szczeniak

Szczeniak w domu – co trzeba mu zapewnić?

Szczeniak w domu to nie tylko niewątpliwa przyjemność, ale również cały szereg obowiązków niezbędnych do tego, aby czworonóg mógł w ekspresowym tempie zaadaptować się w nowych warunkach życia. Bardzo istotnym elementem w tworzeniu domowego zacisza czworonoga jest wyprawka dla szczeniaka. Jak skomponować dobrą wyprawkę dla szczeniaka, aby służyła dłużej, niż jeden sezon? Czy wyprawka może być kupowana jednorazowo, czy lepiej składać ją z mniejszych elementów? Sprawdźmy jak wygląda w Polsce rynek wyprawek dla psów!

Wyprawka dla szczeniaka – by pies poczuł się zaopiekowany

Psy mają bardzo silnie wykształcony instynkt i naprawdę są w stanie wyczuć, kto dba o nie w sposób bezwarunkowy. Wyczują powierzchowne traktowanie, gdy nabyta dla nich wyprawka nie spełni ich oczekiwań, poszczególne elementy będą mało wygodne i uciążliwe w codziennym stosowaniu. Każdy pies zasługuje w pełni na to, aby otrzymać zupełnie nową i nieużywaną do tej pory wyprawkę. Zapewniony komfort i ochrona zwróci się nam w postaci psiego przywiązania i radości na każdym kroku podkreślonej beztroskim machaniem ogonem.

Wyprawka dla szczeniaka – co musimy w niej zapewnić naszemu psu?

Wyprawkę dla szczeniaka możemy nabyć w większości sklepów zoologicznych. Wiele sklepów zoologicznych oferuje już gotowe zestawy, w skład których wchodzą m. in.:

  • legowiska psie
  • kocyki
  • obroże i smycze
  • gryzaki i zabawki
  • środki pielęgnacyjne

Są to rozwiązania szczególnie pomocne, jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, aby każdy element wyprawki kupować osobno. Zawsze po drodze zdarza się też o czymś zapomnieć, a nic nie irytuje bardziej od konieczności wracania do sklepu, a także niezadowolenia naszego czworonożnego pupila. Jeśli psom czegoś brakują, bez kozery potrafią dać o tym znać. Tak więc, róbmy zakupy w sposób przemyślany i z największą dbałością o szczegóły.

  Kwiaty na urodziny - dlaczego warto o nich pamiętać?

Karma dla szczeniaka – element wyprawki lub osobny produkt

Do wielu wyprawek dochodzi jeszcze karma dla szczeniaka. Są jednak producenci wyprawek, którzy wybór karm dla czworonogów pozostawiają już ich właścicielowi, nie zaliczając ich do zestawów. Nawet, jeśli w wyprawce znajduje się karma, zawsze warto dokupić osobno dodatkowe porcje. W większości wyprawek dołączona karma ma znaczenie dość symboliczne, nie jest jej zbyt dużo i zasoby przy dużym apetycie czworonoga szybko się wyczerpują. Zapas karmy dla szczeniaka zarówno w postaci mokrej jak i suchej do podstawa, aby zwierzę czuło się odpowiednio odżywione, zdrowe i pełne sił witalnych.

Co zrobić przed przybyciem szczeniaka do domu?

Przed przybyciem szczeniaka do domu, zastanów się gdzie powinien znaleźć się jego kąt z legowiskiem. Najlepiej, aby było to spokojnie miejsce, gdzie nie panuje zbyt duży ruch domowy. Warto również przedyskutować w rodzinie ogólne zasady dotyczące wychowania psa, czyli gdzie może leżeć, kiedy może jeść i jakie zachowania nie są akceptowalne oraz jak na nie reagować. Ważne, aby wszyscy domownicy stosowali jednakowe zasady, które pozwolą skutecznie wychować psa zgodnie z góry założonymi zasadami. W innym przypadku pies może nie zrozumieć, dlaczego zabraniacie mu wchodzić na kanapę skoro kilka dni temu na to pozwalaliście.

Pokaż dziecku jak żyć z psem

Dziecko musi wiedzieć jak podchodzić do psa. Najlepiej, aby robić to po łuku od boku, a nie bezpośrednio na wprost psa, aby nie poczuł się on osaczony. Pokaż dziecku jakie pieszczoty lubi pies, zaprezentuj gdzie można psa pogłaskać i jak tego nie robić, aby pies się nie rozgniewał. Dziecko musi również wiedzieć, że nie wszystkie psy lubią przytulanie i może to być odbierane przez nie jako zagrożenie. Należy pamiętać, że pies to zwierzę i może zachować się równie nieobliczalnie jak małe dziecko. Trzeba zwracać uwagę na to w jaki sposób dziecko bawi się z psem i odpowiednio reagować, zarówno na złe zachowanie psa jak i dziecka. Wdrażająć jasne i spójne zasady mamy szansę na stworzenia idealnego środowiska do bezpiecznej zabawy dla dziecka i psa.