Kozieradka na włosy – jak ją stosować? Właściwości i efekty

Kozieradka to dość popularna roślina, która ma szerokie zastosowanie, od kuchni, po medycynę i kosmetologię. Zbawiennie działa między innymi na włosy. Chcesz sprawdzić, a nie wiesz jak ją stosować na kosmyki? Podpowiadamy!

Działanie kozieradki na włosy – jakie ma właściwości?

Kozieradka to popularna zielona roślina, która przypomina swoim kształtem nieco koniczynę, dlatego nazywana jest potocznie koniczyną grecką. Jej owoc natomiast wygląda, jak długi strąk. Wyróżnia ją z pewnością korzenny zapach, który jest nieco mdły.

Zbiory tego zioła odbywają się dopiero, gdy kozieradka dojrzeje. Ściętą suszy się i młóci, poprzez to otrzymuje się nasiona, które są najcenniejszym elementem. To surowiec lecznicy zawierający, między innymi:

  • witaminy, głównie A, E i C
  • sole mineralne, takie jak krzem, magnez, selen, a także potas
  • lecytynę
  • flawonoidy
  • tłuszcze
  • białka. 

Dzięki tym składnikom kozieradka dobroczynnie działa na włosy. Po pierwsze, zapobiega ich wypadaniu. Po drugie, zmniejsza ilość wytwarzanego sebum. Po trzecie, kosmyki stopniowo gęstnieją. Po czwarte, zapominamy o łupieżu oraz nieprzyjemnym świądzie. Po piąte, odczuwamy nawilżenie. Po szóste, zyskujemy znaczącą poprawę wyglądu włosów.

Jak stosować kozieradkę na włosy?

Z kozieradki robi się, tak zwane wcierki do włosów. To prosty zabieg, jednak przy systematycznym stosowaniu przynosi w dość krótkim czasie upragnione efekty. Już po miesiącu codziennego nakładania odczujesz widoczną poprawę, w sytuacji aplikacji tylko 2-3 razy w tygodniu na rezultaty poczekasz dłużej. Trzeba pamiętać, że to nie jest dobre rozwiązanie dla osób z łysieniem androgenowym. To główne przeciwwskazanie!

Domową wcierkę z kozieradki zrobisz dość łatwo i zajmie to jedynie kilka chwil. Do przygotowania tego kosmetyku potrzebujesz dwa składniki:

  • 1 łyżeczkę nasion kozieradki – możesz użyć całe, jak i mielone
  • 3/4 szklanki wrzątku
  Jak malować paznokcie? 10 prostych kroków

Nasionka zalewasz wrzącą wodą i zostawiasz na kilka minut aż się zaparzą. Później wystarczy przecedzić napar przez gazę, w ten sposób powstanie czysta ciecz. Gotowy produkt można przechowywać zamknięty, na przykład w butelce przez około tydzień w lodówce! To pozwala przygotować porcję na więcej zastosowań.

Drugi wariant domowego preparatu na bazie kozieradki ma inny przepis oraz proces przygotowywania. Do naczynia wlewasz 150 mililitrów płynu i dodajesz 3 łyżki nasion tego zioła. Całość przez kilka minut gotujesz na wolnym ogniu. Zostawiasz do przestygnięcia, a następnie przelewasz do butelki.

Zabieg z użyciem kozieradki wygląda następująco bez względu na typ przygotowania wywaru wcierki:

  • Należy ją zaaplikować na głowę oraz na włosy. Dobrze to zrobić za pomocą plastikowej strzykawki bez igły bądź butelki z atomizerem. W ten sposób precyzyjnie nałożymy domowy kosmetyk.
  • Kolejny krok polega na dokładnym wcieraniu naparu w skórę oraz w kosmyki. Delikatnie wmasuj okrężnymi ruchami!
  • Pozostał takie włosy na około 1-3 godziny, a nawet na całą noc, aby substancja mogła działać.
  • Polecamy nałożyć na głowę folię oraz ręcznik, tudzież turban. Dlaczego? Ciepło pozwoli cennym substancjom wniknąć głębiej aż do cebulek!
  • Na sam koniec zmywasz kozieradkę letnią wodą, a dopiero potem używasz szamponu. 

Efekty stosowania wcierki z kozieradki

Największym plusem używania wcierki na bazie kozieradki jest ograniczenie wypadania włosów. Już po tygodniu będzie ich mniej! Niekiedy ten typ kuracji nie przyniesie rezultatów. Jeśli wciąż zauważasz nadmierną ilość kosmyków na szczotce dobrze jest zrobić podstawowe badania z krwi, bo być może to objaw problemów z tarczycą, czy z cukrzycą. 

Kolejnym atutem tego domowego kosmetyku jest to, że kozieradka łagodzi podrażnienia głowy, ponadto zmniejsza łupież oraz zagęszcza kosmyki. Według niektórych wpływa także na ich szybszy porost. Doskonale radzi sobie z przetłuszczaniem, ponieważ kozieradka redukuje produkcje sebum. Korzyści jest cała masa, więc warto wypróbować stosować ten rodzaj wcierki.