narcyzm

Ukryty narcyzm – czym jest i jak go rozpoznać?

Dużo mówi się o osobach, które posiadają cechy ukrytego narcyzmu. Jak je rozpoznać? Co je wyróżnia? W naszym artykule znajdziesz odpowiedz na te i na inne pytania!

Ukryty narcyzm – co to jest?

Narcyzm jest to dość częsta cecha osobowości, dla wielu jednak postrzegana bywa, jako zaburzenie osobowości. Tacy ludzie wyróżniają się tym, że są samolubni, jak i przeświadczeni o swojej nieomylności. Skupienie na sobie, egoizm, a także bycie zawsze najlepszym to w tym wypadku norma. Chcą być stale doceniani, chwaleni, poza tym pragną wszystko kontrolować.

Gdy chodzi o ukryty narcyzm to starają się zataić w każdy możliwy sposób. Ich słowa, czy działania są doskonale przemyślane, dlatego czasami trudno odkryć ich prawdziwą osobowość.

Jak rozpoznać ukryty narcyzm?

Nie można zapominać, że narcyzm ma wiele odsłon. Typ ukryty nazywa się również niekiedy narcyzmem przewrażliwionym. To głównie introwertycy, bardzo uczuciowi oraz wrażliwi. Takie zachowania są w dużej mierze spowodowane dziecięcą traumą. Potem taka osoba szuka kogoś kto może w pewien sposób uzupełnić pustkę po kimś kogo brakowało w okresie dojrzewania. To wszystko sprawiło, że pojawiło się fałszywe kreowanie, jako kogoś idealnego. Wobec tego dorosły z ukrytym narcyzmem pozostaje niedojrzały, dlatego szybko się nudzi, nie czuje się usatysfakcjonowany zwłaszcza w pracy.

Cechy ukrytego narcyza – jakie są?

Ukryty narcyz to może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Taka osoba jest niestabilna, cierpi z poczucia niższości, poza tym jest krucha psychicznie. Mimo wszystko pragnie się wyróżnić, być doceniania oraz postrzegana jako ktoś wyjątkowy. Zyskanie uznania i wzbudzenie podziwu zostaje uzyskane poprzez maskę romantyka o bardzo wrażliwym sercu. W przeciwieństwie do narcyza właściwego ukryty nie musi być pozbawiony empatii, bywa ona w tym wypadku zimna, czyli odbiera emocje, jak i rozpoznaje potrzeby, aczkolwiek nie jest w stanie wyobrazić sobie uczuć, aby zrozumieć partnera.

  8 pomysłów na szaloną randkę

Ukryty narcyzm cechuje przede wszystkim:

  • potrzeba kontrolowania, dzięki temu czuje się bezpiecznie
  • niska tolerancja na nudę
  • natłok myśli
  • łatwość ulegania nałogom
  • chęć doświadczania mocnych bodźców
  • zmienne nastroje.

Związek z narcyzem – co trzeba o nim wiedzieć?

Związek z narcyzem nie jest dobry. Przy takiej osobie partner czuje się winny. Cisza jest pewnego rodzaju przemocą, jak i formą manipulacji. Znikanie w ważnych momentach życia, albo urywanie kontaktu na chwilę zdarza się stosunkowo często. To wszystko ma na celu spowodowanie pewnych działań poprzez wywieranie, na przykład presji. To jest kontrola, ale w bardzo ukrytej wersji.

Ukryty narcyzm udaje empatię wobec partnera, głównie na początku, gdy dopiero zaczynają związek, dzięki temu uzależnia go od siebie. Robi wszystko, aby to on był w centrum uwagi i jego potrzeby były najważniejsze. To wszystko jest spowodowane brakiem miłości w dzieciństwie, co więcej to uczucie kojarzy mu się z psychicznym bólem. Negatywne emocje utrudniają narcyzom normalne funkcjonowanie w parze i budowanie relacji na właściwych podstawach. Mylenie podziwu oraz uwielbienia z miłością jest kolejnym wyznacznikiem ukrytego narcyzmu.

Nie ma wątpliwości, że ukryty narcyzm nie kocha sam siebie, dlatego potrzebuje partnera, który będzie jego źródłem zasilania życiową energią. W ten sposób będąc z kimś wyjątkowym podnosi swoje poczucie własnej wartości jednocześnie krzywdząc drugą osobę. To nie jest prawdziwa relacja, a jedynie pseudo-bliski związek, w którym kontrola oraz manipulacja jest na porządku dziennym. Narcyzm nie liczy się z ludźmi, poza tym nie potrafi kochać, a co więcej utrzymać miłości.

Bliska relacja z osobą, która jest ukrytym narcyzmem, czyli z pozoru ma dobre serce nie przyniesie nic dobrego, bowiem on przedmiotowo traktuje innych, nie potrafi zaufać, źle znosi krytykę, ma poczucie wstydu oraz wątpi w siebie. Wobec tego nie uda się z takim człowiekiem zbudować prawdziwej relacji opartej na miłości, szacunku, a także na zaufaniu. Co więcej bliska zażyłość może wywołać u partnera wiele problemów, od zaniżonego poczucia wartości, po inne psychiczne blizny.