przyjaciele w lozku

Seks bez zobowiązań – czy może przerodzić się w romans lub stały związek?

Świat się zmienia i relacje również. Coraz większą popularnością cieszy się seks bez zobowiązań. Czy może on przerodzić się w coś więcej? Na czym dokładnie polega taki układ? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i na inne pytania. Koniecznie sprawdź szczegóły!

Seks bez zobowiązań – co to znaczy?

Seks bez zobowiązań to jednorazowe spotkanie, które ma z góry ustalony cel, a więc chodzi tylko i wyłącznie o zbliżenie fizyczne. To specyficzne rozwiązanie ma wiele zwolenników, jak i przeciwników. Kontakty seksualne z nieznajomą osobą to będzie ekscytujący, a jednocześnie dość niebezpieczny sposób na zaspokojenie swoich potrzeb. Co ważne, przygoda na jedną noc przestaje być tematem tabu.

Zasady seksu bez zobowiązań

Co kluczowe, seks bez zobowiązań opiera się na jasnych zasadach, które para ustala między sobą zazwyczaj przed spotkaniem. Istnieją jednak pewne charakterystyczne wyznaczniki, które są pewnego rodzaju bazą takiej relacji. Mowa tutaj o tym, że:

 • to jednorazowa przygoda, aczkolwiek niektórzy niekiedy decydują się na spotykania regularne
 • nie ma mowy o jakichkolwiek uczuciach, zaangażowania i poznawaniu siebie
 • znajomość bazuje wyłącznie na kontaktach seksualnych i niczym więcej.

Główne zasady seksu bez zobowiązań to:

 • nie rozmawiaj o sferze prywatnej
 • stosuj antykoncepcję
 • nie utrzymuj kontaktu z tą osobą – nie pisz, nie dzwoń, nie obserwuj na kanałach social media
 • unikaj czułości
 • stawiaj na osobę, która podoba Ci się fizycznie, ale pod względem osobowości i charakteru już nie.

To wszystko jest niezbędne, aby nie zaangażować się w tą luźną znajomość za bardzo. Seks bez zobowiązań wyróżnia się tym, że dwie osoby z góry zakładają po co się spotykają i nie ma mowy o randkach, długich rozmowach i o innych podobnych zdarzeniach, które pojawiają się u zakochanych. To jasny układ, choć sporo osób mimo wszystko liczy na to, że uda się z tego stworzyć coś więcej.

przyjacielski seks

Dlaczego poszukujemy takiego rodzaju seksu?

Powodów, dla których decydujemy się na seks bez zobowiązań jest naprawdę bardzo dużo. Zdecydowanie więcej mężczyzn niż kobiet decyduje się na taką formę „bliskości”, choć nie ma tu sztywnych reguł. W dużej mierze wpływ na to ma osobowość, otwartość, a także oczekiwania. Seksualne randki, czyli one night stands to specyficzna opcja. Poszukujemy takich przygód, dlatego że:

 • chcemy spróbować czegoś nowego
 • to dla nas zabawa, która daje frajdę
 • mamy niespełnione fantazje erotyczne
 • mamy specyficzne pragnienia erotyczne
 • to fetysz
 • nie mamy czasu ani chęci tworzyć poważnego związku
 • w ten sposób „leczymy” złamane serce
 • czujemy się samotni i potrzebujemy jakiejkolwiek form bliskości
 • pozwalają nam lepiej odkryć seksualność
 • zdobywamy, dzięki nim nowe doświadczenie
 • możemy, w ten sposób budować świadomość własnego ciała
 • podnoszą poczucie własnej wartości
 • nie potrafimy spotykać się wyłącznie z jedną osobą
 • z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie zbudować klasycznej relacji
 • chcemy przełamać schemat klasycznych relacji.
  Lubrykanty - czym są, jaki wybrać i kiedy używać? Praktyczne porady

Czy seks bez zobowiązań może przerodzić się w romans?

Jak sama nazwa wskazuje seks bez zobowiązań nie ma na celu budować trwałego związku, bo to tylko przygoda. Nie ma mowy o czułości, poczuciu bezpieczeństwa, rozmowach i przytulaniu. To romans, który od samego początku ma jasno wytyczone granice i zasady, których należy się trzymać. Niestety, ale nie każdy jest w stanie sprostać temu, bo niekiedy wkradają się uczucia. Seks to istna mieszanka wybuchowa jeśli chodzi o hormony. W czasie zbliżenia wydziela się bowiem osytocyna, czyli hormon przywiązania, który jest obecny w czasie osiągania szczytowania przez kobiety. Zdarza się również tak, że kilkukrotne spotkania, choć tylko na seks powodują zaangażowanie w znajomość. Czasami niespodziewany się, jak możemy sobie skomplikować poprzez to życie.

Seks bez zobowiązań może ale nie musi przerodzić się w romans. Wielokrotne spotkania potrafią zacieśnić relację, tak samo jak udane pożycie. Fascynacja całą sytuacją nakręca i powoduje przypływ szczęścia. Według badań naukowych przygodny seks nie jest możliwy, bowiem wiele aspektów sprzyja w tym wypadku budowaniu więzi. Dużo jednak zależy od osobowości człowieka i od jego podejścia do miłości. Każdy jest inny, dlatego w zupełnie odmienny sposób do tego podejdzie. Romanse zazwyczaj są krótkotrwałe, bowiem z reguły tylko jedna strona się w to tak naprawdę angażuje, druga natomiast czerpie wyłącznie przyjemność fizyczną. Zdecydowanie to panie są bardziej uczuciowe, pragną miłości i stabilizacji.

przyjaciele przed seksem bez zobowiazan

A nawet w trwały związek?

Seks bez zobowiązań to opcja dla każdego bez względu na wiek. Bardzo często podczas licznych wyjazdów i przy zmianie otoczenia decydujemy się na taki wyskok. Wiemy, że nigdy więcej tej osoby nie zobaczymy, poza tym nie znamy nikogo. Niekiedy to również zupełny przypadek, na przykład wyjście do klubu powoduje, że zdarza nam się przygodny seks. Ten schemat jest daleki od budowania szczęśliwego związku.

  Seks w ciąży - czy można bezpiecznie się kochać?

Trwały związek z seksu bez zobowiązań jest możliwy, aczkolwiek niewielki odsetek par tworzy z takiej przygody coś poważnego. Dlaczego? Od początku wiadomo, że jest to „jednorazowa akcja”, czyli nie mamy żadnych planów. Zdarza się tak, że pojawi się przysłowiowa chemia lub zaangażowanie. W tym momencie lepiej zakończyć relację niż w to brnąć, dlatego że niezwykle rzadko druga strona ma takie same emocje i pragnie stabilizacji.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że związek to coś więcej niż seks. W łóżku może być wam świetnie, ale proza dnia codziennego, rozmowa, czy chociażby plany na przyszłość nie zawsze będą już tak idealnie do siebie pasować. Tworzenie relacji to ciężka praca, która zmusza do wielu wyrzeczeń. Seks na jedną noc to coś zupełnie innego! Trwały związek lub romans pojawia się, ale obie strony muszą chcieć tego samego. Miłość można znaleźć na różne sposoby, czasem seks bez zobowiązań nie jest najlepszą opcją. Osoby słabe psychicznie, bojące się odtrącenia lub nie przyjmujące odmowy absolutnie nie powinny się na to decydować, bo tu emocje i intymność muszą być jasno od siebie odseparowane