ruda kobieta w kreconych wlosach

Jak obciąć kręcone włosy w domu? Poradnik krok po kroku

Cięcie włosów falowanych i tych kręconych różni się bardzo od zabiegu przeprowadzonego na zupełnie prostych kosmykach. Nie wiesz jak skrócić swoje loki? Spokojnie, ponieważ w naszym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, poza tym informacje dotyczące modnych fryzur i ich tworzenia. Koniecznie sprawdź szczegóły dotyczące techniki, dzięki temu poradzisz sobie ze skróceniem włosów samodzielnie, czyli w zaciszu swojego mieszkania!

Przycinanie kręconych włosów – kilka podstawowych zasad

Jak już wspominaliśmy cięcie włosów kręconych będzie inne niż tych prostych. Należy trzymać się tu pewnych kluczowych zasad, ponieważ detale mają ogromny wpływ na uzyskane rezultaty. Pamiętaj, że mokre kosmyki po wysuszeniu będą prezentować się nieco odmiennie, więc trzeba to brać pod uwagę, zwłaszcza różnice w długości. Zawsze cięcie wykonuje się w miejscu załamania loka, a więc tam gdzie tworzy się skręt. Kiedy skrócimy je w innej lokalizacji to one automatycznie stracą swój naturalny, piękny wygląd. Stosujemy tu technikę na sucho bądź na mokro. Obowiązkowo usuwamy zniszczone końce i to bez względu na strukturę kosmyków! Cieniowanie loków również wymaga specjalnego podejścia. Robimy to za pomocą klasycznych nożyczek fryzjerskich, koniecznie bardzo ostrych. Tak zwane degażówki, czyli modele z charakterystycznymi ząbkami niestety, ale tutaj się absolutnie nie sprawdzą.

Kręcone włosy nigdy nie powinny być ścinane na prosto. Dlaczego? To spowoduje, że loki zaczną odstawać na końcach, natomiast ich długość będzie wyglądać na oklapniętą. W taki sposób uzyskasz fryzurę w kształcie piramidy, która nie będzie się dobrze układać ani też wyglądać. Cieniowanie za to sprawia, że kosmyki zostają odciążone i zachwycają!

rude krecone wlosy

Przyciąć loki w domu czy oddać się w ręce profesjonalisty?

Cięcie włosów w domu, jak i w salonie musi być przeprowadzone prawidłowo. Dwa duże lustra oraz ostre nożyczki ułatwią nam zadanie. Ważną kwestią jest także dobre przygotowanie włosów przed cięciem. Odpowiednie mycie i zastosowane preparaty mogą nam ułatwić, tudzież utrudnić zadanie. Warto mimo wszystko udać się do fachowca, który ma obszerną wiedzę oraz doświadczenie i potrafi umiejętnie wykonać cięcie loków bez psucia ich pięknej struktury. Zawsze lepiej skrócić mniej niż więcej, bo będzie łatwiej dokonać ewentualnej korekty.

Propozycje fryzur z kręconymi włosami

Kręcone włosy są wymagające, dlatego większość dziewczyn stawia na minimalistyczne fryzury, choć takie, które pozwolą im wydobyć skręt jeszcze bardziej. Spokojnie mogą pozwolić sobie na efektowne upięcia i te tradycyjne, od koków, po kucyki. Najważniejsze jest zawsze i tak dobre cięcie, inaczej nawet klasyczne fryzury będą prezentować się niekorzystnie.

Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych możliwości, gdy chodzi o efektowne cięcia kręconych kosmyków. Oto one:

  • Klasyczny bob to świetna opcja, dlatego że pięknie odsłania szyję. W tym wypadku kosmyki sięgają do ucha. Stosuje się tu przede wszystkim metodę na sucho, gdzie stopniowo należy wypuszczać i skracać kolejne pasma dopasowując je do tych już obciętych. Chcesz zyskać jeszcze więcej lekkość? Koniecznie postaw na lekkie uniesienie linii włosów tuż nad karkiem.
  • Włosy do ramion z grzywką zachwycą nie tylko przy prostych kosmykach, ale i przy tych kręconych. Kluczem do sukcesu będzie odpowiednie wycieniowanie. Pamiętaj, że również sama grzywka musi być stopniowana!
  • Side Cut Pixie, czyli krótka fryzura z lokami jest prawdziwym hitem. Co ją wyróżnia? Na górze kosmyki są dłuższe, poza tym mamy grzywkę na boku, a co ważne, dół jest ścięty bardzo krótko, a nawet niekiedy wręcz podgolony maszynką. Ta zadziorna fryzura sprawdzi się przede wszystkim u odważnych kobiet z gęstymi kosmykami, którym zależy na lekkim, nowoczesnym cięciu.
  • Shag cut, a więc stopniowanie włosów na różnej długości pozwala uzyskać cudowną objętość, aczkolwiek z wyraźną lekkością.
  • Ultra shot pixie to ekstremalne cięcie, bo włosy są naprawdę krótkie. Pojawia się tutaj kontrastowa ciężka grzywka wraz z małymi loczkami. To ciekawy pomysł na odmienienie wizerunku i ujarzmienie skrętu.
  Puszące się włosy - 16 prostych sposobów na wygładzenie włosów

