Maseczka z cynamonu – przepisy, właściwości i przeciwwskazania

Cynamon ma intensywny żółty kolor, do tego mocny korzenny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Ta przyprawa wyśmienicie pasuje do szarlotki, jak również do domowych kosmetyków.

Ma cudowne właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Jak zrobić maseczkę z cynamonu? Podpowiadamy!

Maseczka z cynamonu na trądzik

Egzotyczna przyprawa w postaci żółtego proszku świetnie oczyszcza skórę, a więc jest odpowiednia dla osób walczących z trądzikiem lub z łojotokiem, a nawet z widocznymi śladami po niedoskonałościach, ponieważ delikatnie rozjaśnia naskórek. Można stosować nie tylko na twarz, ale również na plecy, ramiona i klatkę piersiową. Domowa maska bazująca na cynamonie zmniejsza ilość zmian, głównie likwiduje pryszcze oraz ogranicza widoczność zaskórników, dlatego że posiada silne właściwości antybakteryjne. 

Domowa maska z cynamonem powstanie, gdy dodasz do siebie:

  • 3 łyżki płynnego miodu
  • 1 łyżkę sproszkowanego cynamonu
  • opcjonalnie dorzuć jeszcze 2 łyżki czarnuszki.

Składniki połącz na jednolitą masę. Gotową pastę możesz stosować na zwilżoną skórę, jako żel myjący lub pozostawić na 15-20 w postaci maski – równo rozsmarowujesz na całej twarzy lub jedynie w miejscu zmian trądzikowych. Zmywasz klasycznie letnią wodą. Stosuj ten zabieg 2-3 razy w tygodniu!

Mocno oczyszczająca maseczka z cynamonu ma w składzie:

  • 2 łyżeczki sproszkowanego cynamonu
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego bądź śmietany
  • 2 łyżki płatków owsianych
  • 1-2 krople olejku z pestek dyni.

Płatki mieszasz z jogurtem, dosypujesz cynamon oraz dodajesz olejek. Gęstą papkę aplikujesz na oczyszczoną twarz. Po 10-15 zmywasz ją za pomocą letniej wody.

Najprostsza wersja maski składa się tylko z:

  • 2 łyżeczek cynamonu
  • 2-3 łyżeczek wody mineralnej lub przegotowanej.

Po wymieszaniu powstanie gęsta papka. Nakładaj ją miejscowo, na przykład na strefę T lub punktowo na poszczególne niedoskonałości. Po 10-15 minutach zmyj letnią wodą.

Nawilżające maseczki do twarzy z dodatkiem cynamonu

Cynamon nie tylko rozjaśnia i pomaga eliminować niedoskonałości, ponieważ równie dobrze nawilża cerę. Jeśli chcesz sprawić, aby skóra była gładka oraz miękka zrób maskę na bazie:

  • 2 łyżeczek sproszkowanego cynamonu
  • 2 łyżeczek gałki muszkatołowej
  • 1 łyżki gęstego miodu.
  Historia makijażu na przestrzeni wieków. Fakty i ciekawostki

Wszystkie elementy razem mieszasz, najpierw przyprawy, potem miód. Aplikujesz cienką warstwę na całą twarz. Po upływie 15-25 minut dokładnie zmywasz letnią wodą.

Inny wariant maski nawilżającej zawiera:

  • 2 łyżeczki cynamonu
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego lub śmietany.

Tutaj też należy wszystko ze sobą połączyć i nałożyć na czystą skórę na 10-15 minut. Usuwasz maskę za pomocą letniej wody.

Ostatnia propozycja to miks:

  • 1 łyżeczki sproszkowanego cynamonu
  • 1 łyżki płynnego miodu
  • kilku kropel olejku z awokado lub 1/4 świeżego owocu.

Rozgniatasz awokado i umieszczasz z resztą produktów w misce, ewentualnie zastępujesz owoc olejkiem. Maseczkę rozsmarowujesz równo, na przykład za pomocą pędzelka. Po 10-15 zdejmujesz nadmiar chusteczką, a resztki spłukujesz wodą. 

Przepisy na domowe maseczki z dodatkiem cynamonu

Do robienia domowej maseczki z cynamonu wykorzystaj sproszkowany cynamon. Znajdziesz go bez problemu w każdym większym, jak i mniejszym sklepie. Torebka kosztuje kilka złotych, a wystarcza na przygotowanie kilkunastu porcji domowych kosmetyków.

