kobieta w cieniowanych wlosach

Cieniowane włosy – komu pasują i jak je odpowiednio stylizować?

Cieniowanie włosów to już klasyka, która jest chętnie wybierana przez kobiety w każdym wieku. Ta metoda daje ciekawy efekt, poza tym stopniowanie pozwala nam tworzyć mimo wszystko różne fryzury. Komu pasuje cieniowanie? Jak stylizować takie kosmyki? W naszym artykule znajdziesz wszystkie wskazówki dotyczące cieniowania włosów!

Cieniowane włosy – dla kogo będą odpowiednie?

Od kilku już sezonów cieniowanie włosów cieszy się naprawdę sporą popularnością. Ta technika fryzjerska polega na nietypowym ścinaniu kosmyków, ponieważ skraca się włosy warstwami. Istnieje w tym wypadku sporo odmiennych metod, które dobiera się do rodzaju włosów, a także do ich grubości, poza tym do kształtu twarzy. Niekoniecznie musisz cieniować całe kosmyki, bowiem można tylko i wyłącznie grzywkę, albo same końcówki.

Wycieniowane włosy wyglądają pięknie, poza tym mają jeszcze inne zalety, między innymi:

 • fryzura będzie prezentować się lekko
 • zyskasz uniesienie u nasady.

Można cieniować zarówno krótkie, jak i długie włosy nie ma tu sztywnych zasad. Jednak ważny jest rodzaj włosów, a także efekt, jaki poprzez to chcemy osiągnąć. Przy cienkich zauważysz większą objętość, a przy kręconych podkreślenie loków, do tego mniej się włosy plączą. Krótkie fryzury automatycznie stają się bujniejsze. Na wycieniowanie decydują się ponadto panie, które:

 • mają gęste oraz grube włosy i chcą dodać fryzurze lekkości
 • mają bardzo cienkie kosmyki i pragną zyskać objętość
 • chcą optycznie wyszczuplić rysy twarzy
 • chcą zamaskować szerokie czoło.

Cieniować włosy u fryzjera czy w domu?

Co ciekawe kiedyś do cieniowania wykorzystywano tylko i wyłącznie, tak zwane nożyczki degażówki z ząbkami. Jednak one osłabiają kosmyki i niszczą końcówki. Obecnie stosuje się klasyczne, ostre modele, poza tym brzytwę, czy maszynkę. Technik oraz sprzętu jest wiele!

W zależności od techniki osiągamy inne cele, na przykład:

 • cieniowanie piórkowe sprawia, że włosy są wygładzone i znajdują się bliżej skóry
 • cieniowanie „na tępo” dodaje objętości i unosi kosmyki u nasady
 • degażowanie włosów nadaje fryzurze łagodniejsze wykończenie, zazwyczaj ta technika jest na koniec, jako ostatni szlif grzywki, czy końcówek
 • ząbkowanie, a więc skośne wycinanie końcówek polega na wycinaniu drobnych trójkątów na końcach
 • pikowanie końcówek również skupia się na zakończeniu kosmyków, dzięki temu mamy mniejszą objętość, a fryzura wygląda bardzo lekko
 • efilowanie jest stonowane przy długich włosach (pod spodem będą one krótkie), ma na celu zmniejszenie objętości, ale za to unosi kosmyki.
  Makijaż dzienny - jak go wykonać? Instrukcja krok po kroku

W salonie fryzjerskim mamy profesjonalny sprzęt, a także obsługę. W renomowanym miejscu zyskujemy pewność, że usługa będzie wykonana dobrze. Jeśli chcesz pierwszy raz wycieniować włosy to idealne rozwiązanie.

Cieniowanie włosów w domu jest możliwe, ale trudno samodzielnie osiągnąć taki efekt, jak w salonie. Jeśli za mocno wytniesz poszczególne pasma to pojawią się widoczne „dziury”. Warto wobec tego zachować sporo zapasu, aby udało się ukryć niedociągnięcia jeśli się pojawią. W domowych warunkach lepiej sobie poradzić z długimi niż z krótkimi kosmykami.

