skora na dloniach

Pękająca skóra na dłoniach – jakie są przyczyny i sposoby na uniknięcie problemu?

Pękająca skóra na dłoniach jest dość dokuczliwą dolegliwością, która najczęściej pojawia się w sezonie jesienno- zimowym. Często tłuste kremy do rąk nie potrafią zwalczyć tego zjawiska. Z tego też względu musimy znaleźć inne sposoby na suchą skórę dłoni.

Pękająca skóra na dłoniach – jak uniknąć problemu?

Uszkodzenia miejscowe dłoni na przykład na opuszkach palców, w tym wypadku najlepiej zabezpieczyć je plastrem wodoodpornym. Dzięki temu złagodzimy dyskomfort i pieczenie tego miejsca. Ponadto zapobiegniemy infekcji bakteryjnej lub grzybiczej tego miejsca. Pęknięta skóra to brama dla wszelkiego rodzaju wirusów, grzybów i bakterii.

Innym alternatywnym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów do regeneracji naskórka, w których składzie jest:

  • kwas mlekowy,
  • alantoina,
  • gliceryna
  • prowitamina B5.

Zabiegi na dłonie suche, jeżeli jeszcze nie są popękane, możemy wykonać domowymi sposobami np. nakładanie naturalnego olejku kokosowego. Olejek kokosowy doskonale nawilża dłonie i przywraca jej równowagę lipidową naskórka.

Niemniej jednak warto również regularnie po każdym myciu i kontakcie z wodą dobrze je nawilżać. Najlepiej w tym celu używać maści i kremy na bazie mocznika i pantenolu. Należy również pamiętać o codziennej wieczornej pielęgnacji dłoni. W tym wypadku możemy użyć cięższych i tłustych kremów, które zawierają w swoim składzie parafinę, wazelinę i lanolinę.

Jeżeli szukasz dobrego kremu do rąk, to zwróć uwagę na jego etykietę. Dobry preparat do intensywnego nawilżania suchych dłoni powinien zawierać: kwas hialuronowy, ceramidy, glukonolakton i witaminę E. Te składniki nie tylko nawilżają, wygładzają oraz łagodzą podrażnienia dłoni, ale też przewracają ich naturalną barierę lipidową.

Jakie są przyczyny pękającej skóry na dłoniach?

Pękająca skóra na dłoniach, będąca wynikiem ich przesuszenia może się pojawiać w wielu miejscach. Często można obserwować to zjawisko przy opuszkach palców w obszarze przy paznokciach, w przestrzeniach między palcami, a także na całych dłoniach. Dwie główne przyczyny mogą być tego powodem: czynniki zewnętrzne lub choroba skóry.

  Powiększenie biustu tkanką tłuszczową czy implantami?

Czynniki zewnętrzne będące przyczyną suchych dłoni oraz pękania ich skóry, to wysuszone ręce pod wpływem detergentów, długotrwałego moczenia dłoni, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, zimno, a także różnice temperatur, jeżeli z chłodnego dworu wchodzimy do ciepłego wnętrz, co często ma miejsce w zimie.

Najczęstsze choroby skóry to atopowe zapalenie skóry lub egzema. Ta ostatnia ma podłoże alergiczne i oprócz pękania i wysuszania dłoni, również wywołuje swędzenie i pieczenie skóry. Jej podłożem może być kontakt z jakimś detergentem (alergenem) lub często się pojawia z przyczyn bliżej nie określonych, czyli trudno określić środowisko alergenu.

Innym dość groźnym podłożem suchej skóry dłoni jest choroba. Uszkodzenia skóry mogą wynikać z cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, niedoczynności tarczycy oraz niedoboru witamin A i B.

Zdarza się, że popękana i sucha skóra dłoni jest wynikiem niedoboru witaminy A. W tym wypadku należy działać od zewnątrz, ale i też od wewnątrz. Odpowiednia suplementacja witaminą z grupy A oraz właściwa maść witaminowa powinny wyeliminować tę dolegliwość.

Maść najlepiej stosować na noc, kiedy skóra dłoni najlepiej się regeneruje, ponieważ nie ma kontaktu z czynnikami jej szkodzącymi. Na dłonie wspaniały jest też sok z aloesu i olejek z drzewa herbacianego.Terapią zapobiegawczą pękaniu skóry dłoni jest wykonywanie peelingów dłoni. Po takim zabiegu warto posmarować je naturalnym sokiem z aloesu, pozostawić do wyschnięcie. Następnie zaaplikować krem do dłoni.

Drugą alternatywą jest zastosowanie olejku z drzewa herbacianego po peelingu. Olejek świetnie je nawilży i w tym wypadku nie trzeba już stosować kremu do rąk. Aby efekt leczniczy dłużej się zachował, po tej czynności nie należy ich moczyć w wodzie, myć lub zmywać naczynia w detergentach. Dlatego ten zabieg na dłonie warto wykonać wieczorem przed snem.

Suche dłonie a nieprawidłowa pielęgnacja dłoni

Dłonie są naszą wizytówką i o tym zazwyczaj nie pamiętamy. Po nich możemy często poznać rytm naszego życia. Osoby ciężko pracujące fizycznie lub mające bardzo wiele problemów na głowie, zazwyczaj mają suche i pomarszczone dłonie. Wynika to z nieodpowiedniej pielęgnacji.

  Wywiad Magdalena Ćwikło - jak wybrać salon kosmetyczny?

Często przesuszana skóra, która ma kontakt z detergentami, konserwantami i alkoholem ma uszkodzony płaszcz lipidowy naskórka. Skóra pozbawiona ochrony zaczyna tracić nawilżenie, a co za tym idzie, traci swoją elastyczność, marszczy się, łuszczy i pęka.