kobieta w ciazy

2 trymestr – wszystko, co musisz wiedzieć

Drugi trymestr ciąży to okres,  w którym mdłości odchodzą w niepamięć, a pojawia się snucie planów na przyszłość. tworzenie listy wyprawkowej, wybieranie imienia oraz najważniejsze badania. Kiedy się zaczyna i ile trwa? I co musisz o nim wiedzieć?

Drugi trymestr ciąży – ile trwa?

Drugi trymestr ciąży rozpoczyna się w 14. tygodniu ciąży i trwa do 27 tygodnia, a więc przypada na 4, 5 oraz 6 miesiąc ciąży. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że jest to najlepszy czas dla przyszłej mamy. Wraz z wkroczeniem w 2. trymestr mijają uciążliwe dolegliwości, takie jak senność, mdłości, nudności i wiele innych. Polepsza się samopoczucie, kobieta ma więcej energii. Ponadto, w tym okresie zmniejsza się również ryzyko poronienia, a przyszła mama śpi zdecydowanie spokojniej.

Dzieje się tak, ponieważ hormony pozytywnie wpływają na samopoczucie, a także i na wygląd. Istotną zmianą w tym okresie jest widoczny brzuszek. Oczywiście to kwestia indywidualna, ale przyszła mama może mieć problem z wciśnięciem się w ulubione spodnie.

Z mniej przyjemnych zmian jest odczuwanie pierwszych, delikatnych skurczy macicy. Nie są one bolesne, ale dla kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy, mogą być dziwnym uczuciem. Mogą dojść także bóle głowy, zawroty głowy, niestrawność, wzdęcia oraz zgaga.

Przyszła mama może również zauważyć zadyszkę, spowodowaną hormonami ciążowymi. W efekcie zwykła wyprawa do sklepu może okazać się dość wyczerpującym wysiłkiem fizycznym. Natomiast w 20 tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy ciąży, które przypominają objawy niestrawności i bulgotania w jelitach. Natomiast u wieloródek są one odczuwalne nawet w 18 tygodniu.

Badania w drugim trymestrze ciąży

Drugi trymestr ciąży to nie tylko zwykłe wizyty u ginekologa, ale również inne badania. Około 16 tygodnia ciąży lekarz może rozpoznać już ze stuprocentową pewnością płeć dziecka. Oczywiście wtedy, gdy dziecko odpowiednio się ułoży.

  Dlaczego niemowlę nie chce spać?

Dlatego warto zarezerwować sobie wizytę w tym terminie. Między 18. a 22. tygodniem ciąży wykonuje się badania połówkowe, które mają na celu wykrycie ewentualnych wad rozwojowych płodu. Na takie badanie należy udać się do specjalisty. Między 24. a 28. musisz trzeba wykonać test obciążenia glukozą.

Badanie polega na dwukrotnym oznaczeniu stężenia glukozy w celu wykrycia cukrzycy ciążowej. Należy również wykonać badanie moczu, USG, przeciwciała anty-Rh u kobiet z Rh(–), a także badanie w kierunku toksoplazmowy, jeżeli wynik w I trymestrze był ujemny.

Drugi trymestr ciąży a dziecko

W drugim trymestrze ciąży dziecko cały czas jest zależne od łożyska, które dostarcza mu tlen oraz pokarm. Pracują wszystkie narządy, rozwija się układ nerwowy, mózg, a także kształci zmysł słuch, smaku oraz dotyku. Co ciekawe, w tym okresie  pojawiają się linie na dłoniach, a na palcach maluszka linie papilarne. Natomiast w 6 miesiącu maleństwo otwiera oczy i kształtuje się odruch ssania, który będzie niezwykle istotny po narodzinach. Pod koniec drugiego trymestru dziecko waga dziecka może wynosić nawet 900 g.