Kobieta czesze psa leżącego na podłodze

5 sprawdzonych sposobów na sierść w domu – jak wyczyścić meble z sierści?

Masz kota lub psa i szczotka do czyszczenia ubrań się nie sprawdza? Sprawdź, jak poradzić sobie z problemem sierści na dywanie i meblach. Przybliżamy skuteczne sposoby, środki i sprzęty, które pomogą Ci zadbać o porządek.

Każdy opiekun czworonoga wie, że czasem trudno utrzymać porządek w domu, zwłaszcza jak ma się psa lub kota. Sierść jest wszędzie – na ubraniach, meblach, dywanach, podłodze, a nawet unosi się w powietrzu. Wprawdzie można codziennie odkurzać, ale jest to dość czasochłonne, może być nawet frustrujące. Dlatego przedstawiamy sposoby na sierść i podpowiadamy, czym i jak najlepiej czyścić kanapę oraz inne przedmioty w domu.

Regularne odkurzanie mieszkania jako sposób na sierść

Regularne odkurzanie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na utrzymanie czystości i ograniczenie ilości sierści w mieszkaniu. Odkurzacz, zwłaszcza taki wyposażony w specjalną szczotkę na sierść (turboszczotkę), zbierze zarówno długie, jak i krótkie włosy z różnych powierzchni.

W przypadku odkurzacza znaczenie ma nie tylko jego wysoka moc, ale też filtry. Otóż sierść może unosić się w powietrzu, dodatkowo często zawiera alergeny, które mogą wywoływać reakcje alergiczne u ludzi. To dlatego warto upewnić się, czy odkurzacz jest wyposażony w HEPA, czyli najbardziej efektywny filtr, wyłapujący najmniejsze cząsteczki.

Jak skutecznie odkurzać, aby pozbyć się sierści? Oczywiście najważniejsza jest systematyczność. Przyjmuje się, że w przypadku domu ze zwierzętami odkurzać należy co najmniej kilka razy w tygodniu. Należy to robić dokładnie i bez pomijania trudno dostępnych miejsc, jak zakamarki za szafami i szczeliny, ponieważ sierść lubi się tam gromadzić. Do tego zadania przydadzą się rozmaite końcówki, w tym specjalne szczotki do mebli tapicerowanych i dywanów.

Odkurzacz to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się sierści psa z dywanu

Dowiedz się więcej: Końcówki i szczotki do odkurzaczy pionowych (i nie tylko), które warto mieć – lista i zastosowanie 

Szczotka do czyszczenia ubrań z sierści

Czyszczenie kanapy z sierści kota lub psa jest o tyle trudne, że czasem nie upora się z nimi nawet odkurzacz. Niestety sierść ma tendencję do wbijania się w materiał, dlatego czasem należy ją ręcznie wyciągać. Dobra wiadomość jest taka, że możesz wspomóc się akcesoriami typu szczotka do czyszczenia ubrań z sierści. Ma ona dość sztywne i krótkie kolce, które zgrabnie usuwają wszelkie kłaczki – wystarczy czesać „pod włos”.

  Sypialnia dla singielki – urządź ją po swojemu!

Szczotką do ubrań czesać możesz praktycznie wszystko – od odzieży, po kanapę, plecak, torebkę, dywan, dywaniki łazienkowe, a nawet możesz nią wyczesać samego pupila (o ile znosi to bezstresowo). Jej zaletą jest wszechstronność i długa żywotność; jest też wielokrotnego użytku, zatem raz zakupiona będzie służyć długi czas.

Rękawica do czyszczenia tkanin z sierści

Podobnym produktem co szczotka do czyszczenia z sierści jest rękawica. Różnica polega na tym, że powierzchnia rękawicy pokryta jest specjalnym, szorstkim materiałem, który przyciąga i zatrzymuje włosie zwierząt. Najczęściej jest to mikrofibra, która jest bezlitosna dla sierści, ale delikatna dla tkanin. Dostępne są też gumowe rękawice, które mają maleńkie kolce z silikonu.