Maseczka z cynamonu na trądzik

Najprostsza maska na trądzik przy użyciu cynamonu wygląda tak:

  • 2-3 łyżki przegotowanej wody bądź mineralnej
  • 1 łyżka cynamonu

Mieszasz, nakładasz na twarz i zmywasz po 10-15 minutach. Trądzik będzie mniej widoczny, a cera subtelnie rozjaśniona.

Z kolei druga opcja maseczki z cynamonu na trądzik to wersja z owocami, a potrzebujesz do niej:

  • 1 miękki banan
  • 1 łyżeczkę cynamonu
  • 2 łyżeczki kwaśnej śmietany
  • kilka kropki soku z cytryny

Banana rozgnieć widelcem lub wrzuć do blendera jednak miksuj krótko! Dopiero później dodaj pozostałe składniki. Gęstą papkę nałóż na twarz, albo jedynie na pojedyncze niedoskonałości. Zmyj po 20 minutach ciepłą wodą.

Maseczka z miodu i cynamonu

Na wypryski nakładaj specjalną mieszankę z:

  • 1 łyżki miodu naturalnego
  • 1 łyżki cynamonu

Gotową maseczkę z miodu cynamonu aplikuj bezpośrednio na poszczególne niedoskonałości, albo w strefie T, czyli tylko na czole, nosie i brodzie. Po 2-5 minutach zmyj maskę za pomocą ciepłej wody. Wykonuj ten zabieg maksymalnie 2-3 razy w tygodniu!

Maseczka z kurkumy i cynamonu

Maseczka z kurkumy i cynamonu powstanie, gdy połączysz ze sobą:

  • 1 łyżeczkę cynamonu
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego lub kefiru
  • 0,5 łyżeczki kurkumy

Opcjonalnie można dodać do tego miód, sok z cytrynu, a nawet kurkumę.

Całość wymieszaj dokładnie na jednolitą masę i zaaplikuj na całą twarz. Po 10-15 minutach zmyj letnią wodą. Wygląd skóry znacznie się polepszy!

  Domowe sposoby na zniszczone paznokcie

Maseczka cynamonowa bez względu na skład skutecznie usuwa zanieczyszczenia, dzięki temu pomaga zlikwidować zaskórniki i zmniejszyć pory. Trądzik, a także podrażnienia znikają stopniowo. Gwarantujemy, że z każdym użyciem jest ich mniej!

Niestety to nie jest dobra propozycja dla osób z wrażliwą skórą, dla alergików oraz do cery naczynkowej. Dlaczego? Ponieważ cynamon może podrażnić delikatny naskórek.

Przeciwwskazania do aplikacji domowych masek z cynamonu

Osoby z bardzo wrażliwą skórą, jak i alergicy koniecznie muszą wykonać próbę uczuleniową w mało widocznym miejscu, ponieważ cynamon może silnie uczulać. To pozwoli wyeliminować ewentualne niepożądane działanie. 

Co ważne, po nałożeniu maski może być odczuwalne szczypanie lub mrowienie, to właśnie ten czynnik zniechęca mnóstwo pań do aplikacji tej przyprawy na skórę. Z czasem cera się do tego przyzwyczai i zjawisko będzie mniej dokuczliwe. Można także zmniejszyć czas trzymania na twarzy kosmetyku. Delikatne zaczerwienienie jest normalną reakcją organizmu!

Żółta barwa cynamonu może pozostawiać na skórze delikatne przebarwienia. Usuniesz je sokiem z cytryny lub olejkiem kokosowym. Dobrze jest wykonywać zabieg wieczorem, aby mieć czas na pozbycie się ewentualnych widocznych resztek przyprawy z twarzy.

O czym warto pamiętać przy wykonywaniu maseczki z cynamonu?

Cynamon ma dość mocny kolor, więc może pozostawiać delikatne odbarwienia na skórze. Poradzimy sobie z nimi w prosty sposób. Jak? Wystarczy przetrzeć twarz olejkiem kokosowym lub oliwą z oliwek. Pomocny okaże się też sok z cytryny. Nanieś kilka kropki na wacik, a następnie przemyj skórę.

Po zmyciu maseczki cynamonowej może się utrzymywać zaczerwienienie. Na szczęście minie ono dość szybko, bo po około 30 minutach, do godziny. Najlepiej zatem wykonywać zabiegi wieczorem. Dochodzi do tego też efekt szczypania. To normalna reakcja! Gdy cynamon mocno „gryzie” spróbuj zmniejszyć jego ilość w maseczce do 1/2 lub 1/3 łyżeczki.

Jeśli to nie pomogło zrezygnuj ze stosowania tego domowego środka na twarz. Warto wcześniej wykonać test uczuleniowy w mało widocznym miejscu. Odczekaj 24 godziny, wtedy wynik będzie prawidłowy.