kobieta lapie sie za brzuch

Śluz przed okresem – jaki może być? Żółty, biały i inne kolory

Cykl miesiączkowy składa się z kilku faz, każda z nich ma nieco inny przebieg oraz objawy. Jakie są rodzaje i kolory śluzu przed okresem? Sprawdź!

Śluz szyjkowy – co to takiego?

W czasie cyklu miesiączkowego w ciele zachodzą rozmaite zmiany związane z gospodarką hormonalną. Co więcej, różnią się one od siebie w zależności od konkretnej fazy. Co ważne w ciągu każdej z nich pojawia się zupełnie inny typ śluzu szyjkowego.

Co to takiego? To bardzo charakterystyczna wydzielina, która zmienia swoją postać w konkretnym czasie cyklu – odmienna barwa, konsystencja, a także ilość. Śluz szyjkowy pełni w ciele kobiety ważną rolę, między innymi ułatwia zapłodnienie, jak również wiąże się bezpośrednio z funkcjonowaniem szyjki macicy, jajowodów i gruczołów.

Jak wygląda śluz przed okresem?

Tuż przed okresem dochodzi do drugiej fazy cyklu miesiączkowego. W tym czasie w ciele kobiety zdecydowanie dominuje hormon progesteronu i to on w dużej mierze odpowiada za zmianę postaci wydzieliny. Jeśli chodzi o śluz, gęstnieje on, do tego staje się zdecydowanie mniej przejrzysty.

Dzięki temu plemniki mają utrudniony dostęp do komórki jajowej i szansę na zapłodnienie są znikome. Jak wygląda dokładnie śluz przed okresem? Ma barwę białą bądź żółtą, ponadto jest lepki w dotyku i dość gęsty.

Zdarza się, że konsystencja przypomina nieco galaretkę. Ilość jest niewielka, dlatego wiele pań może odczuwać, tak zwaną fazę suchą, czyli  zwyczajnie mówiąc suchość w pochwie.

Wydzielina z pochwy tuż przed miesiączką – cechy charakterystyczne

Śluz przed okresem nazywany jest w medycznym żargonie śluzem typu G. Jest to wydzielina niepłodna, czyli dzięki jej występowaniu nie może dojść do inseminacji zarodka. Najlepiej obserwować ją rano, tuż po przebudzeniu. Zamiast papieru toaletowego użyj palca, wtedy będziesz mieć lepszy obraz koloru, jak i konsystencji.

  Co jest potrzebne do pomiaru ciśnienia tętniczego?

Żółty śluz przed okresem często pozostawia na bieliźnie delikatne ślady, tak samo jak ten o barwie białej. To odpowiednie kolory świadczące o prawidłowym funkcjonowaniu narządów w ciele kobiety. Nierozciągliwa wydzielina może być niekiedy lekko różowa, tudzież bardziej brązowa. Te odcienie zawierają w sobie większą lub mniejszą ilość krwi. Nie martw się, ponieważ to sygnał, że miesiączka pojawi się lada moment.

W sytuacji, gdy śluz jest zielony, albo ma dość nieprzyjemny zapach należy zacząć się martwić, ponieważ mogło dojść do jakiejś infekcji (bakteryjnej bądź grzybiczej), albo do zmiany chorobowej. Konieczna jest konsultacja z lekarzem, tak samo jak w przypadku odczuwalnego świądu bądź pieczenia.

Nie tylko barwa może nieco się od siebie różnić, ale także inne niewielkie detale. Mimo to wydzielina przed okresem zawsze jest mętna, czyli nieprzezroczysta. Mało tego charakteryzuje ją kwasowy odczyn, więc niszczy męskie plemniki.

Konsystencja może przypominać galaretkę, czyli będzie dość zbita, albo wręcz przeciwnie, stanie się kleista, choć w żadnym wypadku nieelastyczna. Śluzu jest dość niewiele, więc pojawia się sporadycznie, dlatego czasami nawet trudno go zauważyć.

Obfity śluz przed okresem – o czym może świadczyć?

Czasami tuż przed okresem pojawia się bardzo obfity śluz, któremu towarzyszy uczucie wilgoci. To niezbyt klasyczny objaw, który może oznaczać, że doszło do zapłodnienia. Na to niekiedy wskazuje również mleczna wydzielina w dużej ilości.

Choć należy pamiętać, że to indywidualna sprawa, dlatego u każdej kobiety oznaki ciąży są inne! Do tego może dość krwawienie w terminie planowanej miesiączki. Jednak będzie ono trwać krócej, poza tym barwa zmieni się w lekko różową bądź brązową.

Niebywale rzadko wystąpi odcień krwisto czerwony. Warto jednak się upewnić i wykonać test ciążowy, najlepiej zrobić to w dniu przypadającym na początek planowanego okresu.

  Przeziębienie nie chce ustąpić? Poznaj nasze metody!

Kolory śluzu – dlaczego warto go sprawdzać?

W czasie całego cyklu śluz kobiety się zmienia, nie zawsze ma taką samą postać w danym momencie. Dobrze jest obserwować konsystencję oraz barwę, dzięki temu możemy określić dni płodne, jak i niepłodne.

Ponadto pomoże nam to kontrolować poszczególne fazy miesiączki. Ewentualne zmiany, czy odstępstwa od normy będą dla nas sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego, na przykład doszło do infekcji dróg rodnych. Pokazuje to, między innymi:

  • Biały śluz przed okresem z grudkami niekiedy świadczy o grzybicy pochwy, nazywana jest ona potocznie drożdżycą pochwy. Oprócz zmiany konsystencji wydzieliny są też inne symptomy. Jakie? Odczuwamy silne swędzenie, a nawet podrażnienie miejsc intymnych.
  • Kolejnym rzadko spotykanym rodzajem jest szary śluz podczas okresu. To też znak, że doszło do infekcji, ale mniej groźnej. Tutaj również występuje uczucie swędzenia lub pieczenia.

Kilka dni po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia nie należy robić badania wydzieliny, ponieważ mogą pozostać resztki spermy, które zaburzą wynik. Biała barwa niekiedy świadczy właśnie o śladach po męskim nasieniu. Może być takiego śluzu mniej bądź więcej.