mama z dzieckiem

Dlaczego pojawia się wysypka u dzieci? Choroby zakaźne i wirusowe.

Zmiany na skórze dziecka, takie jak zaczerwienienia, plamki, krostki i grudki są powodem naszego niepokoju. Niemniej jednak wysypka wysypce nie równa. Każda z nich różni się wyglądem, a także przyczyną jej występowania u naszych pociech.

Małe dzieci szczególnie są podatne na wszelkiego rodzaju zmiany skórne, które często mogą wynikać z powodu alergii np. na jakiś rodzaj pokarmu, albo choroby wirusowej lub zakaźnej. Często się zdarza, że taka wysypka u dzieci znika samoistnie i do końca nie wiadomo, z jakiego powodu się ona pojawiła.

Przy okazji nie towarzyszą jej żadne inne objawy. Dlatego w takim przypadku lekarze radzą, aby się wstrzymać i poczekać 1-2 dni, zanim umówimy się na wizytę u lekarza.

Niepokojące objawy towarzyszące wysypce u dziecka

Natomiast powinna nas zaniepokoić wysypka u dziecka, której towarzyszą przynajmniej jeden z tych objawów:

  • gorączka;
  • wymioty;
  • biegunka;
  • złe samopoczucie dziecka;
  • intensywny świąd i nadmierna senność.

W tym wypadku należy niezwłocznie udać się po poradę specjalisty.

Jakiego rodzaju może być wysypka u dzieci?

Niegroźne małe krostki na ciele niemowlęcia lub małego dziecko, czasami wypełnione płynem – to potówki. Czasami powodują świąt albo pieczenie, ale raczej nie są powodem większego dyskomfortu.

Powstają zazwyczaj w miejscach nadmiernego pocenia się i przegrzania. Kiedy pojawią się na ciele, należy zwrócić uwagę, czy aby dziecko za ciepło nie ubieramy.

Trądzik niemowlęcy to drobne czerwone plamki na twarzy, których barwa czerwona bardziej się uwidacznia po ogrzaniu skóry. Ta dolegliwość związana jest zmianami hormonalnymi i może trwać nawet parę miesięcy, po czym samoistnie znika.

Objawy, które wskazują na alergię np. pokarmową to:

  • swędzenie,
  • wysypka,
  • plamy,
  • bąble,
  • łuszczenie się i przesuszenie skóry.
  Masz dzieci? Zainteresuj się pakietem medycznym dla rodziny

Przy tym dziecko może mieć bóle brzucha, gorączkę, duszności i wymioty. Zmiany lokalizują się na twarzy, brzuchu, w zgięciach rąk i nóg. W tym wypadku należy unikać źródła alergii i skonsultować się z lekarzem.

Zapalenie pieluszkowe skóry wygląda jak odparzenie skóry pupy od moczu i fekaliów. Objawia się zaczerwienieniem i zmianami na skórze. Nie eliminowane może powodować zaognienie zmian, mogą pojawić się ropiejące rany lub grudki.

Przyczyną zazwyczaj jest niedokładne mycie i rzadkie zmienianie pieluszki. Czasem takie zmiany skórne pojawiają się, kiedy dziecko np. zmienia dietę, wtedy mogą mu przy tym towarzyszyć bóle brzuszka.

Choroby dziecięce z wysypką mogą mieć podłoże mniej groźne lub bardzo groźne, spowodowane chorobami zakaźnymi u dzieci.

Choroby zakaźne wieku dziecięcego

Choroby wirusowe u dzieci z wysypką, które mają bardzo groźne podłoże i wymagają szczególnej interwencji ze strony rodziców, lekarzy i nauczycieli to:

1. Odra

Wywołuje wysypkę u dzieci, spowodowaną wirusem odry. Choroba zakaźna wieku dziecięcego, która najpierw objawia się podobnie jak grypa, czyli wysoka gorączka, obrzęk błon śluzowych, zapalenie spojówek, katar. Dopiero po 4-5 dni po pierwszych jej objawach pojawia się wysypka na ciele. Wysypka jest czerwona, grudkowata, a wykwity zlewają się ze sobą.

W kolejnym etapie zmiany przybierają kolor ceglasty, a skóra przypomina „lamparcią”. Po kilku dniach skóra zaczyna dochodzić do siebie i złuszcza się drobnymi płatkami. 2-3 dni przed wysypką na wewnętrznej stronie policzków pojawiają się małe białe plamki na tle czerwonym.

Odra występuje u dzieci 2-5 lat, ale też mogą się nią zarazić sporadycznie dorośli oraz młodzież do 15 lat.

2. Ospa

Podobnie jak przy odrze zwiastunami tej choroby są wysoka gorączka, brak apetytu, bóle głowy i luźne stolce, zaczerwienienie gardła i suchy kaszel.

Wysypka następuje od 3-4 dni po pierwszych objawach. Wysypka pojawia się w kilku rzutach. Podczas jej trwania powstają zarówno pęcherzyki, krosty, jak i strupy. Swędzi i piecze.

  Indyk – pierwsze mięso dla dziecka

3. Różyczka

Choroba zakaźna występująca u dzieci w wieku przedszkolnym i pierwszych latach szkolnych. Okres jej s wylęgania to 16-18 dni. 2-3 dni przed wysypką występują bóle głowy, katar i zapalnie spojówek. Wysypka bladoróżowa, grudkowa, średnio plamkowa, rzadko kiedy występuje postać krwotoku.

Choroby zakaźne u dzieci z wysypką nie od razu ujawniają się w całej swojej okazałości. Zazwyczaj poprzedzają je typowe objawy infekcji wirusowej np. grypopodobnej. Z tego też względu lekarzowi w pierwszej fazie choroby trudno postawić konkretną diagnozę, dopóki nie pojawi się odpowiednia wysypka.