Spis treści
Wampiry emocjonalne to sformułowanie pada stosunkowo często. Kim jest taka osoba? W jaki sposób się przed nią bronić? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o wampirach emocjonalnych!
Wampir emocjonalny – kto to jest?
Wampir emocjonalny jest to potoczna nazwa osób, które nie wspierają, wręcz przeciwnie, uprzykrzają innym życie. Nie można na nich liczyć, co więcej oni „wysysają” energię otoczenia. Jeśli mamy kontakt z taką osobą to czujemy się źle, a jest to spowodowane ich zachowaniem.
Wampiry emocjonalne z reguły pochodzą z rodzin, gdzie panowała chłodna atmosfera, a rodzice nie troszczyli się specjalnie o ich potrzeby. Wobec tego nie potrafią oni nawiązywać relacji z innymi, przede wszystkim dbają tylko i wyłącznie o własne interesy. Wszystko działa na zasadzie instrumentalnego traktowania.
Jak rozpoznać wampira emocjonalnego?
W psychologii wyróżnia się aż kilka typów wampirów energetycznych. Według doktora Bernsteina mamy:
- wampiry antyspołeczne, które nie respektują ani norm ani ograniczeń społecznych
- wampir aktor ma słabość do plotek, nie dotrzymuje słowa, poza tym tryska entuzjazmem nawet wobec nieznajomych
- wampir narcystyczny uważa, że jest lepszy niż inni
- wampir obsesyjno-kompulsywny żyje pracą, wciąż widzi błędy i usterki
- wampir paranoik nigdy nie przebacza, często robi afery bez powodu oraz dostrzega to co nie istnieje.
Wampir emocjonalny w związku jest sprytny i błyskotliwy. Potrafi zmieniać swoje zachowanie w zależności od sytuacji. Rozkochuje w sobie, a dopiero potem pokazuje swoją prawdziwą twarz. Taka osoba jest niezadowolona z życia, do tego odbiera innym chęci do rozwoju i czerpania radości. Przy „wampirach” miłość nie jest pozytywnym uczuciem!
Po czym rozpoznać wampira emocjonalnego? Przy takiej osobie zwyczajnie czujemy się źle, na ogół jest on narcyzem oraz bywa głośny i dominujący w towarzystwie. Krytyka z jego ust jest na porządku dziennym, podobnie jak obrażanie, czy kłamstwa. To człowiek porywczy, impulsywny, a także niezwykle ciekawski, zwłaszcza gdy chodzi o niepowodzenia.
10 podstawowych cech wampira emocjonalnego
Wampir emocjonalny jest specyficzną osobą. W zależności od tego, jakie strategie stosuje to nieco inna osobowość. Mimo wszystko mamy pewne wspólne elementy. Poniżej znajdziesz 10 podstawowych cech wampira emocjonalnego:
- Nie ma zaufania do innych ludzi.
- Z trudnością angażuje się w głębsze relacje bez względu na ich charakter.
- Wpędza innych w poczucie winy, stosując szantaż emocjonalny.
- Potrzebuje stale uwielbienia dla swojej osoby.
- Świat kręci się tylko i wyłącznie wokół wampira emocjonalnego, a cała reszta nie ma już znaczenia. Skupia się wyłącznie na sobie.
- Ciągle osacza, nie tylko w cztery oczy, ale i poprzez wiadomości, telefony lub inne podobne formy kontaktu.
- Często wzbudza litość, podczas pocieszania takiej osoby to zazwyczaj druga strona ma pogorszony nastrój, bo wpada w tak zwany dołek emocjonalny.
- Pesymizm to jedyne stanowisko do wszystkiego. To człowiek chodzące pasmo nieszczęść. Nie widzi tak naprawdę niczego pozytywnego w życiu.
- Awanturnicza natura powoduje, że wampir energetyczny uwielbia prowokować kłótnie w zasadzie pod byle pretekstem. Wbijanie, tak zwanych szpileczek to jego ulubione zajęcie.
- Hipokryzja to najsłynniejsza cecha osób nazywanych wampirami energetycznymi. To ludzie bez winy o wyższym poczuciu wartości moralnych nad innymi. Plotkują, wywyższają się, przedstawiają siebie w jak najlepszym świetle, do tego dopasowują się do innych, a potem atakują, gdy zdobędą kontrolę oraz zaufanie.
Wampiry emocjonalne nazywane energetycznymi świadomie bądź nie manipulują innymi ludźmi. Tak, jakby „wysysają” z nich energie. Biorą wszystko, a nie dają za to w zamian już nic. Mówią dużo i szukają wiecznie problemów. Oczekują wsparcia, którego sami nie chcą okazać. Ich obecność bywa poprzez to męcząca, co więcej potem jesteśmy smutni oraz przekonani o tym, że nasze plany, czy działania nie mają większego sensu.
Jednorazowe lub spontaniczne spotkania nie będą miały tak poważnych skutków, jak kontakt bez przerwy, a zatem codzienne przebywanie. Na dłuższą metę nie da się z wampirem energetycznym być, dlatego że drogo będzie nas to kosztować zarówno psychicznie, jak i fizycznie.
Jak się bronić przed wampirem emocjonalnym?
Wampir emocjonalny może pojawić się w naszym bliższym lub dalszym otoczeniu, albo to będzie nasz partner.
Mimo wszystko przed taką osobą należy się bronić, aby uniknąć szantażu emocjonalnego, złego samopoczucia, a także upokorzeń. Co więcej poprzez takich ludzi poczucie wartości może spadać, mało tego u niektórych pojawiają się objawy semantyczne typu ból brzucha, nudności, czy problemy ze snem.
Najprościej oczywiście będzie zerwać całkowicie kontakt z takim człowiekiem. Jak jeszcze bronić się przed wampirem energetycznym? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek:
- nigdy nie wierz w słowa takiej osoby, bowiem mocno koloryzuje i mija się poprzez to z prawdą, choć jego zachowanie mówi wszystko
- reaguj i wyznaczaj granice, nie pozwól wampirowi ich przekraczać
- nie daj sobą manipulować
- nie poddawaj się szantażom emocjonalnym
- nigdy nie wracaj do przykrych wspomnień związanych z takim człowiekiem, zapomnij o tym
- wyrażaj swoje emocje oraz opinie zawsze szczerze.
Ważne jest wzmacnianie siebie, a więc swojej samooceny i poczucia wartości. Nie daj sobie wmówić nieprawdy, a tym bardziej nie wierz w to. Wychodzenie naprzeciw zachowaniom również okaże się pomocne.
Jeśli czujesz się źle podczas rozmowy z wampirem emocjonalnym zakończ konwersacje, czyli się wycofaj. Kłótnie tylko pogorszą sprawę i dadzą mu satysfakcję, zapomnij o takiej formie obrony. Asertywność jest potrzebna, dlatego nie bój się odmawiać, pokaż swój charakter.
Wampir emocjonalny w związku to spory kłopot. W tym wypadku należy przejrzeć na oczy i dostrzec jego prawdziwą twarz. Zerwanie w większości przypadków to jedyne sensowne rozwiązanie. Dzięki temu huśtawka emocji się skończy, a Ty odzyskasz kontrolę nad swoim życiem.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.