Jak obciąć kręcone włosy w domu? Krok po kroku

Cięcie włosów kręconych wymaga nieco wprawy i znajomości podstaw fryzjerstwa, poza tym musimy posiadać dobrej jakości sprzęt, czyli nożyczki. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, dzięki której będziesz w stanie samodzielnie w domowych warunkach skrócić kosmyki i uzyskać piękną fryzurę. Co robimy? Zaczynamy tradycyjnie od umycia włosów. Tu technika jest niezwykle ważna, tak samo jak użyte preparaty, bo wpływają one na efekt końcowy. Zapomnij jednak o nakładaniu stylizatorów, ponieważ one obciążają kosmyki, a poprzez to utrudniają ich dobre skrócenie. Kolejny krok to spięcie włosów u góry, na przykład za pomocą klamry. Na dole należy wydzielić aż 3 osobne pasma – lewy, prawy oraz środkowy. Zaczynasz standardowo cięcie od boków. Stopniowo rozpuszczaj pasma i podcinasz w ten sam sposób kolejne. Zwróć uwagę, aby były nieco krótsze niż poprzednie, bo wtedy uzyskasz najlepszy efekt. Tworzenie, tak zwanych półkola pozwala włosom się lepiej układać, choć nie każdemu takie ułożenie przypadnie do gustu.

blond krecone wlosy

Cięcie loków na mokro – jak to robić?

W większości przypadków obcina się włosy na mokro, taka technika ma jednak zwolenników, jak i przeciwników. Kiedy chodzi o kręcone kosmyki wydaje się, że to najłatwiejsza metoda, choć wcale tak nie jest. Kiedy włosy wyschną automatycznie zaczną się zwijać i podnosić, a poprzez to fryzura się zmieni, zwłaszcza długość. Jak tniemy? Tu tak samo, jak w przypadku stylizacji na sucho upinamy wyżej kosmyki, a pozostawiamy tylko kilka dolnych pasm do skrócenia. Cięcie włosów kręconych zwilżonych wodą wymaga od nas ich naciągania, które stopniowo zmniejszamy. Dobieramy włosy i do nich dopasowujemy kolejne cięcie. Przy tej metodzie oczywiście pojawia się cieniowanie, które jest dość mocne, bo ma na celu dodać objętości głównie w górnej części. Pamiętaj, że tu każda kolejna warstwa będzie dużo krótsza! Co kluczowe, niektóre pasma tniemy na prosto, a inne w kształcie półkola, aczkolwiek bardzo niewielkiego.

  Jak rozpoznać cerę naczynkową?

Cięcie loków na sucho – jak to zrobić?

Alternatywą dla cięcia na mokro będzie typ na sucho. Ma sporo zalet, dlatego że pozwala nam łatwiej kontrolować skręt, poza tym dla wielu łatwiej jest wyznaczyć gdzie wypada miejsce załamania loka. Jak wygląda obcinanie kosmyków w wersji suchej? Włosy spinamy na górze i wyznaczamy dwa pasma, każde kolejne podcinamy nieco mocniej, tak powstanie cieniowanie loków. W przypadku stopniowania musimy mocno skupić się na dwóch ostatnich warstwach, bo to właśnie od nich zależy w dużym stopniu kształt fryzury. Pamiętaj również, że koncentrujemy  się na lokach, a nie na całych pasmach. Zawsze delikatne podcięcie końcówek pozwoli nam odświeżyć uczesanie, a jednocześnie zapobiec dalszemu ich rozdwajaniu, więc warto powtarzać je regularnie.

Przy metodzie na sucho najlepiej zabieg przeprowadzać dobę po myciu, gdy włosy ułożą się w swój naturalny sposób. Na co uważać? Lepiej zrezygnować z urządzeń do stylizacji, bo mogą nam utrudnić cięcie, na przykład nie będziemy w stanie określić realnej długości, czy odpowiedniego miejsca do skrócenia. Odstaw więc prostownicę oraz lokówkę.

czarne krecone wlosy

Cieniowanie kręconych włosów – jak to zrobić? Krok po kroku

Cięcie włosów kręconych to jedno, bo cieniowanie jest to coś innego. Ono polega na ścinaniu tak, aby były one od wewnętrznej do zewnętrznej warstwy coraz krótsze. Klasyczne nożyczki pozwolą uzyskać najlepsze rezultaty w przeciwieństwie do degażówek z ząbkami. W wersji na mokro trzeba zrobić mocne cieniowanie w górnej części, aby otrzymać pożądaną objętość. Każda kolejna warstwa będzie już krótsza. Natomiast w przypadku odsłony na sucho działasz mniej radykalnie.

Cieniowanie kręconych włosów wymaga wyczucia, bo inaczej powstaną zbyt duże różnice pomiędzy poszczególnymi warstwami kosmyków. Nie powinno się również za mocno wycinać góry, dlatego że to może zaburzyć skręt.

Cięcie kręconych włosów, jak i ich cieniowanie zajmuje niedoświadczonym osobom sporo czasu, dlatego też się nie spiesz. Dobrze przemyśl każdy ruch, który wykonasz, bo trudno będzie potem zrobić poprawki. Nie musisz każdego loka dopasowywać do kolejnego, bo mogą być one nieidealne. Dobrze mimo wszystko trzymać się dość zbliżonej długości, dzięki temu uzyskasz piękną objętość, a nie tylko pożądaną formę fryzury.

Strzyżenie falowanych włosów – jak ścinać lekko kręcone włosy?

Kręcone włosy mają nieco inną strukturę niż te falowane. Zdecydowanie można tu zauważyć tendencję do puszenia, czy do tworzenia się skrętu. To jednoznacznie będzie przeciwieństwo zupełnie prostych kosmyków. Falowanie mniej lub bardziej widoczne nie ma znaczenia, bo i tak większość osób decyduje się na techniki cięcia, które są polecane właśnie do kręconych kosmyków. Zabieg na morko oraz na sucho pozwoli nam stworzyć piękną fryzurę. Dodatkowym plusem jest to, że zyskamy uwydatnienie fal.