dusza kobiety

Czy i kiedy dusza przychodzi się pożegnać?

Kiedy umiera ktoś nam bliski kończy się czas, który mieliśmy na kontakty z tą osobą. Z biologicznego punktu widzenia następuje wówczas zakończenie wszystkich funkcji życiowych – serce przestaje bić, mózg pracować. Nie ma żadnej możliwości, by osoba taka mogła nam cokolwiek powiedzieć czy choćby zamanifestować swoją obecność. Nieco inaczej wygląda to w przypadku duchowego postrzegania śmierci. Osoby wierzące, niezależnie od wyznawanej religii, uważają, że człowiek to nie tylko materialne, śmiertelne ciało ale również dusza. Po śmierci oddziela się ona od ciała. Co jednak dzieje się z nią dalej? Czy istnieje możliwość, że dusza nie udaje się w zaświaty lecz pozostaje między nami? Sprawdźmy co wiadomo na ten temat.

Dusza po śmierci – co się z nią dzieje?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, szczególnie w obliczu utraty osoby, która była nam bliska. Istnieje na ten temat wiele teorii, które zależą od tego, jaką religię wyznajemy. Część osób wierzy, że po śmierci dusza trafia przed oblicze Boga i w zależności od tego, jaki żywot prowadzi dana osoba zostaje skierowana do piekła, czyśćca lub trafia do nieba. Inni wierzą w wędrówkę dusz, które po śmierci człowieka trafiają z powrotem na ziemię w innym wcieleniu. Pozwala jej to zdobywać nowe doświadczenia i wzrastać duchowo. Niezależnie od wierzeń jednak uznaje się, że dusza po śmierci wyrusza w podróż przez nieznane obszary duchowego wszechświata. Jest to niczym przejście przez magiczną bramę, która prowadzi nas w nowe wymiary istnienia. W tym miejscu warto jednak przypomnieć, że teorie dotyczące zarówno istnienia duszy, jak i jej wędrówki po śmierci oparte są tylko na duchowości i wierzeniach. Wciąż nie istnieją żadne naukowe dowody, które mogłyby nam potwierdzić jak wygląda to w istocie.

  ESFJ (osobowość typu Doradca) - cechy, zalety, wady, znani Doradcy

Czy dusza zmarłego przychodzi się pożegnać? Oto oznaki, że wróciła

Wiele osób wierzy, że dusza zmarłej osoby chce pożegnać się z bliskimi sobie osobami. Zdarza się to szczególnie w sytuacji, gdy odejście było nagłe i niespodziewane, ale również wtedy, gdy zmarła osoba pozostawiła za sobą niedokończone sprawy i nierozwiązane problemy. Może ona wówczas nie chcieć odejść bez pożegnania. Sytuacje kiedy dusza przychodzi do domu i chce nawiązać kontakt z bliskimi sobie osobami według relacji osób, które tego doświadczyły są dość częste. Mogą jednak przybierać różną postać. Po czym więc poznać, że dusza nie odeszła lub też wróciła by nawiązać z nami kontakt? Oto najczęstsze sytuacje, z jakimi możemy się spotkać:

  • Kontakt we śnie: Jednym z najczęstszych sposobów, w jaki dusza zmarłego może się pojawić, są sny i wizje. Bliscy mogą doświadczać snów, w których widzą zmarłego, komunikującego się z nimi lub dającego znaki swojej obecności. Te sny często są bardzo intensywne i wyjątkowe, pozostawiając uczucie, że nie było to tylko marzenie senne.
  • Przypadkowe zdarzenia: Czasem po śmierci bliskiego możemy doświadczyć dziwnych i przypadkowych zdarzeń, które wydają się być nieprawdopodobne. Przesuwające się przedmioty, dźwięki świadczące na czyjąś obecność czy rzeczy pojawiające się w innych miejscach, niż to zapamiętaliśmy mogą świadczyć o próbie kontaktu duszy ze swoimi bliskimi.
  • Intuicyjne uczucie obecności: Niektórzy ludzie po prostu czują obecność duszy zmarłego w swoim otoczeniu. To dziwne i silne uczucie, które towarzyszy im w konkretnych momentach i miejscach, które przypominają o bliskim zmarłym.
  • Symboliczne znaki: Część osób po utracie bliskiej osoby zaczyna zauważać w swoim otoczeniu znaki i symbole, które mogą być odbierane jako próba kontaktu. Mowa tu np. o lustrzanych liczbach, czyli sekwencjach takich samych liczb, które pojawiają się często w zasięgu naszego wzroku np. w postaci godziny na zegarze ale również na tablicach rejestracyjnych i innych miejscach, w których zapisuje się liczby.
  • Zjawa kryzysowa: Uznawana jest za wyraźną próbę kontaktu duszy z bliskimi. Możemy dostrzegać zarys postaci lub jej poświatę w różnych momentach dnia.
  Nie lubię dzieci - dlaczego możesz odczuwać do nich wstręt?

dusza czlowieka

Czy dusza zmarłego wraca do swojego domu?

Jeśli dusza jest spokojna, pojednana z wszystkimi bliskimi sobie osobami zazwyczaj nie ma powodu wracać do swojego domu i niepokoić innych. Rozpoczyna wówczas swoją dalszą wędrówkę w celu duchowego rozwoju. Zdarza się jednak, że dzieje się inaczej. Kiedy dusza wraca do swojego domu? Przede wszystkim w sytuacji, gdy zmaga się z nierozwiązanym problemem i niezałatwionymi sprawami. Nie dają jej one spokoju co sprawia, że nie może odejść. Czasem zdarza się również tak, że dusza zmarłego wraca do domu, ponieważ nie zdążyła pożegnać się z osobami, które były bliskie zmarłemu. Bywa również, że wraca do domu i manifestuje swoją obecność chcąc nieść pocieszenie swoim bliskim. Kluczowe znaczenie dla odzyskania spokoju ma wówczas pożegnanie ze zmarłym, modlitwa oraz wybaczenie ewentualnych urazów czy konfliktów. Zdarza się, że konieczne będzie wsparcie duchownego, który pomoże duszy odnaleźć właściwą drogę i zaznać spokoju.  Są to jednak indywidualne sytuacje, które mogą się różnić w zależności od tego w co wierzymy oraz poziomu naszej duchowości.