skora na dloniach

Pękająca skóra na dłoniach – jakie są przyczyny i sposoby na uniknięcie problemu?

Pękająca skóra na dłoniach jest dość dokuczliwą dolegliwością, która najczęściej pojawia się w sezonie jesienno- zimowym. Często tłuste kremy do rąk nie potrafią zwalczyć tego zjawiska. Z tego też względu musimy znaleźć inne sposoby na suchą skórę dłoni.

Pękająca skóra na dłoniach – jak uniknąć problemu?

Uszkodzenia miejscowe dłoni na przykład na opuszkach palców, w tym wypadku najlepiej zabezpieczyć je plastrem wodoodpornym. Dzięki temu złagodzimy dyskomfort i pieczenie tego miejsca. Ponadto zapobiegniemy infekcji bakteryjnej lub grzybiczej tego miejsca. Pęknięta skóra to brama dla wszelkiego rodzaju wirusów, grzybów i bakterii.

Innym alternatywnym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów do regeneracji naskórka, w których składzie jest:

  • kwas mlekowy,
  • alantoina,
  • gliceryna
  • prowitamina B5.

Zabiegi na dłonie suche, jeżeli jeszcze nie są popękane, możemy wykonać domowymi sposobami np. nakładanie naturalnego olejku kokosowego. Olejek kokosowy doskonale nawilża dłonie i przywraca jej równowagę lipidową naskórka.

Niemniej jednak warto również regularnie po każdym myciu i kontakcie z wodą dobrze je nawilżać. Najlepiej w tym celu używać maści i kremy na bazie mocznika i pantenolu. Należy również pamiętać o codziennej wieczornej pielęgnacji dłoni. W tym wypadku możemy użyć cięższych i tłustych kremów, które zawierają w swoim składzie parafinę, wazelinę i lanolinę.

Jeżeli szukasz dobrego kremu do rąk, to zwróć uwagę na jego etykietę. Dobry preparat do intensywnego nawilżania suchych dłoni powinien zawierać: kwas hialuronowy, ceramidy, glukonolakton i witaminę E. Te składniki nie tylko nawilżają, wygładzają oraz łagodzą podrażnienia dłoni, ale też przewracają ich naturalną barierę lipidową.

  Maseczki enzymatyczne do twarzy - dlaczego warto ich używać?

Jakie są przyczyny pękającej skóry na dłoniach?

Pękająca skóra na dłoniach, będąca wynikiem ich przesuszenia może się pojawiać w wielu miejscach. Często można obserwować to zjawisko przy opuszkach palców w obszarze przy paznokciach, w przestrzeniach między palcami, a także na całych dłoniach. Dwie główne przyczyny mogą być tego powodem: czynniki zewnętrzne lub choroba skóry.

Czynniki zewnętrzne będące przyczyną suchych dłoni oraz pękania ich skóry, to wysuszone ręce pod wpływem detergentów, długotrwałego moczenia dłoni, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, zimno, a także różnice temperatur, jeżeli z chłodnego dworu wchodzimy do ciepłego wnętrz, co często ma miejsce w zimie.

Najczęstsze choroby skóry to atopowe zapalenie skóry lub egzema. Ta ostatnia ma podłoże alergiczne i oprócz pękania i wysuszania dłoni, również wywołuje swędzenie i pieczenie skóry. Jej podłożem może być kontakt z jakimś detergentem (alergenem) lub często się pojawia z przyczyn bliżej nie określonych, czyli trudno określić środowisko alergenu.

Innym dość groźnym podłożem suchej skóry dłoni jest choroba. Uszkodzenia skóry mogą wynikać z cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, niedoczynności tarczycy oraz niedoboru witamin A i B.

Zdarza się, że popękana i sucha skóra dłoni jest wynikiem niedoboru witaminy A. W tym wypadku należy działać od zewnątrz, ale i też od wewnątrz. Odpowiednia suplementacja witaminą z grupy A oraz właściwa maść witaminowa powinny wyeliminować tę dolegliwość.

Maść najlepiej stosować na noc, kiedy skóra dłoni najlepiej się regeneruje, ponieważ nie ma kontaktu z czynnikami jej szkodzącymi. Na dłonie wspaniały jest też sok z aloesu i olejek z drzewa herbacianego.Terapią zapobiegawczą pękaniu skóry dłoni jest wykonywanie peelingów dłoni. Po takim zabiegu warto posmarować je naturalnym sokiem z aloesu, pozostawić do wyschnięcie. Następnie zaaplikować krem do dłoni.

  Matowe włosy - jak przywrócić im blask?

Drugą alternatywą jest zastosowanie olejku z drzewa herbacianego po peelingu. Olejek świetnie je nawilży i w tym wypadku nie trzeba już stosować kremu do rąk. Aby efekt leczniczy dłużej się zachował, po tej czynności nie należy ich moczyć w wodzie, myć lub zmywać naczynia w detergentach. Dlatego ten zabieg na dłonie warto wykonać wieczorem przed snem.

Suche dłonie a nieprawidłowa pielęgnacja dłoni

Dłonie są naszą wizytówką i o tym zazwyczaj nie pamiętamy. Po nich możemy często poznać rytm naszego życia. Osoby ciężko pracujące fizycznie lub mające bardzo wiele problemów na głowie, zazwyczaj mają suche i pomarszczone dłonie. Wynika to z nieodpowiedniej pielęgnacji.

Często przesuszana skóra, która ma kontakt z detergentami, konserwantami i alkoholem ma uszkodzony płaszcz lipidowy naskórka. Skóra pozbawiona ochrony zaczyna tracić nawilżenie, a co za tym idzie, traci swoją elastyczność, marszczy się, łuszczy i pęka.