Mimo wszystko trzeba uważać! Wykorzystaj pewien trik, który pozwoli uzyskać lepsze cięcie. Poniżej znajdziesz przydatną instrukcję krok po kroku, jak wykonać samodzielnie cieniowanie włosów:

 • dobrze rozczesz włosy, na przykład za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami
 • wykonaj podział włosów – na dwa, cztery, albo na więcej sekcji w zależności od tego jaki wynik chcesz osiągnąć
 • zrób z poszczególnych pasm kucyki wysoko na czubku głowy
 • podetnij naprężone kucyki o około 1 centymetr.

Jeśli pocieniowane włosy nie wyglądają tak, jakbyśmy chcieli można ponownie zrobić kucyki i obciąż 1-2 centymetry. Ważne jest jednak dobre rozczesanie!

Dużo bardziej wymagającą techniką jest wydzielenia, tak zwanego pasma pamięci i cięcie pod odpowiednim kątem pozostałych włosów pod ten kawałek. Najlepiej, aby to zrobił ktoś doświadczony, albo druga osoba, bowiem samodzielnie trudno będzie wykonać cieniowanie.

W przypadku cieniowania tylko i wyłącznie końcówek również dobrze rozczesujesz włosy, spryskujesz je równomiernie wodą, poza tym dzielisz na sekcje. Stopniowo wydzielone pasmo po paśmie rozpuszczasz i podcinasz około 1-2 centymetry, powtarzasz na całej długości. Zazwyczaj tu wykorzystuje się, tak zwane degażówki, które nie skracają wszystkich kosmyków, ale wycinają tylko pojedyncze. To opcja korzystna tylko dla kobiet, które nie mają problemów z rozdwajaniem się końcówek!

  Ile kosztuje przedłużanie rzęs? Wszystkie ceny i warianty

Pamiętaj, że zdrowe włosy łatwiej samodzielnie przycinać niż te bardzo zniszczone. One wymagają specjalnej troski nie tylko w kwestii pielęgnacji, ale i cięcia. W domu trudno bez wiedzy i sprzętu prawidłowo je wycieniować.

Krótkie i długie włosy – gdzie lepiej wygląda cieniowanie?

Stopniowanie kosmyków wymaga wprawy, aby efekt był naturalny. Za mocne podcięcie powoduje, że fryzura wygląda ciężko i topornie, a za słabe nie daje takiego wyniku, jakbyśmy oczekiwali. Ważne jest, aby przejścia były delikatne i stopniowe. Kąt cięcia, jak i właściwy podział na sekcje ma znaczenie. Długie oraz krótkie kosmyki cieniuje się, bowiem inaczej!

Krótkie włosy wycieniowane automatycznie wyglądają na gęstsze. Są widocznie uniesione od nasady, poza tym kosmyki są lżejsze, a twarz smuklejsza. Cieniowane włosy długie można sprytnie „przerzedzić”, dodać im lekkości i zyskać więcej możliwości na stylizacje. Bez względu na długość można osiągnąć piękne fryzury!

Jak stylizować cieniowane włosy?

Przy cieniowanych włosach zaleca się szampony, odżywki oraz inne kosmetyki, które dodają objętości. W zależności od rodzaju kosmyków potrzebujemy nieco innych preparatów. Wycieniowane włosy są lżejsze, do tego wyglądają na zwiewniejsze. Dodasz im objętości poprzez suszenie na okrągłej szczotce. Ważne jest używać silny, ale nie za gorący podmuch powietrza!

Pocieniowane włosy krótkie zazwyczaj stylizuje się nie tylko suszarką, ale i dodatkowo prostownicą, bowiem „odstaje” spoko kosmyków i to w różne strony.

Kto nie powinien cieniować włosów?

Niestety, ale cieniowanie włosów nie jest dobrym pomysłem dla każdej kobiety. Kiedy mamy mocno zniszczone kosmyki takie obcięcie może spowodować, że uszkodzenia będą mocniej widoczne. Przy „trudnych” włosach pojawią się liczne komplikacje podczas codziennej stylizacji. Czasami bez lokówki lub prostownicy nie będziemy w stanie ułożyć takiej fryzury, jakbyśmy chcieli. Pocieniowane włosy sprawią sporo kłopotu, gdy zechcemy zrobić upięcie. Warto wobec tego dobrze przemyśleć swoją decyzję!