para na randce

Panseksualizm – kim jest panseksualista i na czym to polega?

Termin panseksualizm pada dość często, ale tak naprawdę mało kto go dobrze zna. Na czym polega? Panseksualizm co to takiego? W naszym artykule znajdziesz wszystkie szczegóły dotyczące tego zagadnienia!

Panseksualizm – co to jest? Definicja

Panseksualizm jest to orientacja psychoseksualna nazywana czasami czwartą bądź piątą obok heteroseksualizmu, homoseksualizmu, biseksualizmu i aseksualizmu. Definicja tego pojęcia pojawiła się już za czasów Freuda, choć wtedy miała nieco inne znaczenie niż obecnie, bo „panseksualizm był poglądem (raczej filozoficznym niż związanym z naukami klinicznymi), w myśl którego ludzkie libido jest głównym motorem napędowym ludzkiego działania, a każde nasze zachowanie motywowane jest popędem seksualnym”.

Panseksualizm to połączenie dwóch słów – pan oraz sexus. Wywodzą się one z języka greckiego, gdzie „pan” oznacza wszystko, a „sexus” to płeć. Wobec tego taką osobę mogą pociągać kobiety, mężczyźni, poza tym człowiek o nieokreślonej płci. Aczkolwiek zazwyczaj ludzie panseksualni są bardzo wybredni w kwestii doboru partnera. Co ciekawe stanowią oni tylko około 1% społeczeństwa, czyli naprawdę niewielki odsetek populacji.

Niektórzy nazywają panseksualizm orientacją płciową, inni już nie. Choć należy pamiętać, że orientacja według oficjalnych wytycznych WHO ma tylko cztery warianty:

  • heteroseksualizm
  • biseksualizm
  • homoseksualizm
  • aseksualizm.

Kiedy mowa o tożsamości płciowej w tym pojęciu kryje się dużo więcej. Dlaczego? Wiąże się ono nie tylko z poglądem płciowym, ale i z poczuciem przynależności, czy też nie. To pokazuje, że jest to nie tyko preferencja seksualna, a zdecydowanie szerszy obszar postrzegania seksualności i płciowości.

Na czym polega bycie pansexual?

Wiele osób zastanawia się na czym polega bycie pansexual. Osoby takie kierują swoje pożądanie wyłącznie do osób dorosłych, ale co ważne nie ma znaczenia ich płeć, a także orientacja. Wobec tego pociąg jest odczuwany do ludzi niezależnie od tych czynników.  Nie ma tu sztywnych kryteriów, bo tożsamość płciowa nie ma najmniejszej wartości. Najważniejszą kwestią w byciu panseksual jest relacja emocjonalna, poza tym psychiczne cechy zainteresowania.

  O czym świadczy zazdrość? 10 możliwych przyczyn

Panseksualista obdarza uczuciem:

  • osoby tej samej płci
  • osoby płci przeciwnej
  • osoby utożsamiające się z inną płcią, niż biologiczną
  • transwestytów
  • transseksualistów
  • biseksualistów
  • osoby aseksualne.

Panseksualizm a biseksualizm – czym się różni?

Niestety, ale wciąż masa osób myli panseksualizm z biseksualizmem, mimo pewnych wyraźnych rozbieżności. Jakie są różnice? To przede wszystkim fakt iż biseksualiście podoba się i kobieta, i mężczyzna. Człowiek nie dostrzega bipolarnego podziału płci. W przypadku panseksualizmu tu każdy jest po prostu osobami, czyli bez jakichkolwiek różnic. Wobec tego ta orientacja bierze pod uwagę wszystkie płci oraz preferencje.

Panseksualizm dotyczy głównie ludzi młodych, które odrzucają istnienie tylko dwóch płci. Oni identyfikują się, jako osoby nienormatywne, a więc nie uznają typowego podziału. W biseksualiźmie jest inaczej, ponieważ nie ma tak silnego postrzegania się, jako osoby nienormatywne i związku z orientacją seksualną.

Czy jesteś panseksualista? Możesz zrobić specjalny test!

Zastanawiasz się, czy jesteś panseksualistą? Jeśli masz wątpliwości warto zrobić test na orientację. Poniżej znajdziesz przykładowe pytania, które mogą się w nim pojawić:

1. Identyfikujesz się, jako:

  • kobieta
  • mężczyzna

2. Podobają Ci się kobiety?

3. Marzyłeś o byciu w długim związku z kobietą?

4. Podobają Ci się mężczyźni?

5. Fantazjowałeś o stosunku płciowym z kobietą?

6. Fantazjowałeś o stosunku płciowym z mężczyzną?

7. Z kim tworzysz silne więzi emocjonalne?

8. Najbardziej komfortowo czujesz się towarzystwie kobiet czy mężczyzn?

Odpowiadaj zawsze szczerze, to pokaże Ci Twój światopogląd i pomoże odkryć prawdę. Panseksualiści nie mają granic, bo dla nich istnieje tylko człowiek. Nie ma ograniczeń płci oraz orientacji, gdy chodzi o odczuwanie pociągu fizycznego. Otwartość światopoglądowa jest tu podstawą.

W internecie znajdziesz wiele darmowych testów, które są całkowicie anonimowe. Należy jednak mieć na uwadze to, że nie dają one nam 100% wiarygodności. Psycholog lub seksuolog również pomoże Ci odkryć, czy jesteś panseksualistą, czy też nie. Nie można zapomnieć, że orientacja może się zmieniać wraz z upływem czasu!

  Co to znaczy kochać? Ubieramy trudne uczucia w proste słowa

Poznaj gwiazdy, które również są panseksualistami

Aktorka i piosenkarka Miley Cyrus jest chyba jedną z najsłynniejszych gwiazd, która jest panseksualna. Również inni przedstawiciele show biznesu mówią o tym fakcie otwarcie.

Bella Thorne wyznała, że również uważa się za przedstawicielkę tej orientacji psychoseksualnej. Do tej grupy można zaliczyć jeszcze inne znane osobistości, między innymi będzie to SIA, ROES, Jazz Jennings, Lady Gaga i Janelle Monae.

To przede wszystkim gwiazdy młodego pokolenia, które są otwarte. Coraz więcej znanych ludzi również w Polsce przyznaje się do panseksualizmu, na przykład wnuczka Millera – Monika.