Ocet jabłkowy na włosy – jak działa i jak stosować? Przepisy i efekty

Ocet jabłkowy od lat jest obecny w naszych kuchniach. Słynie on głównie ze swoich odchudzających właściwości. A czy warto stosować ocet jabłkowy na włosy? Sprawdź!

Właściwości octu jabłkowego

Na sklepowych półkach znajdziemy ocet jabłkowy w butelkach o różnej pojemności. Za opakowanie zapłacimy około 10 złotych. To naturalny produkt stosowany nie tylko w kuchni, ale również w profilaktyce rozmaitych chorób. Ocet z jabłek zawiera:

  • aminokwasy
  • kwas – chlorogenowy, kawowy, kumarowy
  • pektyny
  • związki polifenolowe
  • potas
  • wapń
  • magnez
  • sód.

Dawniej ocet jabłkowy był używany głównie do leczenia problemów trawiennych i infekcji gardła oraz ucha. Polecany jest dla osób na diecie, ponieważ dobroczynnie działa na procesy redukcyjne, czyli przyspiesza metabolizm oraz spalanie tłuszczu.

Obecnie ma szerokie zastosowanie w kuchni, a także w kosmetyce. Skutecznie leczy trądzik, zapobiega starzeniu się skóry, poza tym doskonale wpływa na włosy. Co daje jego używanie na kosmyki? Widoczną poprawę kondycji włosków, do tego rosną one w szybszym tempie. Mało tego, ocet jabłkowy zwalcza łupież, nadaje miękkość oraz blask.

Ten produkt spożywczy jest odpowiedni do włosów – zniszczonych, podatnych na uszkodzenia, przetłuszczających się, czy nadmiernie wypadających. Rozjaśnione i bardzo słabe wymagają nakładania mniejszej ilości octu!

W jaki sposób stosować ocet jabłkowy na włosy?

Ocet jabłkowy będzie bazą wielu domowych kosmetyków, między innymi płukanek bądź wcierek. Dzięki nakładaniu go na włosy dobrze oczyścisz kosmyki, a także samą skórę głowy. Ponadto będziesz mieć ułatwione rozczesywanie oraz zapomnisz o puszeniu.

Pamiętaj jednak, aby dodawać ocet w takim stężeniu, jak jest w przepisie, to pozwoli uniknąć wysuszenia, a nawet wypalenia włosków! Stosuj tylko ten naturalny o prostym składzie.

  Makijaż niebieskich oczu - jak go zrobić? Odpowiednie cienie i kolory

Klasyczna płukanka z octu jabłkowego składa się z :

  • 2 łyżek octu jabłkowego
  • szklanki ciepłej wody

Wystarczy oba składniki ze sobą połączyć. W pierwszej kolejności umyj głowę szamponem, następnie zaaplikuj odżywkę, tudzież maskę. Na końcu na mokre włosy wylewasz płukankę octową bądź korzystasz z butelki z atomizerem i je w całości spryskujesz. Po minucie płuczesz letnią wodą. Ten wariant płukanki używaj 1-2 razy w tygodniu!

Domowa wcierka z octu jabłkowego powstanie, gdy połączysz:

  • 2 łyżki octu jabłkowego
  • 3/4 szklanki wody

Tu również wszystko mieszasz. Najlepiej gotowy płyn przelać do butelki z atomizerem lub aplikować na włosy za pomocą strzykawki bez igły. Dzięki temu precyzyjnie pokryjemy tym środkiem całe kosmyki. Chwilę pomasuj, a po upływie 25-30 minut spłucz letnią wodą.

Ocet możesz dodać także do klasycznego szamponu. Wystarczy 1-2 krople do jednej porcji, aby zyskać właściwości przeciwłupieżowe, a także oczyszczające. Stosujesz, jak normalny kosmetyk, czyli rozsmarowujesz na wilgotnych kosmykach i obficie spłukujesz wodą. 

Jedyną wadą tych kosmetyków jest intensywna mocno wyczuwalna woń octu. Na szczęście po kilkunastu minutach ustępuje i jest prawie niewyczuwalna. Pamiętaj, aby nie dodawać to tego spożywczego środka ani soku z aloesu, ani z cytryny.

Dlaczego? Stworzysz jeszcze mocniej zakwaszający związek, który aplikowany w nadmiernej ilości może uszkodzić włosy, albo zbyt mocno je wysuszyć. 

Zalety używania octu jabłkowego na włosy

Wiesz już, w jaki sposób stosować domowe preparaty stworzone z octu jabłkowego. Przy systematycznym ich używaniu po miesiącu zobaczysz zaskakującą poprawę wyglądu kosmyków. Będą one nie tylko lśniące i gładkie, ale również skutecznie oczyszczone z zanieczyszczeń i resztek kosmetyków. Co ważne ocet jabłkowy przywraca naturalne pH skóry. Zakwaszenie włosków powoduje, że zamykamy ich łuski, poprzez to widać subtelny połysk oraz wygładzenie.

Należy używać domowe wcierki i płukanki z dodatkiem octu jabłkowego 1-2 razy w tygodniu, nie więcej, aby nie wysuszyć zbyt mocno włosków. Przy zniszczonych lub rozjaśnianych zmniejsz porcję tego środka.