Siemię lniane od dawien dawna pojawia się w przepisach na domowe kosmetyki. To tani i niezwykle skuteczny składnik, który bardzo rzadko jest wykorzystywany w kuchni. Jak stosować na włosy? Jakie efekty przynosi siemię lniane na kosmyki? Sprawdź koniecznie! Ponadto w naszym artykule znajdziesz receptury na domowe środki z użyciem tego naturalnego składnika.
Siemię lniane – jakie ma właściwości dla włosów?
Siemię lniane to małe nasionka lnu, które skrywają w sobie wiele cudownych właściwości. Znajdziesz je praktycznie w każdym sklepie i większym supermarkecie. Te o złotawej barwie są zdecydowanie bardziej drogocenne w składniki odżywcze niż te w odcieniu brązowym – one są łatwiej dostępne.
Najlepiej wybierać typ w formie całej i dopiero tuż przed dodaniem do potrawy, czy do przygotowywanego domowego specyfiku można je zmieli w młynku do kawy, czy w blenderze, wtedy nie utracimy aż tylu zdrowotnych wartości.
W nasionach siemienia lnianego znajdziesz mnóstwo zdrowych składników, między innymi pojawiają się tam:
- witaminy – A, B1, B2, B3, B6, C, D, E oraz K
- minerały – fosfor, żelazo, wapń, potas, cynk, magnez, miedź oraz selen
- białko oraz błonnik
- nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3.
Len na włosy to stary babciny sposób, który mimo rozwoju technologii wciąż nie traci na popularności. Nic w tym dziwnego bowiem siemię lniane ma silne właściwości nawilżające, poza tym pomaga walczyć z przetłuszczaniem się kosmyków oraz z łupieżem.
Dodatkowo pozytywnie wpływa na zagęszczenie, szybszy wzrost, a także na gładkość. Zalet jest wiele, więc warto skusić się na ten patent i włączyć go do codziennej pielęgnacji.
Stosowanie siemienia lnianego jest polecane w zasadzie wszystkich, ale najlepiej sprawdza się u właścicielek włosów:
- suchych
- łamliwych
- farbowanych
- rozjaśnianych
- z rozdwajającymi się końcówkami
- zniszczonych
- narażonych na częstą stylizację wysoką temperaturą
- falowanych
- kręconych.
Jak stosować siemię lniane na włosy?
Co ważne w przypadku nasion lnu można je stosować zarówno, od zewnątrz, jak i od wewnątrz. W jaki sposób? Wypijanie codziennie, tak zwanego glutka z siemienia lnianego pozytywnie wpływa również na cały organizm, a nie tylko na same kosmyki. Pij każdego dnia, a już po miesiącu zauważysz pierwsze zmiany. Taki napar z lnu przygotujesz w następujący sposób:
- 2 łyżki siemienia lnianego gotujesz w szklance wody
- po ugotowaniu przecedzasz przez gazę lub przez sitko
- zostawiasz do wystygnięcia i spożywasz.
Warto dodawać ten składnik do koktajli, sałatek lub do domowej roboty wypieków, czy do owsianek. Pomysłów jest wiele, a więc próbuj różnych połączeń smakowych. 2 łyżki na dobę to jednak maksimum. Wolisz pić olej lniany? Zachowaj umiar – dopuszcza się na dzień tylko 2-6 łyżeczek tego środka!
Jeśli stosujesz siemię lniane na włosy możesz wybrać olej lniany równie bogaty w składniki odżywcze co nasiona. On niweluje łupież, zmniejsza wypadanie kosmyków, neutralizuje wolne rodniki, do tego pomaga w leczeniu zmian skórnych. To idealna opcja dla właścicielek kręconych lub suchych, czy wysokoporowatych kosmyków.
Wykorzystaj go przede wszystkim do olejowania (nakładasz na włosy na całej długości, zostawiasz na kilka minut, a nawet i dłużej, na końcu dokładnie spłukujesz, w ostatniej fazie myjesz głowę szamponem), do zabezpieczenia końcówek, tudzież na skórę głowy (kilka kropel aplikujesz na skalp po 30-45 minutach myjesz włosy).
Siemię lniane możesz stosować w ciągu dnia, jak i w nocy, na przykład zostawić olejowanie nie na kilka minut, a na kilkanaście godzin, i dopiero rankiem je zmyć. Warto zabezpieczyć głowę czepkiem, aby nie ubrudzić pościeli oraz partnera. Zapewniamy, że po takim czasie efekty będą jeszcze bardziej spektakularne!
Bez względu na to, jaki wariant stosowania siemienia lnianego na włosy wybierzesz pamiętaj, że ważna jest regularność w działaniu! 4 tygodnie wystarczą, aby zauważyć metamorfozę kosmyków. Potem można przerwać kurację, albo nie, czyli kontynuować nadal.
Siemię lniane na suche czy mokre włosy?
Siemię lniane można aplikować na suche oraz na mokre włosy, tak naprawdę wszystko zależy od nas i od rodzaju preparatu, jaki używamy. Zdecydowanie łatwiej pozbyć się żelu lnianego z wilgotnych kosmyków, do tego lepiej wnikają wtedy składniki odżywcze. To rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku masek. Za to mgiełka świetnie działa, gdy mamy włosy suche.
