kobieta w ciazy

2 trymestr – wszystko, co musisz wiedzieć

Drugi trymestr ciąży to okres,  w którym mdłości odchodzą w niepamięć, a pojawia się snucie planów na przyszłość. tworzenie listy wyprawkowej, wybieranie imienia oraz najważniejsze badania. Kiedy się zaczyna i ile trwa? I co musisz o nim wiedzieć?

Drugi trymestr ciąży – ile trwa?

Drugi trymestr ciąży rozpoczyna się w 14. tygodniu ciąży i trwa do 27 tygodnia, a więc przypada na 4, 5 oraz 6 miesiąc ciąży. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że jest to najlepszy czas dla przyszłej mamy. Wraz z wkroczeniem w 2. trymestr mijają uciążliwe dolegliwości, takie jak senność, mdłości, nudności i wiele innych. Polepsza się samopoczucie, kobieta ma więcej energii. Ponadto, w tym okresie zmniejsza się również ryzyko poronienia, a przyszła mama śpi zdecydowanie spokojniej.

Dzieje się tak, ponieważ hormony pozytywnie wpływają na samopoczucie, a także i na wygląd. Istotną zmianą w tym okresie jest widoczny brzuszek. Oczywiście to kwestia indywidualna, ale przyszła mama może mieć problem z wciśnięciem się w ulubione spodnie.

Z mniej przyjemnych zmian jest odczuwanie pierwszych, delikatnych skurczy macicy. Nie są one bolesne, ale dla kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy, mogą być dziwnym uczuciem. Mogą dojść także bóle głowy, zawroty głowy, niestrawność, wzdęcia oraz zgaga.

Przyszła mama może również zauważyć zadyszkę, spowodowaną hormonami ciążowymi. W efekcie zwykła wyprawa do sklepu może okazać się dość wyczerpującym wysiłkiem fizycznym. Natomiast w 20 tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy ciąży, które przypominają objawy niestrawności i bulgotania w jelitach. Natomiast u wieloródek są one odczuwalne nawet w 18 tygodniu.

Badania w drugim trymestrze ciąży

Drugi trymestr ciąży to nie tylko zwykłe wizyty u ginekologa, ale również inne badania. Około 16 tygodnia ciąży lekarz może rozpoznać już ze stuprocentową pewnością płeć dziecka. Oczywiście wtedy, gdy dziecko odpowiednio się ułoży.

  Senność i zmęczenie w ciąży

Dlatego warto zarezerwować sobie wizytę w tym terminie. Między 18. a 22. tygodniem ciąży wykonuje się badania połówkowe, które mają na celu wykrycie ewentualnych wad rozwojowych płodu. Na takie badanie należy udać się do specjalisty. Między 24. a 28. musisz trzeba wykonać test obciążenia glukozą.

Badanie polega na dwukrotnym oznaczeniu stężenia glukozy w celu wykrycia cukrzycy ciążowej. Należy również wykonać badanie moczu, USG, przeciwciała anty-Rh u kobiet z Rh(–), a także badanie w kierunku toksoplazmowy, jeżeli wynik w I trymestrze był ujemny.

Drugi trymestr ciąży a dziecko

W drugim trymestrze ciąży dziecko cały czas jest zależne od łożyska, które dostarcza mu tlen oraz pokarm. Pracują wszystkie narządy, rozwija się układ nerwowy, mózg, a także kształci zmysł słuch, smaku oraz dotyku. Co ciekawe, w tym okresie  pojawiają się linie na dłoniach, a na palcach maluszka linie papilarne. Natomiast w 6 miesiącu maleństwo otwiera oczy i kształtuje się odruch ssania, który będzie niezwykle istotny po narodzinach. Pod koniec drugiego trymestru dziecko waga dziecka może wynosić nawet 900 g.