Rękawica ma uniwersalny rozmiar i wystarczy założyć ją na dłoń. Struktura materiału jest tak zaprojektowana, aby działała jak magnes. Gdy przeciągasz rękawicą po tkaninie, to sierść zostaje uniesiona i przyczepia się do niej. Z jej pomocą z powodzeniem usuniesz sierść ze szczelin w kanapie lub z zagłębień w fotelu. W drugą stronę też to działa, tj. bezproblemowo usuniesz zebrany kłębek z rękawicy i będzie ona gotowa do nowych zadań.

Rolka do ubrań do błyskawicznego pozbycia się sierści

Oczywistym sposobem na kocią i psią sierść jest rolka do ubrań z klejem, zwana też wałkiem. Jest przydatna zwłaszcza wtedy, kiedy spieszysz się na spotkanie, a czworonożny przyjaciel pozostawił na garderobie liczne pamiątki. Wtedy wystarczy wziąć rolkę, przejechać nią po ubraniu i problem z głowy. Sierść łatwo przykleja się do lepkiej części, ponieważ rolka działa na zasadzie przylepca.

Rolki możesz użyć do czyszczenia z sierści kanapy, na przykład przed pojawieniem się gości. Ponadto występuje w wersji mini, którą możesz mieć zawsze przy sobie. Dodajmy, że w przypadku wałków należy regularnie zmieniać wkłady, ponieważ arkusze są jednokrotnego użytku, ale istnieją na rynku rolki silikonowe, które można czyścić i myć po użyciu. Jednak ich skuteczność jest dość dyskusyjna, między innymi pojawiają się głosy, że sierść nie przylepia się do nich tak dobrze, jak do zwykłej, papierowej rolki.

  Jaką wyciskarkę do soków wybrać - poziomą czy pionową?

Rolka do ubrań to kolejny sposób na sierść zwierzęcia

Kulki rzepowe i ocet jako sposób na sierść w praniu

Na koniec zebraliśmy kilka podpowiedzi, jak pozbyć się sierści podczas prania. Sierść ma to do siebie, że łatwo przywiera i wbija się we włókna materiału. Wystarczy usiąść na kanapie, aby się nią ubrudzić i przenieść kłaczki w inne miejsce. Dlatego dbanie o to, aby tej sierści było jak najmniej, jest tak ważne. Zwłaszcza że wrzucenie „zasierścionej” odzieży do pralki może jeszcze bardziej zaognić problem i sprawić, że znajdzie się ona na wszystkich ubraniach.

Jednym z klasycznych rozwiązań są kulki do prania, które przypominają małe rzepy. Wyłapują one pojedyncze włoski (również ludzkie), ograniczając ich przyklejanie do tkanin. Przy czym, aby były skuteczne, do bębna pralki należy wrzucić ich kilka, czasem jest to 6 sztuk, czasem 12 – wszystko zależy od ich rozmiaru i wielkości prania.

Na sierść w praniu pomóc może również… ocet. Wystarczy pół szklanki dodać do pojemnika z detergentem, aby sierść łatwiej odchodziła z ubrań podczas samego cyklu prania, jak i suszenia (tutaj zwykle wystarczy odzież mocno strzepnąć). Co więcej, ocet wykazuje działanie odkażające i zmiękczające, zatem wpływa pozytywnie na stan i higienę tkanin.

Pamiętaj, że czasem sposoby na sierść mogą nie przynieść zadowalających efektów. Wina często leży po stronie regularności – warto od początku być konsekwentnym i systematycznym. Dzięki temu sierść się nie nagromadzi, nie zostanie też rozniesiona po całym mieszkaniu. Miej też świadomość, że nawet najdokładniejsze sprzątanie może nie pomóc całkowicie pozbyć się sierści kota lub psa z domu – zawsze zostaną jakieś pojedyncze włoski i inne ślady ich obecności, co jest całkowicie naturalne i wręcz wpisane w urok posiadania zwierząt.

Artykuł patnera.