Pamiętaj, że przed pierwszą aplikacją należy wykonać test w mało widocznym miejscu, na przykład na skórze za uchem. Po 24 godzinach masz pewność, czy wystąpiła, czy też nie reakcja alergiczna. Może pojawić się zaczerwienie lub swędzenie, albo inne podobne niepokojące objawy. Jeśli są to niestety, ale nie możesz korzystać z dobrodziejstw nasion lnu.
Domowe przepisy z siemieniem lniany na włosy
Tak naprawdę siemię lniane na włosy może być stosowane w różnej postaci, od masek, po płukanki. W większości przepisów nasionka gotuje się w wodzie, dzięki temu powstaje, tak zwany glutek lniany o konsystencji kisielu.
Może on być bazą wielu kosmetyków domowej roboty. Poniżej znajdziesz kilkanaście prostych, a co najważniejsze skutecznych przepisów. Wszystkie bazują na ugotowanych nasionach w wodzie, proporcja płynu będzie różna, bo wpływa ona na konsystencje domowego kosmetyku.
Płukanka z siemienia lnianego
Powstanie, gdy zagotujesz nasionka w wodzie w proporcji 2;2 i je potem przecedzisz. Po lekkim przestygnięciu powstały żel lniany stosujesz na włosy, jako ostatnie płukanie. Nie wymaga już ponownego spłukiwania! Suszysz kosmyki i stylizujesz, jak zwykle – to wszystko!
Mgiełka z siemienia lnianego
Jest prosta w przygotowaniu, bo bazuje przede wszystkim na składnikach potrzebnych do wyżej opisanej płukanki. Równie dobrze możesz ten płyn przelać do butelki z atomizerem, dzięki temu wykorzystasz go jako mgiełkę. Tutaj warto dodać jakiś odżywczy olejek, na przykład rycynowy, z awokado bądź dorzuć kilka kropel oliwy z oliwek. Dokładnie wymieszaj te składniki ze sobą. Stosuj i na suche, i na mokre kosmyki w razie potrzeby.
Maseczki z siemienia lnianego
Zrobisz z naprawdę z wielu składników. Bazą zawsze będzie jednak kisiel stworzony z nasion. Nasze propozycje to:
Wariant I
Czyli klasyczna maseczka z nasion lnu składa się z żelu z siemienia lnianego. Co ważne trzeba pilnować podczas gotowania, bo łatwo przywiera do dna. Po lekkim ostygnięciu „kisiel” stanie się bardziej gęsty i łatwiejszy do aplikacji. Rozsmaruj na wilgotne włosy, zmyj po 30-40 minutach.
Wariant II
Maski do glutka z siemienia lnianego dodajesz kilka kropel soku wyciśniętego z cytryny. Ten żółty cytrus ma właściwości rozjaśniające, poza tym pomaga domknąć łuski włosów oraz wzmocnić cebulki. W połączeniu z nasionami lnu tworzy niebywale odżywczy produkt. Aplikujesz na całe włosy i po 30 minutach zmywasz.
Wariant III
Maski bazuje na siemieniu lnianym oraz na glicerynie, która cudownie działa na suche kosmyki. Kisiel oraz kilka kropki drugiego składnika mieszasz, równo nakładasz na włosy na całej długości, a po upływie 30 minut spłukujesz ciepłą wodą.
W przypadku maski nakładamy ją równomiernie, na wierzch ubiera się czepek oraz ręcznik (ciepło podkręca działanie domowych kosmetyków!), trzymamy kilkanaście minut, w ostatniej kolejności zmywamy letnią wodą.
Stosuj do mycia tylko i wyłącznie szampon bez SLS. Przy bardzo zniszczonych kosmykach można zostawić maseczkę z lnu na włosach na całą noc. Pamiętaj jednak o odpowiednim zabezpieczeniu głowy.
Domowe preparaty można stosować 1-2 razy w tygodniu, albo nawet rzadziej tylko, na przykład 1-2 na cały miesiąc. Ta druga opcja to idealne rozwiązanie dla zabieganych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na codzienną pielęgnację. Kiedy pojawią się zmiany szybko zapragniesz używać nasiona lnu dużo częściej!
Siemię lniane na włosy – jakie daje efekty?
Siemię lniane jest tanie, a potrafi poprawić kondycję włosów, jak niejeden drogi kosmetyk z drogerii, a nawet i ten z dużo wyższej półki cenowej. Przy systematycznej aplikacji tego składnika można zauważyć, między innymi:
- zmniejszenie produkcji sebum
- regeneracje kosmyków
- odbudowę zniszczeń
- wyczuwalne nawilżenie
- zmiękczenie włosów
- przyspieszenie porostu włosów, a więc wysyp tak zwanych baby hair
- wygładzenie
- uelastycznienie
- zniwelowanie łupieżu i innych problemów skórnych
- nawilżenie skóry głowy
- blask
- naprawę rozdwojonych końcówek.
Siemię lniane na kręcone włosy powoduje, że loki mają bardziej sprężystą i naturalną strukturę. Szybko zauważysz, że zdecydowanie lepiej się prezentują! Co ważne kosmyki nie będą się plątać oraz nieestetycznie puszyć. Ten składnik również rozwiąże problem elektryzowania się, który nasila się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Wyciąg z nasion lnu jest polecany dla osób, które często stylizują włosy, ponieważ ta roślina zbawiennie wpływa na kosmyki narażone na wysoką temperaturę prostownicy bądź też lokówki. Ten produkt nie skleja kosmyków, wręcz przeciwnie, powoduje że są sypkie i lepiej się układają.