czosnek

Czosnek a zdrowie, czyli dlaczego warto go używać?

Czosnek to roślina pochodząca z Azji od wieków stosowana nie tylko w kuchni, ale także w medycynie naturalnej – przede wszystkim ze względu na działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. O jego właściwościach prozdrowotnych można pisać bardzo wiele. Uprawiali go Rzymianie, Grecy, Egipcjanie i Hebrajczycy. Sprawdź, dlaczego warto włączyć go do codziennej diety!

Co zawiera czosnek?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że czosnek jest zdrowy. To jedno z najpopularniejszych warzyw stosowane na całym świecie: od Europy po Azję, Amerykę Południową czy Australię. Czosnek nie bez powodu nazywany jest naturalnym antybiotykiem.

Zawiera wiele niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych takich jak wapń, selen, cynk, fosfor oraz witaminy z grupy B, witaminę C. Jest także źródłem alliiny, związku chemicznego zawierającego siarkę, który odpowiada za charakterystyczny smak i zapach czosnku.

Czosnek – właściwości prozdrowotne

  • Na przeziębienie, infekcje wirusowe i bakteryjne

Właściwości prozdrowotne czosnku doskonale znały nasze babcie i prababcie, przygotowując z niego (może nie smaczny, ale skuteczny!) syrop. Czosnek można spożywać na surowo (np. rozgnieść za pomocą wyciskarki i rozsmarować na kromce chleba) lub po obróbce cieplnej.

  • Na trawienie

Czosnek przyspiesza pracę jelit, zapobiegając wzdęciom. Z tego względu jest świetnym dodatkiem m.in. do smażonych potraw. Polecany jest osobom, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy.

  • Na obniżenie „złego” cholesterolu

Czosnek jest także jednym ze składników polecanym w diecie antycholesterolowej. Jest w stanie obniżyć poziom LDL (lipoprotein niskiej gęstości), który w nadmiarze może powodować rozwój miażdżycy.

  • Na obniżenie ciśnienia krwi

Regularne jedzenie czosnku może obniżyć ciśnienie krwi i zminimalizować ryzyko groźnych chorób serca.

  Zapalenie warg sromowych - jakie są objawy, przyczyny i leczenie?

Czy czosnek można spożywać codziennie?

Choć wiele można mówić o właściwościach zdrowotnych czosnku, należy pamiętać o tym, że spożywany w nadmiarze (więcej niż jedna główka dziennie) może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zwłaszcza u osób zmagających się z chorobą refluksowo-przełykową i nawracającymi zgagami.

Jak wykorzystać czosnek w kuchni?

Czosnek wspaniale pasuje do różnego rodzaju mięs m.in. wieprzowiny, wołowiny, drobiu, baraniny i cielęciny. Jest świetnym dodatkiem do zup (np. żurku czy zupy pomidorowej), sałatek (np. mizerii) i past (np. twarogowych i jajecznych). To warzywo, które warto mieć w swojej kuchni!

Preparaty z czosnkiem – czy warto je stosować?

Charakterystyczny zapach czosnku może być dla niektórych trudny do zniesienia. Nie warto jednak rezygnować z jego prozdrowotnych właściwości! Na rynku dostępne są preparaty zawierające czosnek w postaci kapsułek i tabletek. Wybrane produkty mogą zawierać dodatkowo witaminę D lub imbir.

Przed zastosowaniem preparatów zawierających czosnek, tak jak w przypadku każdego leku lub suplementu diety, należy zapoznać się z załączoną ulotką i nie przekraczać zalecanej porcji codziennego spożycia.