kobieta stracila sens zycia

Brak sensu życia – dlaczego wydaje mi się, że jest bez celu?

„Moje życie nie ma sensu” – takie słowa padają z ust wielu osób i to bez względu na wiek. Czasem przychodzą takie momenty, że tracimy energię, zapał, poza tym nic nam się nie udaje, dlatego też nie widzimy szansy na polepszenie naszej sytuacji. Poczucie bezsensu potrafi mocno utrudnić nam codzienność. Dlaczego mamy takie odczucia? Co można zrobić, aby zmienić swoje emocje? W naszym artykule znajdziesz szczegółowe informacje. Koniecznie sprawdź co zrobić, gdy życie nie ma sensu!

Dlaczego życie nie ma sensu? To tylko pozory!

Sens życia jest to cel, który pcha ludzi do konkretnych działań. On sprawia, że mamy zdecydowanie lepszą motywację, ponadto nie płyniemy z prądem zamiast tego jesteśmy nakierowani na nasz priorytet. Trzeba dobrze poznać siebie, aby wiedzieć czego się chce, a czego nie. Każdy człowiek ma przecież inne powołanie oraz oczekiwania, więc nie można kierować się wyłącznie działaniem podpatrzonym u pozostałych ludzi. Należy podążać swoją własną ścieżką życia!

Brak sensu życia to przekonanie, które odczuwa wiele osób. Dlaczego? Mówi się, że to w dużym stopniu winowajcom są obecne czasy, w których dzieje się dużo i szybko. Trudno jest wobec tego znaleźć „właściwą ścieżkę życia”. Wszyscy dążą do ideału, a zapominają o swojej wyjątkowości. Czujemy się zagubieni, wątpimy we wszystko, ponadto mamy za sobą bolesne przeżycia. „Nie widzę sensu życia” – to słowa, które wypowiadają zarówno młodzi, jak i dużo starsi. Każdy z nas szuka czegoś innego, a złe emocje są najgorszym doradcą. Kryzys egzystencjalny bywa naprawdę odmienny i dotyka nas na innym etapie życia.

Czasami bezsens życia pojawia się, dlatego że doświadczyliśmy tragicznych wydarzeń, na przykład ktoś bliski odszedł bądź dotknęła nas choroba lub to była ogromna stara finansowa. Czynniki są przeróżne, ale ważne jest, aby wyciągnąć z tego lekcje zamiast skupiać się wyłącznie na negatywnych emocjach i rozdrapywać rany. Takie coś wbrew pozorom może dać nam cenne doświadczenie, które przyda się w przyszłości. Należy pamiętać, że to jak reagujemy na pewne rzeczy zależy wyłącznie od nas!

slonce zza chmur
Przetrwasz to! Sens życia wyjdzie jak słońce zza chmur!

Każde życie ma sens, postaraj się znaleźć swoje miejsce

„Życie jest bez sensu” – to błędny tok myślenia, bowiem tak naprawdę każdy z nas ma swoje miejsce, trzeba je jedynie znaleźć. Warto mieć na uwadze to, że istotną kwestią są relację z innymi osobami. Dlaczego? One wbrew pozorom sporo wnoszą w naszą codzienność. Bliskość ludzi powoduje, że łatwiej jest nam cieszyć się z drobnych rzeczy, czy wydarzeń, ponadto wpływa to bezpośrednio na jakość życia. Otoczenie również może nadawać sens czyjemuś życiu lub odwrotnie, odbierać.

