też koloryzujące maski. Trudno będzie niekiedy uzyskać odpowiedni odcień, poza tym nie możemy odpowiednio zabezpieczyć chociażby skóry głowy. Każda kolejna koloryzacja powoduje, że kosmyki łatwiej „łapią” pigment, więc to też należy mieć na uwadze. Aspektów, o których trzeba pamiętać jest wiele. To my sami ponosimy ewentualną winę za popełnione błędy.

  Jaki kolor włosów wybrać do niebieskich oczu?

Farbowanie włosów w domu i w salonie przebiega w bardzo podobny sposób, choć różnica w cenie, czy rezultatach jest widoczna. Zawsze konieczne jest zachowanie wszelkich norm bezpieczeństwa oraz odstępu pomiędzy kolejnymi koloryzacjami.

Triki na dłuższe utrzymanie koloru włosów

Nie trzeba będzie zbyt szybko malować włosów w momencie, gdy zadbamy o nie właściwie. Szampony do farbowanych kosmyków to sprawdzony patent na uniknięcie  mocnego wypłukiwania koloru. Ta metoda pozwala dłużej cieszyć się piękną fryzurą i to bez specjalnych zabiegów! Co zrobić, gdy pojawi się widoczny odrost? W sklepach znajdziesz specjalne preparaty maskujące, poza tym możesz wykonać hennę lub użyć szamponetki, aby zatuszować tę niedoskonałość. To z pewnością będzie mniej szkodliwe niż kolejna koloryzacja przeprowadzona raz za razem. Domowe płukanki, na przykład z kawy też okażą się pomocne, podobnie jak drogeryjne preparaty. Wybór odpowiedniego odcienia może pomóc nam przez dłuższy okres posiadać modną fryzurą, na przykład dobrym rozwiązaniem jest ombre.

Po farbowaniu włosów trzeba zmienić pielęgnację. Preparaty nawilżające to obowiązkowa rzecz, nie możesz również zapomnieć o produktach UV, które ochronią kosmyki przed promieniami. Nie każdy wie, że nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować, że kolor będzie szybciej blakł.

blondynka farbuje wlosy

Jak pielęgnować farbowane włosy?

Wiele osób zapomina, że włosy po koloryzacji wymagają specjalnej troski. Stawiaj na produkty, dzięki którym zachowasz kolor na dłużej. Doskonale sprawdzą się tu specjalne szampony i odżywki dedykowane właśnie włosom farbowanym. Dlaczego? To opcja doskonała, bo myje oraz jednocześnie zapobiega wypłukiwaniu koloru. Pamiętaj, aby wybierać środki przeznaczone do danego odcienia. Blondynki pokochają produkty z fioletowym pigmentem, bo w ten sposób zapobiegną żółtym przebarwieniom, jak i ochłodzą swój kolor. Ciemne kosmyki mają zupełnie inne potrzeby.

Przy częstej koloryzacji stawiaj podczas codziennej pielęgnacji na preparaty nawilżające. Szampony, odżywki i maski będą wybawieniem po koloryzacji, bo pozwolą uniknąć przesuszenia, poza tym pozytywnie wpłyną na sam wygląd włosów. Keratyna oraz proteiny jedwabiu mocno odżywiają, więc szukaj ich w składzie kosmetyków. Najlepiej stosować całe linie preparatów, bo się wzajemnie uzupełniają!