depilacja woskiem w domu

Depilacja woskiem w domu – jak to zrobić? Krok po kroku

Sposobów na pozbycie się niechcianych włosków jest wiele. Depilacja woskiem należy do jednej z najskuteczniejszych metod, bo daje efekty na długo, a to dlatego że usuwamy kosmyki wraz z cebulką. Jak przeprowadzić taki zabieg samodzielnie? W naszym artykule znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak wykonać depilacje woskiem w domu!

Depilacja woskiem w domu – czy to możliwe?

Depilacja woskiem to popularny zabieg kosmetyczny robiony w profesjonalnych salonach, aczkolwiek można go wykonać także samodzielnie. To rozwiązanie ceni sobie wiele pań, które szukają trwałych metod usuwania włosków. Depilacja woskiem utrzymuje się bowiem około 3-4 tygodnie, choć dużo zależy od samego tempa wzrostu naszych kosmyków.

Mimo wszystko i tak efekt jest długotrwały w porównaniu z innymi metodami, na przykład z goleniem za pomocą maszynki. Nie można jednak robić tego za często, bo dojdzie do wrastania włosków, podrażnień oraz utrzymującego się zaczerwienienia.

Depilacja bikini woskiem w domu jest wybierana często, tak samo jak usuwanie w ten sposób włosków z nóg. Przynosi dobre rezultaty i to na długo. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie nie jest odpowiednie dla każdego. Przeciwwskazaniem do wykonywania tej metody będą przede wszystkim:

 • świeże blizny oraz rany
 • świeżo opalona skóra
 • podrażnienia
 • uczulenie
 • stany zapalne
 • cera naczynkowa
 • żylaki
 • łuszczyca, albo inne choroby skóry
 • cukrzyca.

Oczywiście można przeprowadzić domową depilację woskiem samodzielnie jednak musimy się do tego odpowiednio przygotować oraz zaopatrzyć się nie tylko w sam wosk, ale jeszcze w inne niezbędne akcesoria w zależności od rodzaju preparatu. Konieczne będzie zainwestowanie w sprzęt, do tego poświęcenie nieco czasu na sam zabieg.

Rodzaje wosków do depilacji w domu – jakie są?

W sklepach oraz w drogeriach mamy mnóstwo środków przeznaczonych do depilacji w domu. Nie tylko ich cena jest różna, ale i sama metoda przeprowadzania zabiegu. Co ważne mamy aż 2 typy wosków do depilacji:

 • Twardy wosk

Aplikuje się go szpatułką, ale dopiero po rozgrzaniu głównie na wrażliwe miejsca na ciele, czyli na okolice intymne, pachy, czy twarz. Po zastygnięciu odrywa się wosk szybkim ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu. To dobre rozwiązanie dla osób z delikatną skórą, także tą skłonną do podrażnień.

Nie potrzebne są tu specjalne paski, poza tym to doskonała opcja dla kobiet, które dopiero zaczynają przygodę z depilacją woskiem. Ten typ świetnie radzi sobie nawet z grubymi włoskami!  Depilacja woskiem twardym w domu jest szybka, ponadto bardzo skuteczna.

 • Miękki wosk
  Krem na zaczerwienienia po depilacji

Ten typ wykorzystuje się do większych obszarów ciała, na przykład do nóg, do czy pleców. Wymaga on niestety, ale posiadania dodatkowo pasków, które ułatwiają oderwanie pod włos, a rozsmarowuje się ten typ wosku również za pomocą drewnianej szpatułki.

Jaki wosk wybrać do domowej depilacji?

Na rynku znajdziemy masę wosków, które sprawdzą się w domowych warunkach. Mają one różną postać, od rolek, po mazie zamknięte w opakowaniach. Samodzielnie najlepiej rozpocząć od depilacji łydek, aby nabrać wprawy oraz wyczucia.  Z czasem zauważysz, że cały proces przebiega sprawniej oraz daje lepsze wyniki.

Domowa depilacja woskiem sprawdza się najlepiej, gdy decydujemy się na wariant do podgrzewania. Niezbędny będzie wosk oraz specjalne paski, dzięki temu zabieg pójdzie nam sprawniej. Jednak konieczne jest posiadanie przede wszystkim pogrzewacza, który jest dopasowany do środka na jaki się decydujemy.

Można też od razu dla ułatwienia wybrać gotowy typ w formie pasków z nałożonym już woskiem – produkty są przeznaczone na różne partie ciała, ponieważ różnią się od siebie wielkością oraz kształtem. To łatwiej dostępna opcja, co ważne nie wymaga zakupu dodatkowo sprzętu.

Niezbędne akcesoria do domowej depilacji

Wiele osób zapomina, że oprócz wosku musimy mieć jeszcze inne rzeczy, aby depilacja przebiegła bez problemów. Przydadzą się oczywiście:

 • paski (różne rodzaje oraz wymiary są sprzedawane w wielopakach)
 • podgrzewacz do wosku
 • drewniana szpatułka do nakładania wosku
 • zasypka dla dzieci bądź zwykła mąka ziemniaczana
 • oliwka lub balsam łagodzący.