Brak sensu w życiu to zazwyczaj jedynie chwila, z której na całe szczęście można sporo wyciągnąć. Warto wtedy dobrze zastanowić się nad sobą. Co zrobić? Szczere oraz głębokie przemyślenia pozwalają nam przestać żyć z dnia na dzień, gdy wypadki losowe popychają nas w dowolnym kierunku. Zdecydowanie lepiej jest próbować odnaleźć coś co daje nam naprawdę satysfakcję, dzięki temu zobaczymy cień nadziei na zmianę. Czasami najbliżsi, a więc przyjaciele oraz rodzina mogą być dla nas drogowskazem, innym razem ktoś zupełnie obcy pozwala nam odkryć niespodziewanie swój sens życia. Wsłuchanie się w siebie to jedyna droga, aby osiągnąć w tej kwestii sukces. Pamiętaj, że cel może Ci się zmieniać i to zupełnie normalne, tak samo jak długi proces jego poszukiwania. To procedura, która wymaga sporo pracy, zrozumienia, a także otwartości na nowe, niekiedy całkiem nieznane. Brak sensu w życiu pojawia się z wielu powodów, ale ważne jest aby znaleźć swoje miejsce na świecie. Doceniaj to co masz, bądź wdzięczny, a jednocześnie nie bój się szukać możliwości, aby uczynić swoje życie lepszym. Zawsze człowiek ma swoje miejsce, choć niekiedy myśli zupełnie inaczej!

  ENFP (osobowość typu Działacz) - cechy, zalety, wady, znani Działacze

Długotrwałe uczucie bezsensu życia – to może być objaw depresji

Depresja jest to pesymistyczne myślenie połączone ze stanami lękowymi oraz w wielu przypadkach również z zaburzeniami psychicznymi. Człowiek zmagający się z tą chorobą ma zaniżoną samoocenę, do tego czuje się niepotrzebny i niekochany, choć wcale tak nie musi być. Stopniowo traci się życiową energię, do tego apatia powoduje, że mniej odczuwa się bodźce emocjonalne. Co jeszcze takich ludzi wyróżnia? Narastające poczucie, że dotyka nas bezsens życia, niestety, ale to skłania większość do myśli samobójczych. Negatywne emocje biorą górę, a to odbija się bezpośrednio na codzienności. Długotrwały brak sensu życia czuć przy depresji i to na wielu płaszczyznach. Zaburzenia snu, spadek libido, pogorszenie pamięci, utrata apetytu, wahania nastrojów – to tylko kilka skutków ubocznych tego zjawiska. Nigdy nie należy bagatelizować takich sygnałów!

kobieta z depresja

Brak sensu w życiu objawia się na liczne sposoby. Co ważne, wiele z nich to takie same przykłady co w przypadku depresji. Punktów wspólnych jest więcej niż mogłoby się wydawać! Kiedy życie jest bez sensu to może być sygnał, że walczymy z tą chorobą lub nawet nie wiemy, że nas dotknęła. Warto pamiętać, że to schorzenie dotyczy coraz większej części społeczeństwa. W przypadku depresji stopniowo tracimy radość życia, poza tym nie odczuwamy takiej przyjemności jak wcześniej, na przykład nie cieszą nas pewne wydarzenia, czy czynności, które kiedyś przynosiły hormony szczęścia, a więc endorfiny. Dodatkowo wiele osób odczuwa zobojętnienie i wewnętrzne poczucie pustki, które towarzyszy przecież poczuciu braku sensu w życiu.

Nie wiesz jak przestać odczuwać brak sensu? Pójdź do psychologa!

Bezsens życia zniknie, gdy zmienisz swoje nastawienie lub spojrzenie na pewne sprawy, a więc poszukaj nowej, świeżej perspektywy. Czasami sami nie jesteśmy w stanie sprostać temu zadaniu. Co wtedy? Pomoc psychologa lub terapeuty okazuje się niezbędna, gdy zaczyna się odczuwać coraz mocniej negatywne skutki tego zjawiska. Życie bez sensu wiąże się z silnymi emocjami, które nie da się ukryć ale przytłaczają. Mowa oczywiście o tych złych, które powodują u nas wewnętrzne rozdarcie, pustkę oraz spadek chęci do wykonywania nawet prozaicznych zajęć. Wtedy czujesz, na przykład:

 • smutek, który jest dość głęboki i poprzez to przysłania zupełnie inne uczucia – może to być apatia bądź ogarniający smutek
 • kompletnie nie masz świadomości siebie, a zatem czujesz się kompletnie zagubiony, dlatego też często mówisz „nie widzę sensu życia”
 • smutek, brak zajęcia, a także niepewność sprawia, że człowiek izoluje się od społeczeństwa, więc unika spotkań, wychodzenia z domu oraz utrzymywania kontaktu nawet z bliskimi dla siebie ludźmi
 • anhedonia powoduje, że nie cieszy Cię to co dawniej, czyli hobby, czy inne czynności nie przynoszą już w zasadzie żadnej frajdy.
  Jakie mogą być marzenia? 15 najczęstszych z nich

