milczaca i obrazona na siebie para

Milczenie w związku – jak sobie radzić z cichymi dniami?

W każdym związku następuje jakiś moment kryzysu. Prędzej, czy później dojdzie do  nieporozumienia. Kłótnie są normalnym zjawiskiem, one powodują płacz, czy krzyki. Co zrobić, gdy następuje milczenie w związku? Jak sobie radzić z „cichymi dniami”? W naszym artykule znajdziesz podpowiedź!

Milczenie w związku – co oznacza?

Niestety, ale milczenie w związku zdarza się często. Taka sytuacja dotyka nawet co 4 parę.  „Ciche dni” to określenie, które polega na ograniczeniu kontaktu z drugą osobą, w tym wypadku z partnerem. Pamiętaj, że kłótnia od razu pozwala rozładować emocje, a przemilczenie pewnych kwestii działa zupełnie odwrotnie, bowiem oddala ludzi od siebie. Co może to oznaczać? Tak naprawdę milczenie w związku może być:

  • Formą kary

Niezauważanie drugiej osoby, lekceważenie, brak kontaktu, czy też brak zaangażowania w rodzinne sprawy – to tylko kilka przykładów stosowania milczenia, jako formy kary.

  • Grą na czas

Człowiek chce się uspokoić, wszystko przemyśleć, do tego poszukać w głowie rozwiązania konfliktu. Trzeba uważać, dlatego że brak komunikacji między partnerami może być przyczyną nasilenia się problemu, a zwlekanie utrudnia mocniej pojednanie.

  • Odmiennym sposobem radzenia sobie z nieporozumieniem

Nie każdy człowiek ma takie samo usposobienie, że stara się wszystko od razu wyjaśnić, bo woli niekiedy milczeć i się odsunąć. Wycofanie się jest dla niego jedynym rozwiązaniem, choć może prowadzić do dalszych nieporozumień w związku.

Co psychologia mówi o milczeniu w związku?

„Ciche dni” pary w psychologii nazywa się ostracyzmem społecznym. To „niemy bunt”, który bazuje na niechęci do jakiejkolwiek komunikacji, jak i do bliskości. To jasny znak, że zakochani mają problemy, a rozwiązywanie konfliktów ewidentnie kuleje. Psychologia milczenie określa jako wyniszczające, dlatego że długie unikanie konfrontacji pogłębia problem, dodatkowo świadczy o wysokiej samokontroli partnera. To dużo bardziej problematyczne zachowanie niż klasyczne głośne kłótnie.

  Kiedy powiedzieć "Kocham Cię" pierwszy raz? Najlepsze momenty na miłosne wyznania

Ciche dni są wynikiem konfliktu. „Ofiara” obojętności partnera czuje się odrzucona, a jego poczucie wartości automatycznie też spada. Pewnego rodzaju bezbronność niszczy związek, bowiem mamy odczucie, że musimy zasłużyć na wyjaśnienie nieporozumienia. Ignorowanie siebie skutkuje tym, że relacja powoli ulega zniszczeniu. Cisza sprawia, że kłopoty się nawarstwiają, do tego coraz trudniej odbudować relację. Czas zdecydowanie działa na niekorzyść!

Milczenie w związku jest pewnego typu przemocą pasywną, a więc biernej agresji. To ukryta forma nadużycia psychicznego. Osoba milcząca w taki właśnie sposób izoluje się od niewygodnych emocji, których nie akceptuje. W pewien sposób przerzuca je na swojego partnera.

Czy milczenie w związku można przerwać?

Kiedy pojawiają się ciche dni w związku mamy do czynienia przede wszystkim z odmową rozmowy, ignorowaniem czyiś wypowiedzi, ponadto z izolowaniem się od partnera. Bez wątpienia jest to dla każdego trudne emocjonalnie. W przypadku mężczyzn muszą oni poradzić sobie z własnymi emocjami. Dodatkowo odczuwają to, jak niedopuszczanie do naprawienia relacji, czy pewnego typu agresje. Milczenie kobiety uznaje się głównie, jako przysłowiowy foch.

W jaki sposób przetrwać milczenie w związku? Nie ma na to jednej złotej recepty, bo dużo zależy od charakterów partnerów oraz od panującej między nimi atmosfery. Najlepiej jest:

  • zachować spokój i uzbroić się w duże pokłady cierpliwości
  • powiedzieć otwarcie o swoich uczuciach
  • wydać pewnego rodzaju zapewnienie, że poczekamy, gdy druga osoba będzie już gotowa na rozmowę
  • nie naciskać za wszelką cenę na pojednanie
  • być szczerym wobec drugiej strony.

Po wznowieniu konwersacji nigdy nie bądź ironiczny. Uwolnić się od swojego żalu, zacznijcie wszystko od początku. Nie bój się wybaczyć i prosić o to swojego partnera. Nigdy się nie poddawaj w ciche dni, a tym bardziej nie zamykaj w sobie. Czasami niezbędna jest pomoc kogoś z zewnątrz, jakby mediatora, który załagodzi konflikt i pozwoli dojść zakochanym do porozumienia.

  Czego mężczyźni nie lubią w kobietach? 15 najczęstszych cech

Jak przerwać milczenie partnera?

Milczenie w związku najlepiej, jak najszybciej przerwać. Dlaczego? Im dłużej trwa taka sytuacja tym jest coraz gorzej, a konsekwencje stają się coraz poważniejsze. Nie zawsze to samo minie, dlatego dobrze to zakończyć w rozsądny sposób. Jak przerwać milczenie partnera? Przede wszystkim:

  • pozbądź się negatywnej energii, głęboko oddychaj, albo idź na spacer
  • przypomnij sobie od czego zaczęła się kłótnia, w pierwszej kolejności spróbuj wyjaśnić ten aspekt z partnerem
  • schowaj dumę do kieszeni i wyciągnij rękę na zgodę, a więc zrób pierwszy krok
  • unikaj „strzelania focha”, bo to tylko wszystko bardziej skomplikuje
  • nie ukrywaj swoich uczuć
  • zapytaj wprost o uczucia, przemyślenia i emocje partnera.

Milczenie kobiety z reguły trwa dłużej niż w przypadku panów. To kumuluje frustrację, dlatego warto mimo wszystko rozmawiać. Słuchaj, a nie tylko mów to bardzo ważne! Nigdy nie używaj słów, które ranią. Nie daj wobec tego ujścia swoim negatywnym emocjom.