Baby shower

Baby shower: jak zorganizować, kogo zaprosić? Pomysły i inspiracje na bociankowe

Baby shower, nazywane w Polsce również bociankowym, to przyjęcie organizowane na cześć przyszłej mamy przed narodzinami dziecka. To doskonała okazja zarówno do wspomnień, wymiany doświadczeń z bliskimi kobietami, celebracji macierzyństwa, jak i po prostu do świetnej zabawy. Kiedy organizuje się baby shower? Kogo zaprosić na bociankowe? Jak zorganizować przyjęcie, które na długo pozostanie w pamięci przyszłej mamy? Sprawdź nasze sprawdzone pomysły i inspiracje!

Kto organizuje baby shower?

Baby shower organizuje się najczęściej w 8. lub 9. miesiącu ciąży. To zazwyczaj impreza kameralna, w której – oprócz ciężarnej – uczestniczą najbliższe jej kobiety: mama, babcia, siostry, przyjaciółki. Jeśli przyszła mama lubi duże przyjęcia, w bociankowym mogą oczywiście wziąć udział też jej kuzynki, ciocie, koleżanki z pracy czy sąsiadki.

Baby shower najczęściej przygotowują przyjaciółki lub krewne ciężarnej, zazwyczaj w tajemnicy przed samą zainteresowaną. Czasami warto jednak skonsultować z przyszłą mamą pomysł organizacji tego typu przyjęcia. Niektóre kobiety nie lubią niespodzianek, a jak wiadomo – w ciąży należy unikać stresu i negatywnych emocji.

Gdzie zorganizować baby shower?

Przyjęcie z okazji niedalekich narodzin dziecka można zorganizować w eleganckiej restauracji lub ulubionym lokalu przyszłej mamy, ale także na łonie natury: na polanie, nad jeziorem czy w parku.

Bardzo popularne jest również świętowanie w miejscu zamieszkania ciężarnej lub kobiety organizującej imprezę. Baby shower w domu czy mieszkaniu umożliwia przygotowanie wszelkich zabaw, zapewnia komfort ciężarnej i nie wymaga takiego nakładu finansowego, jak organizacja wydarzenia w lokalu.

Gry i zabawy tematyczne na baby shower

Niezbędnym elementem baby shower są gry i zabawy tematyczne. Do najpopularniejszych należy tworzenie tzw. talizmanu szczęścia. Uczestniczki przyjęcia wypowiadają życzenia w kierunku mamy i dziecka, a następnie nawlekają po jednym koraliku na gumkę. Tak powstałą bransoletkę, pełną pozytywnych emocji, ciężarna powinna nosić na ręku przynajmniej do rozwiązania.

  TrueLife NannyCam H32 - czy ta elektroniczna niania warta jest zakupu? Nasz test i recenzja

Kolejną popularną grą jest „wybieranie” imienia maluszkowi – przyszła mama losuje kilka karteczek z sylabami, wynikiem czego jest oryginalne imię dla jej pociechy.

Ciekawą zabawą na baby shower jest też ozdabianie brzucha mamy różnokolorowymi farbkami, a następnie robienie sobie z nim pamiątkowego zdjęcia.

Bociankowe to dobra okazja do zorganizowania quizów, np. sprawdzających wiedzę na temat ciężarnej lub pielęgnacji noworodka i niemowlęcia. Dobrą opcją na tego typu przyjęcie jest także przygotowanie konkursu, w trakcie którego ciężarna zgaduje, która z uczestniczek imprezy znajduje się na danym zdjęciu sprzed lat.

Doskonałą pamiątką na przyszłość jest zorganizowanie profesjonalnej sesji zdjęciowej. Wielu fotografów posiada w swojej ofercie usługę wykonania zdjęć podczas baby shower. Specjaliści dysponują różnego rodzaju akcesoriami, które mogą uatrakcyjnić kadry.

Dekoracje na baby shower

Imprezę okolicznościową z okazji rychłego przyjścia dziecka na świat warto uświetnić pięknymi dekoracjami. Mogą być one kolorystycznie dopasowane do płci dziecka (jeśli jest znana) lub inspirowane bajkami albo innymi motywami.

Przestrzeń, w której odbywa się bociankowe, można udekorować:

  • balonami o różnych kształtach, np. smoczków czy butelek do karmienia;
  • banerami powitalnymi z napisami, np. „Hey Boy!” czy „Oh Girl!”;
  • papierowymi girlandami i rozetami;
  • foliowym konfetti w kształcie stópek i innymi elementami utrzymanymi w dziecięcej stylistyce.

Organizując baby shower, nie sposób zapomnieć również o dekoracji stołów. Najpopularniejszymi ozdobami są: topery na torty, pikery na słodkie babeczki oraz serwetki nawiązujące do charakteru przyjęcia.

Prezenty na bociankowe – co warto kupić?

Baby shower to impreza dla ciężarnej, podczas której „obsypuje się” ją prezentami. Końcowy okres ciąży, w którym odbywa się bociankowe, sprawia, że łatwiej jest dobrać upominki najbardziej odpowiadające potrzebom kobiety oraz jej przyszłej pociechy.

Co warto kupić przyszłej mamie z okazji baby shower? Dobrym pomysłem jest podarowanie przydatnych gadżetów, np.:

  • wygodnej, ładnej koszuli do karmienia, umożliwiającej noworodkowi łatwy dostęp do piersi;
  • funkcjonalnej kosmetyczki, którą można zabrać do szpitala, a później korzystać z niej w domu;
  • poduszki typu C, wygodnej w trakcie ciąży, a w przyszłości ułatwiającej karmienie piersią;
  • torby z wieloma przegródkami, w której zmieszczą się wszelkie akcesoria niezbędne dla malucha podczas spacerów i wyjazdów.
  Dziecięca prywatność naruszana w Internecie: jak rodzice mogą pomóc?

Każda przyszła mama bez wątpienia doceni również prezent w postaci vouchera na masaż, na spektakl teatralny lub profesjonalną sesję noworodkową. Po porodzie kobieta powinna zadbać o regenerację organizmu oraz odpoczynek, a tego typu upominki z pewnością jej w tym pomogą.

Baby shower to też dobra okazja do podarowania przyszłej mamie akcesoriów dla dziecka. Miękki i ciepły otulacz, bawełniana pościel, zestaw łagodnych kosmetyków dla noworodków lub inne akcesoria pielęgnacyjne, ubranka w małym rozmiarze, mata edukacyjna, karty kontrastowe i zabawki rozwojowe to tylko niektóre z propozycji, które przydadzą się już w pierwszych miesiącach życia maluszka.

Artykuł partnera.