Spis treści
Siemię lniane powstaje z nasion lnu. Ta roślina zawiera w sobie wiele witamin, a także odżywczych substancji. To składnik dań i koktajli, a nawet domowych kosmetyków. Maseczki z siemienia lnianego stosuj na skórę oraz na włosy. Jak je przygotować? Podpowiadamy!
Właściwości siemienia lnianego
Po kontakcie z płynem siemię lniane się powiększa, a co za tym idzie znacząco zwiększa objętość. Do tego kolor staje się ciemniejszy. W sklepach kupisz ziarna, proszek i wiele innych postaci tej rośliny. Każdy typ uda się wykorzystać w kuchni, do tego też przy tworzeniu domowych kosmetyków.
Nasiona lnu to przede wszystkim źródło błonnika pokarmowego. Poza tym zawierają one witaminę E, sole mineralne, enzymy, cynk i żelazo. Stosowanie tej rośliny na skórę sprawia, że:
- redukujemy widoczność zmarszczek, dlatego że je wygładzamy
- dogłębnie oczyszczamy – zmniejszamy w ten sposób pory, zaskórniki oraz trądzik, a także inne niedoskonałości
- nawilżamy naskórek
- niwelujemy stany zapalne
- zmniejszamy oznaki zmęczenia
- wzmacniamy barierę ochronną skóry.
Po kosmetyki zawierające siemię lniane warto sięgać przez cały rok. Dlaczego? Latem ukoją one poparzenia słoneczne, a zimą zregenerują zaczerwienioną bądź odmrożoną skórę. To propozycja dla osób z cerą – suchą, naczynkową, albo trądzikową. Dobrze sprawdzi się u właścicieli typu mieszanego.
Przepisy na domowe maseczki z siemienia lnianego
Do przygotowania maski na ciało i na włosy możesz wykorzystać całe ziarna lub sproszkowane siemię lniane. Zawiesina o dobroczynnych właściwościach powstanie, gdy połączysz tylko:
- 1/4 szklanki gorącej wody
- 2 łyżki siemienia lnianego
Nasiona zalewasz wodą, zostawiasz na kilka minut, albo godzin w zależności od tego jaką ilością czasu dysponujesz. W trakcie powstanie kleista maź o dość gęstej postaci, która przypomina nieco kisiel. Możesz przecedzić ją przez gazę bądź przez sitko lub nakładać wraz z nasionami. Aplikujesz na skórę lub na włosy, najlepiej to robić partiami. Jak?Wielokrotnie, czyli po kilku minutach powtarzasz czynność dodając kolejną warstwę. Po 20-30 minutach zmywasz maskę letnią wodą!
Tą wersję maski przygotujesz także ze zmielonego proszku. Kupisz gotowy lub samodzielnie wykonasz go w domu, na przykład w młynku do kawy. 2 łyżki zalewasz 1/4 szklanki gorącej wody. W razie konieczności można po kilku minutach dolać więcej płynu, gdy okaże się, że maź jest zbyt zawiesista.
Maseczka do twarzy z siemienia lnianego o właściwościach odżywczych składa się z:
- 2 łyżek siemienia lnianego, najlepiej sproszkowanego
- 1 łyżki płynnego miodu
- pół szklanki wody
Wodę gotujesz, dosypujesz do niej siemię, potem chwilę trzymasz na palniku. Czekasz aż maź przestygnie i dolewasz na końcu miód. Całość rozsmarowujesz na twarzy po 20-25 minutach zmywasz letnią wodą.
Wersja tej maski sprawdzi się na niedoskonałości skórne, gdy dodatkowo będzie zawierać 1 łyżeczkę jogurtu naturalnego lub kefiru. Natomiast rozjaśniający typ z siemienia lnianego ma ten sam skład co odżywczy jednak jest jeszcze jeden składnik w postaci świeżego soku z cytryny. Na porcję maski wystarczy płyn pozyskany z połówki owocu.
Maski na włosy z siemienia lnianego
Ziarno lnu działa nie tylko na skórę, ale też na włosy. Tu również uda się przygotować domowe proste maski, które spowodują, że kosmyki staną się miękkie i odżywione. Dodatkowo będziesz mieć ułatwione rozczesywanie. Zauważysz także mniejszą ilość sebum oraz poprawę ogólną kondycji włosów.
Co ważne, na włosy możesz nakładać identyczne maski co na ciało i na twarz. W przypadku długich kosmyków zwiększ proporcje do 2-3. Wtedy pokryjesz włoski w całości tym domowym kosmetykiem z siemienia lnianego. Warto po aplikacji zakryć głowę folią oraz ręcznikiem.
Dlaczego? Ciepło pozwoli lepiej działać masce. Po 30-60 minutach musisz usunąć lepką maź za pomocą ciepłej wody. Potrzebne będzie kilkukrotne płukanie. Na koniec używasz szamponu z drogerii. Już po pierwszym zabiegu zobaczysz zdecydowaną poprawę stanu włosów. Możesz taką maskę robić nawet 2-3 razy w tygodniu.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.