Psycholog to człowiek z ogromnym doświadczeniem oraz wiedzą, dlatego też pozwoli nam znaleźć odpowiednią drogę w życiu, aczkolwiek to my sami musimy dojść do tego co da nam przyjemność i spełnienie. Brak sensu życia ma swoje mniejsze lub większe przyczyny, nad którymi należy systematycznie pracować. Jeśli nic nie zrobimy to możemy spodziewać się przykrych konsekwencji. Specjalista wskazuje nam właściwy tok myślenia, poza tym uczy jak rozwiązywać problemy bądź ich unikać w przyszłości. Nie obawiaj się skorzystać ze wsparcia psychologa, bo to nic złego prosić o pomoc. Brak sensu w życiu to spory kłopot, a zaniedbywanie tego tylko bardziej pogłębia smutek i pustkę wewnętrzną.

kobieta rozmawia z psychologiem

Jak nadać życiu sens? Kilka naszych propozycji

Brak sensu w życiu potrafi przepełniać nas wyłącznie negatywnymi emocjami, które niszczą nas od środka. W takim momencie czujemy pustkę, złość, przygnębienie, a nawet rozdrażnienie. Każdy na swój sposób przeżywa poczucie bezsensu. Jak sobie z tym radzić? Nie ma jednej uniwersalnej metody, która pomoże każdemu. Warto jednak spróbować coś zmienić w swoim życiu, aby ono uległo poprawie. Szukać szczęścia można na różne sposoby. Niebywale pomocne okaże się w tym wypadku:

 • pogłębienie kontaktu z sobą, a więc zastanów się nad tym co daje Ci radość, dlatego też mocno skup się na własnym wnętrzu zamiast koncentrować się na rzeczach, czy też na innych ludziach
 • staraj się dostrzec w szarej codzienności pozytywy, a więc zacznij doceniać mała rzeczy i się nimi cieszyć
 • zacznij żyć swoim życiem, za to przestań obserwować bacznie innych i się z nimi porównywać, bo to nikomu nie służy, zwłaszcza Tobie, gdy szukasz sensu życia
 • zacznij cieszyć się z życia zamiast gonić za „dążeniem do ideału”, poza tym przestań skupiać się na byciu przeciętnym – koniecznie doceń swoją wyjątkowość
 • brak sensu w życiu wyeliminuje spełnianie się – każdy ma inny cel i marzenia, więc poszukuje czegoś odmiennego co da mu radość oraz satysfakcję.

Każdy w życiu ma lepsze i gorsze momenty, ale to normalne, bo to taka sinusoida. Nie ma co się załamywać drobnymi potknięciami, bo znacznie lepiej jest wyciągać z nich lekcje na przyszłość. Szukasz sensu w życiu? Zadaj sobie kilka prostych, aczkolwiek ważnych pytań. Musisz dowiedzieć się:

 • Co daje Ci tak naprawdę radość?
 • Co jest Twoją mocną stroną?
 • Co liczy się dla Ciebie w życiu najbardziej?

ponadto:

 • Jak lubisz spędzać swój czas?
 • Czym kierujesz się w życiu – sercem czy rozumem?
 • O czym marzysz tak naprawdę?
 • Co chciałbyś zmienić w swoim życiu ale się boisz?

Wbrew pozorom łatwo jest nadać sens swojemu życiu, ale koniecznie musisz mocno skupiać się na sobie, czyli być świadomym człowiekiem. Bardzo skoncentruj się na zadaniach do wykonania, a także rozwijaj się wewnętrznie, dzięki temu będzie Ci o wiele łatwiej. Zapewniamy, że smutek oraz stres się zmniejszy, bowiem zauważysz pozytywne aspekty, a zatem dostrzeżesz zmiany w kontaktach z innymi, a przede wszystkim w swoim codziennym życiu.