Spis treści
Ciąża wiąże się z wieloma zmianami w organizmie kobiety. Za większość obciążeń lub schorzeń odpowiadają hormony oraz dodatkowe kilogramy. Dlaczego w trakcie ciąży występują bóle krzyżowe? Czemu zdarzają się one również przed porodem? Sprawdź!
Bóle krzyżowe w ciąży – dlaczego występują?
Mnóstwo pań w trakcie ciąży skarży się na bóle kręgosłupa. Ta dolegliwość pojawia się u kobiet w każdym trymestrze, zależy to od wielu czynników. Dzieje się tak głównie przez wzrost masy, a także hormony. Kręgosłup jest przeciążony, tak samo jak stawy. Wystający brzuszek ciąży, ponadto piersi są znacznie większe. Ciało kobiety zmienia się w dość krótkim czasie, niekiedy organizm po prostu nie nadąża.
W trakcie ciąży mogą o sobie dać znać wcześniejsze urazy, ponadto nieleczone wady postawy. Napięcie mięśni kręgosłupa bywa bardzo bolesne, zdarza się że to znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Najczęściej to właśnie ból lędźwiowy jest najbardziej kłopotliwy. Zwłaszcza, gdy kobieta miewała już takie dolegliwości wcześniej, czyli przed ciążą. Niestety, w trakcie objawy się nasilą. Ten typ bólu może promieniować aż do kończyn. Zwiększa się jego natężenie również w trakcie podnoszenia, czy też przebywania długo w jednej pozycji.
Kolejnym mocno odczuwalnym bólem jest ten umiejscowiony w dolnym odcinku w okolicy miednicy. Dotyczy niższego fragmentu pleców, jak i samych pośladków. Do tego czuć ból po obu stronach kręgosłupa. Tutaj też ten rodzaj niekiedy promieniuje aż do nóg. Na szczęścia ta przypadłość szybko ustępuje po dłuższym odpoczynku.
Nasilony ból krzyżowy przed porodem
Ostatni trymestr ciąży to prawdziwe wyzwanie dla kobiety. Masa dziecka jest spora, do tego maluch powoli układa się do wyjścia na świat. Poprzez to brzuch spada niżej i mocno ciąży, ciągnie do przodu. Zdarza się, że główka dziecka uciska na nerw kulszowy. Niekiedy mocno dokuczają również stawy. Kręgosłup musi sobie z tym wszystkim poradzić.
Słaba kondycja fizyczna, brak ruchu, stare urazy oraz szybki wzrost wagi – te wszystkie czynniki zwiększają ryzyko, że będą nam dokuczać w trakcie ciąży bóle krzyżowe.
Końcówka ciąży jest bardzo widoczna, ponieważ brzuszek jest pokaźnych rozmiarów. Panie mają obrzmiałe kończyny, silne bóle kręgosłupa, jak i problemy z poruszaniem się. Nawet zmiana pozycji może wywoływać silniejsze dolegliwości, tak jak podnoszenie przedmiotów, czy schylanie się, aby na przykład zawiązać sznurówki.
W sytuacji, gdy ból jest naprawdę uporczywy lub prowadzi do omdleń bądź długotrwałego drętwienia koniecznie udaj się natychmiast do lekarza. To groźne symptomy, zarówno dla zdrowia matki, jak i dla dziecka. Może dość nawet do poronienia!
Jak uśmierzyć ból pleców w trakcie ciąży i po porodzie?
Bóle krzyżowe pozwoli złagodzić odpoczynek oraz drzemka. Oczywiście jeśli pozycja leżąca nie zwiększa jeszcze bardziej objawów. Odpowiednia postawa również zniweluje boleści. Należy przede wszystkim unikać gwałtownych ruchów i ciągłego zmieniania położenia ciała.
Nic nie powinno krępować ruchów ani tym bardziej uciskać. Luźne ubrania nieco pomogą. Jeśli chodzi o obuwie, należy na chwilę zapomnieć o wysokich obcasach oraz innych typach podwyższenia. Dlaczego? Takie buty zmieniają ułożenie kręgosłupa, jak i ciężaru ciężkości. Płaskie modele, albo na niewielkim słupku będą lepszym rozwiązaniem, ponadto pomogą zachować większą stabilność.
Bóle krzyżowe zmniejszy kąpiel w letniej wodzie lub pływanie w basenie. Można udać się na masaż, ale tylko do profesjonalnego salonu, gdzie wykona ten zabieg fachowo wykwalifikowany pracownik. W innym wypadku może to przynieść więcej szkody niż pożytku!
Czasami, gdy bóle są bardzo uporczywe lekarz zaleca zakup specjalnego pasa dla ciężarnych. Dzięki niemu ustabilizujemy kręgosłup oraz zredukujemy ciężar. Ten dodatek jest wygodny, potrafi przynieść ulgę. Przyjmowanie środków farmakologicznych, nie tylko tabletek, ale także maści oraz plastrów trzeba koniecznie skonsultować z ginekologiem.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.