Znajdziesz wiele gotowych zestawów, dzięki temu wszystko co niezbędne będziesz mieć od razu pod ręką. Nie tylko zgromadzenie najpotrzebniejszych rzeczy się liczy. Ważne jest przygotowanie się do depilacji, tak samo jak jej prawidłowe wykonanie!

Jak przygotować się do domowej depilacji woskiem?

Depilacja woskiem wymaga od nas pewnych przygotowań, które sprawiają, że cały proces przyniesie nie tylko dobre wyniki, ale i będzie dla nas bezpieczny. Zaleca się dzień przed depilacją wykonać peeling, dzięki temu usuniemy obumarły naskórek, uniesiemy włoski i zapewnimy lepszy poślizg. Natomiast przed samą depilacją trzeba:

 • umyć i osuszyć skórę
 • zasypać naskórek zasypką bądź mąką ziemniaczaną – to powinna być równomierna dość ciemna warstwa.

Te dwa wyżej opisane kroki są niezbędne i powtarzamy je przed każdą depilacją bez względu na rodzaj wosku! Nigdy nie nakładaj wosku w to samo miejsce kilka razy, bo to skończy się mocnym podrażnieniem naskórka, a efekt i tak nie będzie dobry.

  Najlepsze zabiegi dla kobiecej urody - poznaj nasze TOP 5

Jak przygotować się do domowej depilacji woskiem?

Najlepiej w dniu depilacji woskiem zrezygnować z nakładania jakichkolwiek kosmetyków, czyli z balsamów, kremów koloryzujących, czy dezodorantów. To jest kluczowy aspekt, bo na odtłuszczonym naskórku wosk zupełnie inaczej się trzyma.

Później również nie zaleca się na podrażnioną skórę aplikować żadnych środków tego rodzaju, a tylko i wyłącznie oliwkę, albo inny łagodzący preparat, na przykład z aloesem.

Depilacja ciepłym woskiem w domu – krok po kroku

Kiedy decydujemy się na depilację ciepłym woskiem to musimy go pogrzać do maksymalnie 37 stopni, nigdy nie może być więcej. Przed nałożeniem trzeba sprawdzić, czy się nie poparzymy! Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak wygląda depilacja ciepłym woskiem w domu:

 • podgrzany wosk smaruje się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, ale na wcześniej zasypaną skórę
 • do tego przykleja się specjalny pasek i przesuwa w tym samym kierunku, w którym aplikowaliśmy wcześniej wosk
 • chwytamy za koniec paska i energicznym ruchem odrywamy, co ważne robimy to w kierunku przeciwnym, jak nakładaliśmy.

Potem pozostaje usunąć resztki wosku oliwką dla dzieci, a nie wodą. Ostatni krok to aplikacja środka o właściwościach regenerujących i łagodzących.

Depilacja zimnym woskiem w domu – krok po kroku

Kolejną propozycją jest depilacja zimnym woskiem w domu. Proces jest nieco inny niż w przypadku gorącego wariantu, dlatego że używa się innego preparatu. Z plastrami jest zdecydowanie mniej zamieszania, poza tym ryzyko poparzenia jest całkowicie wyeliminowane. Początkujący będą wobec tego mieli dość mocno ułatwione zadanie. Depilacja ta przebiega w następujący sposób:

 • myjesz i osuszasz skórę
 • przyklejasz plastry w kierunku zgodnym do wzrostu włosków
 • dociskasz plastry do skóry i szybkim ruchem je ściągasz w przeciwnym kierunku do wzrostu włosów.

Nie naklejaj dwa razy tego samego plastra od razu wyrzuć, poza tym dokładnie usuń resztki wosku za pomocą oliwki.

Czy możliwa jest bezbolesna depilacja domowymi sposobami?

Podczas depilacji woskiem wyrywamy włoski wraz z cebulkami co powoduje pewnego rodzaju dyskomfort. To niektórych zniechęca, aby sięgnąć po ten wariant usuwania owłosienia. Z czasem jednak kosmyki są słabsze i zabieg przebiega już bezboleśnie. Wiele pań zauważa zupełnie inne reakcje organizmu, gdy znajdują się w odmiennym momencie cyklu.

Po miesiączce z reguły bolesność jest zdecydowanie mniej odczuwalna. Kiedy ból jest naprawdę duży poleca się użyć maść zawierającą lidokainę, która miejscowo znieczula.

Depilacja woskiem w domu kończy się delikatnym zaczerwienieniem oraz podrażnieniem. To normalna reakcja organizmu, która ustępuje już po kilkunastu minutach. Nie zaleca się wtedy zakładać obcisłej odzieży, bo to spotęguje dyskomfort. Kosmetyki o działaniu kojącym lub chłodzącym świetnie uśmierzą ból oraz zmniejszą zaczerwienienie.